ЗАПЛЕЊЕНЕ РУСКЕ ПАРЕ ИДУ У РУКЕ КИЈЕВА: Москва огорчена због кршења међународног права
ПЛАН за пласирање милијарди евра замрзнуте имовине руске Централне банке у пакет који из Брисела треба да буде упућен Украјини, добио је зелено светло чланица ЕУ.

Фото Д. Дозет
Ово је саопштила белгијска мисија која тренутно председава у Савету ЕУ, додајући да одлука треба да "буде формализована наредних недеља".
Сагласност чланица Уније за ову идеју, која је део демонстрације подршке Кијеву, долази, подсећају европски медији, уочи данашњег самита лидера ЕУ. На том састанку очекује се одобравање нове транше финансијске помоћи Кијеву од 50 милијарди евра, пише "Фајненшел тајмс". Од 260 милијарди евра руских девизних резерви, замрзнутих 2022, као одговор на војну операцију Москве, 191 милијарда је у белгијском "Еуроклиру", централном регистру хартија од вредности.
Према споразуму, профит који је остварио "Еуроклир" биће одвојено књижен и неће се исплаћивати као дивиденде акционарима "све док земље ЕУ једногласно не одлуче да успоставе финансијски допринос буџету ЕУ, који ће бити прикупљен од ових нето добити да подржи Украјину", наводи се у нацрту текста.
Европска комисија предложила је да се приходи од замрзнуте руске имовине чувају на посебним рачунима да би касније могли да се употребе за финансирање Украјине. У овој фази нема говора о пребацивању тих средстава у буџет ЕУ, или директно Украјини, будући да механизам за пренос средстава још није разрађен.
Предлог на чекању
ЕВРОПСКА комисија у децембру није успела да формулише предлог о управљању руском имовином који би омогућио преусмеравање профита у заједнички буџет ЕУ, јер је Европска централна банка забринута "да би то могло да изазове финансијску нестабилност и одмазду Русије". Одвојени притисак да се у потпуности конфискују руска средства, а не само профит, предводе САД, а подржавају Велика Британија, Јапан и Канада, док се суочава и са отпором европских чланица Г7, посебно Немачке, Италије и Француске.
Тај намет биће формулисан "у складу са важећим уговорним обавезама и са међународним правом", додаје се. Обухватиће само будући профит и неће се примењивати ретроактивно. Не постоји временски оквир до када би то морало да се учини.
Тренутно је у земљама ЕУ замрзнуто око 200 милијарди евра руске имовине. Почетком 2022. године, како је известила Банка Русије, скоро половина од 630,6 милијарди долара њених средстава, била је у кључним резервним валутама. Министарство спољних послова РФ истакло је да је замрзавање руске имовине у Европи крађа, додајући да ЕУ циља не само на средства приватних лица, већ и на државну имовину. Кремљ је навео да би доношење оваквих одлука представљало "још један корак у кршењу свих правила и норми међународног права".
Препоручујемо

МОНСТРУОЗНО! Овај хоће да влада Србијом! Жене му криве кад их неко силује или пребије!
ВУК Нектаријевић, студент блокадер са Машинског факултета у Београду, који је тобож бициклом ишао у Стразбур, има у најмању руку проблематичне ставове.
20. 04. 2025. у 14:35

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

Халид Бешлић "тежак" 13 милиона €, а живи од кирије - "увалио" се у кредит
"САДА изнајмљујем све и живим од кирије, тако је најбоље."
21. 04. 2025. у 18:56 >> 18:56
Коментари (3)