КИНЕСКИ Ј-20 ПРОТИВ АМЕРИЧКИХ Ф-16В: Зашто би стелт ловци ПЛААФ-а могли да “прогутају” тајванске Вајпере у директном рату

П. З. С. /eurasiantimes.com

21. 08. 2023. у 20:45

ИМАЈУЋИ на уму кинеско ваздухопловство ПЛА, Сједињене Државе (САД) обучавају своје борбене авионе Ф-16 Вајпер са својим прикривеним авионима пете генерације Ф-35 Лајтинг 2.

КИНЕСКИ Ј-20 ПРОТИВ АМЕРИЧКИХ Ф-16В: Зашто би стелт ловци ПЛААФ-а могли да “прогутају” тајванске Вајпере у директном рату

Фото: ЕПА


Као део вежби “Нортерн Лајтинг” у Висконсину, стелт Ф-35Б ЈСФ из састава маринаца и Ф-35А из активних ваздухопловних снага и Националне гарде ваздухопловства наступили су као „квотербекови“ већих група борбених авиона како би усавршили борбене вештине против замишљеног противника.

У издању ових годишњих вежби из 2023. године, старији ловци Ф-16 Вајпер покривени су Ф-35, што им омогућава да ефикасније нападну лажне непријатељске снаге, укључујући ловце и крстареће ракете, са већим носивим пројектилима.

Т-38 авиони за обуку ваздухопловних снага и стелт авиони Ф-117 Најтхок, као и неки Ф-35, такође су играли улогу агресора у вежбама.

Према маринцима који су учествовали у вежби, ова врста сарадње ће бити потребна да би преовладала у свим наредним биткама великих улога, попут оне у Индо-Пацифику против Кине. Ово постаје императив с обзиром на то да војни стручњаци предвиђају да би вероватно могао избити сукоб између две државе.

Пилот америчких маринаца, капетан “Melon” Streicher, рекао је да су млазњаци пете и четврте генерације који раде у координацији кључна фокусна област за текућу обуку.

-То је кључни део интеграције посебно за… Ф-35, заиста“, рекао је Streicher. "Носимо четири само пројектила." Ова тврдња је изнета током година, наглашавајући да иако је стелт авионе попут Ф-35 теже открити и оборити, они имају ограничен број ракета за борбу против противничких авиона.

Фото: Free Images Pixabay

Свака варијанта Ф-35 сада може да носи највише четири АИМ-120 напредне ракете ваздух-ваздух средњег домета (АМРААМ) интерно (или два АИМ-120 са различитим комбинацијама наоружања ваздух-земља). Они могу да носе више пројектила ваздух-ваздух и другог оружја споља, али то смањује њихову стелт природу, њихову примарну и дефинишућу карактеристику.

Насупрот томе, Ф-16В се могу опремити софистицираним ракетама ваздух-ваздух компаније Raytheon Technologies Corp’s АИМ-9Кс Сајдвиндер. Авион може бити опремљен ракетама АГМ-84 Харпун, АГМ-88 ХАРМ, АГМ-154 ЈСОВ и СЛАМ-ЕР. Ракете СЛАМ-ЕР су ефикасна прецизна ударна оружја дугог домета са дометом од 170 миља.

Streicher је рекао да за разлику од Ф-35, „Ф-16 носе по шест [ракета]. Дакле, морамо да их увучемо у борбу и учинимо да преживе. Ако их изгубимо рано, то је проблем. Дакле, наш посао... је да мало играмо квотербека у борби.”

Једна од примарних предности ЈСФ је већ дуго била његова способност да делује као квотербек за стелт и не-стелт авионе у будућим операцијама, укључујући авионе других грана и међународних савезника и партнера.

Дакле, хипотетички, у случају сукоба са Кином око Тајвана, Ф-35 УСАФ-а би могли да се упаре са тајванским Ф-16В како би се супротставили ПЛААФ-у. То, међутим, зависи од тога да ли ће САД или њихови регионални савезници који имају Ф-35, као што су Јапан и Јужна Кореја, одлучити да уђу у рат против Кине.

Међутим, ако постоји мала могућност да би могли да одлуче да се не боре директно против Пекинга, као што је већ виђено у рату у Украјини, тајвански Ф-16В ће бити сами против кинеских стелт Ј-20.


Ф-16 СЕ МОРАЈУ СУОЧИТИ СА Ј-20

Ф-35 Лајтинг 2 је тренутно најтраженији стелт борбени авион на свету, захваљујући својим напредним стелт карактеристикама са оним што САД називају неупоредивом брзином и агилношћу, потпуно спојеним сензорским информацијама, мрежним операцијама и напредном одрживошћу да обезбеди врхунске способности у ваздуху.

Ф-35 обично лете са борбеним авионима, као што су Ф-15 Игл и Ф-16 Фајтинг фалконс, како би им пружили покриће. На пример, невидљиви борбени авиони Ф-35 учествовали су у вежби против тешких Ф-15 Игл (који се често сматрају телохранитељима Ф-35) и имали су запањујућу стопу убијања од осам без иједног губитка.

У борби, страна која успе да открије и испали први хитац прва обезбеђује позицију предности. То је у суштини разлог зашто се користе Ф-35, како би могли да омогуће другим ловцима који више носе ракете, али нису нечувени да испаљују пројектиле без да буду откривени.

Фото Танјуг/АП

Међутим, док се припрема за будућу борбу један на један са Ваздухопловним снагама ПЛА, Тајван зна да ће Ф-16 Вајперс које набавља из Сједињених Држава бити његова најбоља опција. Војни посматрачи се често питају да ли би Ф-16В могли да се боре против Ј-20 без наводног и преко потребног покривања стелт ловца.

Да би се такмичио са Ј-20, трећим стелт ловцем пете генерације у употреби широм света, острво претвара 141 стари Ф-16А/Б блок 20 у нови амерички ловац и има 66 потпуно нових Ф-16В блок 70 у наруџби.

Сматра се да је Ј-20 концептуално упоредив са америчким Ф-35 због свог софистицираног радара и електронике и његовог интегрисаног системи за управљање оружјем. Његов радарски систем може да пронађе циљеве удаљене до 135 километара, а његове ракете дугог домета могу да достигну циљеве на домету од 300 километара (186 миља).

У поређењу са претходницима, вероватније је да ће побољшани Ф-16В наћи Ј-20. За разлику од старијих модела, има АПГ-83 активну електронско скенирану мрежу (АЕСА) радар и другу модерну авионику. Због тога је кинеско руководство било бесно на одлуку Сједињених Држава да наоружа Тајван унапређеним борбеним авионима.

Међутим, то још увек не одбацује чињеницу да је кинески ПЛААФ прогресивно додао стотине домаћих ловаца серије Ј-10, Ј-11 и Ј-16 у своју флоту у последње две деценије. Поред тога, спекулише се да флота ПЛААФ-а сада има око 200 борбених авиона Ј-20, при чему све команде користе ове напредне стелт ловце.

Тајван би се тако суочио са бројчано и технолошки напреднијим ваздухопловним снагама, са Ј-20 који би летели добро изнад тајванског острва уз оно што би могло бити побољшано некажњено због њихове прикривености.

У чланку написаном 2018. за War on the Rocks, Дру Томпсон је објаснио нову стратегију Тајвана да се бори против Кине. Према овој анализи, да би спречило Ваздухопловство ПЛА да пружи ваздушну подршку из близине инвазијским снагама, тајванске ваздушне снаге ће распоредити интегрисану противваздушну одбрану додељену за одбрану ваздушних база и критичне инфраструктуре.

Иако би могли да буду пресудни у испаљивању противбродских пројектила на кинеске инвазионе бродове, Томпсон је тврдио да би борбени авиони вероватно били најмање пресудан систем за покушај Тајвана да спречи кинеску инвазију. Међутим, могло би се очекивати да ће неколико авиона избећи почетни напад Кине на тајванске ваздушне базе. „Удари ПЛА… ће опустошити тајванске ваздушне базе. Заиста, тајвански ловци ће „пре свега служити као одвраћајућа улога у одбрани тајванског ваздушног простора у мирнодопским временима“, приметио је Томпсон.

Уз кинеско претерано застрашивање тајванске војске и њене упаде у идентификациону зону противваздушне одбране (АДИЗ), појавили су се извештаји да је Ј-20 посматрао Ф-16В које Тајван често шаље да пресрећу кинеске ратне авионе који улазе у његов АДИЗ.

Војни посматрач, који није желео да буде именован, рекао је за EurAsian Times: „Америчке вежбе које интегришу Ф-35 и Ф-16 (познате као интегрисање ловаца 5. и 4. генерације на комплементаран начин) су корисне јер употребљавају 5. ген. и ловце 4. ген. ПЛА такође тренира да интегрише своје ловачке снаге 5. генерације (Ј-20) са својим ловачким снагама 4./4.5. генерације (Ј-16, Ј-10Ц и други).“

Тајван, са своје стране, нема борбени авион пете генерације и има ограничен број ловаца четврте генерације.

-За Тајван, не само да им недостају Ф-35, већ су на нивоу читавог система система надмашени од стране ПЛА, чак и пре фазе да ли њихови ловци могу да се подигну у ваздух током сукоба, додао је аналитичар.

Ово у суштини оставља Ф-16В да се суочи са Ј-20с и другим ПЛААФ борбеним авионима. Раније су постојале тврдње кинеских борбених пилота да су летели изнад Тајвана а да их не пресрећу њихови борбени авиони или земаљски радари, показујући привидну способност њихових Моћних Змајева.

На питање како се тајвански Ф-16В може понашати против ловаца ПЛААФ Ј-20, војни посматрач је рекао за EurAsian Times: „Када се узме у обзир неравнотежа моћи у мореузу, почетно питање би вероватно требало да буде колико би РОЦАФ Ф-16 би могло да полете, праћено питањем колико дуго Ф-16 могу да преживе у ваздуху пре него што достигну борбену висину, с обзиром на огромне квалитативне и квантитативне предности ПЛА у AEW&C, EW (електронском ратовању) и наоружању. Тек након тога би било корисно размотрити (сукоб са)Ј-20.

Након тога се може размотрити колико ваздухопловних база може да прими на повратку Ф-16 (или било који други ловац) или да ли би били принуђени да слете на аутопут као импровизовани аеродром, који по својој природи није способан да направи скретање великих размера или путовање великом брзином.”

С обзиром на то, цитирани су вођа авио-групе Јанг Јунченг и пилот Веи Ксин који су рекли: „Стелт способност Ј-20 је његова највећа предност. Непријатељски радар не види ништа, али ми можемо да кренемо у нападе. Можете замислити колики би психолошки притисак имали непријатељи. Они могу само да предузму изненадне маневре избегавања да би избегли наше претње. Ако гурамо напред, они ће пасти."

Ова претња коју представља Ј-20 је сложена за Тајван, јер, за разлику од сценарија за који се обучавају Сједињене Државе, тајванске ваздухопловне снаге немају Ф-35 стелт борбене авионе који би играли улогу „квотербека“ за Ф-16 Вајпер испаљује ракете.

БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА: Високопрецизна снајперска пушка Астарта представљена на форуму Армија-2023

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)

УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)

БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.

27. 12. 2024. у 09:04

ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа

ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа

РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.

27. 12. 2024. у 09:23

Коментари (0)

КАД ИЗГУБИ ФИНАЛЕ СКОЧИО БИХ СА 60. СПРАТА: Тренер Данила Медведева ипак оптимиста, циља на нову велику титулу