АМЕРИЧКИ МЕДИЈИ О РУСКОМ КОРНЕТУ: Руски убица тенкова напада оклоп који је НАТО послао Украјини
ПУТИН зна да се проблем налази у његовим рукама: НАТО и Запад дају Украјини модерне тенкре.
Како ће Русија реаговати, знајући да можда нема модерног оклопа да их изазове на бојном пољу?
Па, он може учинити исту ствар коју је Украјина урадила када су се суочила са сличним изазовом назад у 2022. - употребити "заборављене" противтенковске ракете.
ДОЛАЗИ КОРНЕТ
Москва се припрема за прилив главних борбених тенкова (МБТ) и Украјина очекује да ће их примити у наредних неколико месеци. Западне нације, укључујући и САД, недавно су најавиле планове за пружање различитиох варијанти Леопарда 2, Челинџера и М1 Абрамс МБТ да би помогли украјинским одбрамбеним напорима у рату. Пошто се процењује да је Русија већ изгубила отприлике половину своје тенковске флоте у прошлој години, Кремљ зна да се не може такмичити са растућом и софистицираном украјинском армадом. Из тог разлога, Москва је започела тестирање беспилотних теренских возила (УГВ) са антитенковским ракетама.
Још у априлу, шеф руске свемирске агенције је објавио снимке који приказује робота Маркер УГВС како тестира Корнет противоклопне ракете.
Руски званичници раније су тврдили да је Корнет посебно способан да уништи немачке тенкове Леопард 2. Међутим, с обзиром на евиденцију Кремља записа о погрешном представљању истинитих могућности својих система наоружања, Корнет можда није тако смртоносан за Украјинске МБТ-ови како се прича.
КРАТАК ПРЕГЛЕД РАЗВОЈА 9М133 КОРНЕТА
Совјетски Савез је почео да концептуализује Корнет противоклопне ракете крајем 1980-их.
До 1994. године оружје је представио Биро за дизајн инструмента КБП као нови модуларни систем који може да нападне било који циљ са различитих платформи. Систем треће генерације развијен је да би успео да наследи старије руске ракете Конкурс. Иако западне војске првенствено користе противоклопне вођене ракете (АТГМС) са краћим дометом, Корнет има дужи домет од осам до 10 километара. Повећана тежина ракете чини га тежим атгмом од неких својих западних колега попут Џавелина и следеће генерације лаганих средствава за борбу против тенкова (НЛАВ), али још увек је лакша од америчког система TOW.
СПЕЦИФИКАЦИЈЕ И ДРУГЕ МОГУЋНОСТИ
Опремљен полуаутоматским ласерским навођењем од команде до видног поља (САЦЛОС), Корнет може да погоди мету главом у директном профилу напада, како објашњава Army Technology. Ракете Корнет се испаљују са ХЕАТ бојевим главама са обликованим пуњењем како би ефикасно уклониле МБТ-ове са ЕРА или другим високоексплозивним бојевим главама. Додатна техничка компонента Корнета је њен дан / ноћ топлотни нишан са могућношћу зуморања, што може увећавати циљеве у виши степен од Џавелина. Корнет долази и у пешадијској варијанти и варијанти монтираној на возилу. У прошлости је ова ракета интегрисана на БМП-3 пешадијско оклопно возило (БВП 3).
МОСКВА РАЧУНА НА СВОЈЕ КОРНЕТЕ ДА ЗБРИШУ УКРАЈИНСКЕ МБТ
Корнет је извезен у неколико земаља, укључујући Сирију, Јордан, Турску и Грчку. Ови руски противтенковски системи користиле су ирачке специјалне снаге током ирачког рата да нападну америчке оклопне возила. Корнете је хезболах користио и током Либанског рата 2006. године у нападима који су циљали Израел. Русија верује да ће Корнет успети у Украјини са уништавањем МБТС-а западних средстава.
У фебруару је Русија државна технолошка фирма Ростек рекла да ће "рањивим" леопард 2 тенковима успешно обрисати противоклопним оружјем - укључујући корнете. Према ТАСС-у, "Борбено искуство је показало да се ови тенки могу уништити чак и са старим противоклопним преносивим системима који су значајно инфериорни, нарочито у односу на Корнет ракетне системе."
Очекује се да ће се предстојећи топли месеци у Украјини подударати са жестоким борбама. Сада када ће се прилив западних МБТ-ова придружити Украјинским војницима на терену, Москва ће напорно радити на проширењу АТГМ арсенала.
БОНУС ВИДЕО - ХЕЛИКОПТЕР Ка-52: Припрема посаде за извођење дејстава у области Красног Лимана
Препоручујемо
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
БИЉАНА О РАЗВОДУ: Боље болан крај, него бол без краја
БИЉАНА је недавно прокоментарисала епидемију развода на домаћој естради.
27. 12. 2024. у 22:26
Коментари (0)