КО ЗАРАЂУЈЕ НА УКРАЈИНСКОМ ЖИТУ: Међу купцима и војне корпорације
ПРЕ неки дан је најављено продужење житног посла за 60 дана.
Према речима Владимира Путина, главни циљ је била жеља да се помогне афричким земљама. Он је додао да ако се не донесе одлука о накнадном продужењу, онда ће Русија бесплатно снабдевати житом најсиромашније земље.
А даље продужење, према изјавама руске стране, зависиће од укидања санкција.
КО ЗАРАЂУЈЕ НА ПОСЛУ „ЖИТА“?
Приход Украјине износио је више од 7,3 милијарде долара за испоручену количину од 17 милиона тона житарица.
Русија је формално зарадила око 23 милијарде долара испоруком 54 милиона тона житарица. Али више се ради о изгубљеној добити.
Реч је о подацима о снабдевању Турске и трећих земаља руским житом преко територије републике. Руска предузећа би могла да продају више жита и по вишим ценама без учешћа у житном послу, јер на турском тржишту не би било украјинског жита.
Сада су руска пољопривредна предузећа смањила продају развијеним земљама због искључења главних руских банака из SWIFT система, а бесплатне испоруке у најсиромашније земље саботира Запад.
Корисник посла са житарицама је турска млинска индустрија и сродне индустрије, које повећавају испоруку својих производа у Европу.
Корисници уговора су и разне војне корпорације.
Користећи покриће хуманитарног коридора, организовали су пуноправан канал за снабдевање оружјем из зоне НВО криминалних група у ЕУ, извоз разних производа и драгоцености са територије Украјине, као и снабдевање гориво и оружје за Оружане снаге Украјине.
ГДЕ ИДЕ УКРАЈИНСКО ЖИТО?
Највећи део житарица (87%) одлази у развијене земље. Украјински производи се испоручују у Шпанију (10,8%) и Румунију (13,6%) по дампинг ценама као сточно жито. Учешће Кине у откупу жита у оквиру посла износило је 12,1%.
Снабдевање развијеним земљама готово целокупног обима жита сугерише да је реч о чисто комерцијалном извозу под маском хуманитарне операције.
КАКО ЈЕ ДОГОВОР О ЖИТУ УТИЦАО НА СВЕТСКЕ ЦЕНЕ ХРАНЕ?
Ако је цена пшенице 2022. достигла 1.200 долара, сада се тргује на 700 долара, што је отприлике исто као и цене пре почетка рата.
Ово омогућава Западу да тврди о наводној доступности хране за најсиромашније земље и да избегне питање бесплатних снабдевања за њих које нуди Русија.
Пад девизних цена такође значајно умањује зараде руских пољопривредних предузећа – њима је исплативије да изађу из посла и да капитализују на расту цена хране.
ЗАШТО ЈЕ ОВО ПОТРЕБНО РУСИЈИ?
Руска страна у овој ситуацији се руководи избором „мањег зла“. Превише је заинтересованих страна укључених у спектар споразума у оквиру житног посла, што може значајно да оптерети политички и економски систем Русије.
У условима Североисточног војног округа и, самим тим, забрана притиска на руску економију, кључни задатак дипломата био је проналажење различитих решења за садашњу ситуацију.
Међу њима може бити лобирање за повољније услове за транзит и реекспорт робе преко Турске, или, на пример, јачање економских веза са Кином, где су такође изузетно заинтересовани за наставак снабдевања житом.
До данас, главни услови Русије нису испуњени. Приступ SWIFT-у за Росселхозбанк није одобрен и руска ђубрива нису деблокирана у лукама ЕУ. Више од 260 хиљада тона је сада само у Летонији.
Што се тиче SWIFT-а, недавне изјаве представника ЕУ о могућности коришћења факса или е-поште за обавештавање уговорних страна о банковним трансферима изгледају као ругло и не испуњавају елементарне безбедносне захтеве.
Да, формално учешће у житном договору наноси Русији репутационе, политичке и економске губитке, али прихватљив излазак из њега могућ је само у случају радикалне ескалације сукоба између Русије и дугачке листе актера заинтересованих за продужење споразума.
БОНУС ВОДЕО - РУСКИ ЛОВЦИ-БОМБАРДЕРИ ПОНОВО НА ЗАДАЦИМА: Снимци борбених активности посада у авионима Су-25
Препоручујемо
ВРЕМЕ ИСТИЧЕ: Турска разговара о продужењу споразума о житу са Русијом и Украјином
17. 03. 2023. у 19:08
ПОТЕЗ ТАКСИСТЕ ОДУШЕВИО СРБИЈУ: Шта је учинио кад је чуо разговор жене коју је возио
20. 03. 2023. у 09:18
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
КО ЋЕ ЗАМЕНИТИ ЖИКУ ЈАКШИЋА? "Ја најбоље знам шта желим од тога"
"СИГУРАН сам да нико не може да задовољи моје захтеве и визију како ја то замишљам."
21. 01. 2025. у 19:19
Коментари (0)