"ДОБРОДОШЛА, АЛИ КАСНА РЕФОРМА": Медији тврде - Добијање двојног држављанства у Немачкој ће бити олакшано
ДУГО времена у Немачкој је двојно држављанство било могуће само у изузетним случајевима, а то би сада требало да се промени и буде олакшано Како преноси Дојче веле, то је добродошла, али веома касна реформа.
Према плановима Савезне владе, требало би да буду могућа два држављанства. Нацрт закона министарке унутрашњих послова Ненси Фезер (СПД) има за циљ да олакша натурализацију и грађанима који нису из ЕУ, а такође ће олакшати и двојно држављанство.
Реч је о реформи коју тзв. семафор коалиција СПД, Зелених и ФДП спроводи од када је ступила на дужност у јесен 2021. године. Планиране промене су део велике реформе закона о немачком држављанству која је осмишљена да привуче квалификоване раднике на тржиште рада.
Свако ко легално живи у Немачкој требало би убудуће да може да поднесе захтев за немачки пасош након пет година уместо осам година, као што је данас случај. „У случају посебних интеграционих постигнућа“ као што су изузетно познавање немачког или посебно добар успех у школи и на послу, период се може чак и смањити на три године.
Деца рођена у Немачкој од страних родитеља би аутоматски требало да постану Немци ако један родитељ има „своје законито уобичајено боравиште” у Немачкој пет година.
Реформа би ставила Немачку у ред са другим европским земљама у погледу закона о држављанству. У оквиру ЕУ 2020. године Шведска је имала највећи удео натурализованих странаца од 8,6 одсто, а у Немачкој је то само 1,1 одсто.
- Закон о немачком држављанству заснован је на принципу спречавања више држављанстава - рекла је за ДW адвокат за имиграцију Грета Агустини о тренутној правној ситуацији.
Она сматра да је каснила реформа закона о држављанству. Многи њени клијенти су имали потешкоћа када су покушавали да добију немачки пасош.
- Не желе да се одрекну старог држављанства, али желе и немачко држављанство - каже адвокат.
Према подацима Савезног завода за статистику, у Немачкој тренутно живи око 2,9 милиона људи са више од једне националности што је око 3,5 одсто становништва.
Група која осећа последице немачког закона о држављанству више од других су људи турског порекла.
Многи од њих су дошли у Немачку када су земљи били хитно потребни радници. Током привредног процвата 1960-их, Савезна Република је склапала уговоре са неколико земаља и ангажовала такозване гастарбајтере, који су се углавном користили као једноставни индустријски радници. Аслихан Јесилкаја-Јуртбај из Удружења турских заједница у Немачкој, ТГД, сматра да планирана реформа долази "прекасно" за многе бивше гастарбајтере.
- За генерацију гастарбајтера овај корак значи пре свега признање и поштовање њиховог живота и рада у овој земљи - рекла је она.
- Многи људи турског порекла прве и друге генерације би се, мислим, осећали оснаженим јер су увек имали дилему идентитета. Многи су чекали реформу и већ су изгубили наду. Мислим да би се, ако заиста постану Немци, могли више идентификовати са Немачком - рекла је Јесилкаја-Јуртбај.
БОНУС ВИДЕО: НА НЕБУ И ПОД ВОДОМ: Снимци вежби руске Националне гарде
Препоручујемо
ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?
ЗВАНИЧНА представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова одговорила је на изјаву немачке шефице дипломатије Аналене Бербок о руским базама у Сирији, подсетивши је на америчке војне базе у Немачкој.
03. 01. 2025. у 19:49
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)
АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.
02. 01. 2025. у 17:07
Коментари (0)