РУСКО ПОВЛАЧЕЊЕ ИЗ ХЕРСОНА: Тактика или прећутани пораз
ПОСЛЕ повлачења руске војске из Херсона, коју је Кремљ оправдао пре свега хуманитарним и стратешким разлозима, отворило се питање: да ли је реч само о тактичкој замци команданта Сергеја Суровикина или се пак ради о прећутаном поразу у стратешки важном граду на Дњепру.

Фото: Shutterstock/Илустрација
Чињенице говоре да су украјинске снаге, "накрцане" западним оружјем, логистиком и издашном помоћи НАТО команданата, претходних месеци направиле видљиве продоре заузевши неке од стратешки веома битних тачака. Руси су донекле стабилизовали фронт убацивањем око 80.000 резервиста, али операције попут херсонске свакако брину ратне планере у Москви. Тим пре што би пад овог града, који је пре сукоба бројао око 380.000 становника, отворио пут Украјинцима ка Криму. И не само њима - него западној војној алијанси која је овде главни противник Русији, а не армија Зеленског.
Шта је то што квари руску слику о неминовном успеху "специјалне операције". Кренимо редом...
После силовитог уласка руске армије у Украјину 24. фебруара, када се председник Владимир Путин обратио нацији и поручио да је наредио војну операцију са циљем демилитаризација и денацификације Украјине, Москви нису баш све руже цветале.
Прво се Русија суочила са до сада невиђеним санкцијама и застрашујућом русофобијом широм западног света. Недуго затим уследило је повлачење, прегруписање руских трупа ка Донбасу и одустајање од "виђеног" напада на Кијев, што су многи експерти тумачили као проницљиви маневар руске команде. Ипак, бројне промене планова, као и смене неколицине генерала, створили су сумњу - да Русија нема јасно дефинисану стратегију специјалне операције.
- Лош учинак руских оружаних снага током инвазије на Украјину коштао је руско војно руководство, што је врло вероватно резултирало отпуштањем најмање шест руских команданата од почетка непријатељстава - навело је на лето британско Министарство одбране.

Фото: ЕПА
За разлику од бројних примера лажних и русофобних вести које шире Британци годинама о Русији (најбољи пример су лажне вести о разним болестима због којих очекују да Владимир Путин сваког тренутка умре), делује да су били у праву када су говорили о неповољној позицији руских снага у Украјини.
После неуспеха у нападу на Кијев, уследио је солидан успех украјинске контраофанзиве. Заузет је Купјанск, Харков, Изјум, Красни Лиман... Да то нису Пирове победе сведоче и признања одређених руских званичника, попут шефа управе Херсонске области. Убрзо после тога уследило је именовање Сергеја Суровикина за новог команданта руских снага током специјалне операције и поједностављивање у ланцу командовања.
- Украјинска војска је у протеклом месецу од руских снага поново заузела више од 600 насеља - хвалио се тада Кијев, док су руски медији писали, а званичници тврдили, да украјинске снаге трпе велике губитке у људству.
После именовања Суровикина, уследили су прецизни руски удари који су разорили украјинску енергетску инфраструктуру. Извршни директор украјинског енергетског холдинга ДТЕК Дмитриј Сахарук рекао је недавно да Украјина неће моћи да обнови оштећену инфраструктуру за две недеље. Према његовим речима, уништено је 40 одсто украјинске инфраструктуре.
Међутим, настало је затишје после снажних удара, које су Украјинци искористили за нову контраофанзиву ка Херсонској области. И сад као да се очекује нова стаљинградска битка или је пак то прилика да оружје утихне и да се да шанса преговорима. Председник Америке Џозеф Бајден сматра да ће Русија и Украјина, раздвојене Дњепром, „видати ране“, размишљати шта да раде током зиме и одлучивати о томе да ли су спремне за компромисе.
Са стабилизацијом линије фронта у Украјини може се појавити прилика за преговоре о окончању сукоба између Кијева и Москве, изјавио је начелник Здруженог генералштаба америчке војске генерал Марк Мили.
То су очекивања оних који су умногоме допринели да се рат распламса, али ће нам долазећа зима без сумње донети и одговор на питање које смо поставили на почетку овог текста.
Препоручујемо

РАТ У УКРАЈИНИ: Биши амерички обавештајац: Херсон је Пирова победа Кијева; Резников се нада победи на пролеће
10. 11. 2022. у 07:25 >> 02:02

ЦЕНЕ СТАБИЛНЕ ТРЕЋУ НЕДЕЉУ ЗАРЕДОМ: Годишња инфлација у Русији успорила на 12,52 одсто
09. 11. 2022. у 19:31

ЏЕЈ ДИ ВЕНС УДАРИО НА ЗЕЛЕНСКОГ: То што он ради је апсурдно
У ИНТЕРВЈУУ за интернет портал УнХерд , амерички потпредседник Џеј Ди Венс назвао је нападе украјинског председника Володимира Зеленског на САД „непродуктивном реториком“ и „апсурдним“.
15. 04. 2025. у 10:27

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"СИНА СМО САХРАНИЛИ У НИКШИЋУ" Жељко Самарџић о највећој животној трагедији: "То је била туга за све нас"
ПЕВАЧ проговорио о болној теми.
15. 04. 2025. у 10:18
Коментари (19)