МАКРОН - ФРАНЦУСКИ АТОМИ СУ СПРЕМНИ! Француско-немачка трвења око Украјине прерасла у отворену свађу
СПРЕМНИ смо, имамо утврђену доктрину, поручио је француски председник Емануел Макрон, уочи јучерашњег, радног сусрета у Берлину са немачким канцеларом Олафом Шолцом и пољским премијером Доналдом Туском, одговарајући на новинарско питање о нуклеарним претњама Москве.
Макрон, је тиме додатно подигао температуру после најаве о слања трупа у Украјину, чему се противи званични Берлин. Двојици лидера "осовине" ЕУ придружио се и премијер Пољске Доналд Туск, склапајући "Вајмарски троугао", формат дијалога између три земље, први откако је у децембру Доналд Туск поново постао премијер Пољске. Идеја је била да се демонстрира јединство, после изразито напетог периода, током ког су француско-немачка трвења око Украјине прерасла у отворену свађу.
Напетости су порасле у фебруару, када је Макрон одбио да искључи могућност слања војника са Запада у Украјину, што је Шолц одмах одбацио. "Европа је очигледно у тренутку у којем је неопходно да не будемо кукавице", казао је Макрон, индиректно одговарајући Шолцу. Макрон је затим поновио да не може да искључи могућност слања војника западних држава у Украјину, мада га је ублажио оценом да "тренутна ситуација не захтева такав корак". Истог дана немачки Буднестаг је одбио да се ракетни системи "таурус" упути у Кијев.
И бројке за свађу
НЕМАЧКИ званичници се приватно жале да Макрон, иако је оштро говорио о Украјини, није пружио ни приближно онолику војну подршку колико је Немачка пружила. Немачки институт Кил рангира Француску као јасно заосталу, са 640 милиона евра војне помоћи у поређењу са Немачком, која је најавила укупно 17,7 милијарди евра. Французи те бројке оспоравају.
- Ако би Русија победила, животи Француза би се променили - упозорио је Макрон уочи сусрета у Берлину.
На питање да ли Француска треба да се осећа нарочито циљана, имајући у виду да је једина чланица ЕУ која поседује атомско наоружање, Макрон је одговорио да "треба пре свега да се осећамо нарочито заштићеним", јер је нуклеарно наоружање "инструмент сигурности".
- То подразумева и одговорност силе која га има, да никада не дође до екскалације, ни вербалне, ни у стварности - додао је Макрон, оптужујући истовремено руског колегу да је одлучио да буде "сила дестабилизације".
- Нисмо у рату против Русије, али не можемо да дозволимо да Русија победи - поновио је Макрон, поручивши да се у Украјини одлучује о безбедности Европе.
Немачка је незадовољна што се Макрон позиционира као лидер Европе, иступајући јавно без претходних консултација са чланицама ЕУ, пишу немачки медији. Берлину се не допада ни Макронова прозивка Шолца, оценом да "се Европа очигледно суочава са тренутком кад ће бити неопходно да се не буде кукавица". Немачки министар одбране Борис Писторијус, реплицирао је уместо Шолца, поручивши да "су Макронови коментари нешто што заиста не помаже у решавању питања када је подршка Украјини у питању."
"Вајмарски троугао" имао је, стога, тежак задатак да ради на ублажавању напетости између два стуба ЕУ, Берлина и Париза, око даљег ангажовања на украјинском ратишту. Несугласице око те теме, додатно су оптеретиле ионако крхку европску осовину, за коју се последњих месеци више пута потврдило да није дорасла растућим изазовима безбедности Старог континента.
Немачко-француски раскол можда има везе са личностима председника и канцелара, коментарише "Франкфуртер алгемајне цајтунг". Француз је елоквентан и некада је тежио аутократској владавини, а Немац ћутљив и политику види као занат. Политички системи такође играју улогу, па док је француски лидер као замена за монарха у централизованој држави, у Немачкој је канцелар често "посредник" између нивоа власти, а кад је Шолц у питању, и коалиционих партнера у Берлину.
Москва: Париз већ учесник у сукобу
ФРАНЦУСКА се све више увлачи у конфликт у Украјини, већ учествује у конфликту, рекао је портпарол Кремља Дмитриј Песков и додао да Париз постаје непријатељ Москви. " Чињеница да је Русија непријатељ Француској, како је Макрон рекао, је заиста, очигледна Француској, јер се Париз већ умешао у рат у Украјини", истакао је Песков и додао да "Француска већ учествује индиректно у рату, а судећи по Макроновим речима, не ради ништа да смањи умешаност".
Од голуба до јастреба
"Монд" се у опширном чланку пита како је то Макрон "од голуба постао јастреб". Овај лист открива да је Макрон идеју могућег слања трупа изнео у уском кругу на пријему у Јелисејској палати, пет дана пре него што ће с тим, крајем фебруара, изаћи у јавност.
- У годинама које долазе, мораћу да пошаљем момке у Одесу - преноси "Монд" да је рекао том приликом.
Лист истиче да је Макрон дуго мислио да је дијалог с Владимиром Путином могућ, али да је дијалог прекинут после разговора о обезбеђењу нуклеарне електране у Запорожју. "Монд" преноси речи неименованог бившег француског министра да се Макронов став "радикализовао због разочарања". Наводи се и да жели да надокнади време изгубљено почетком сукоба када су централноевропске, скандинавске и балтичке земље замерале Паризу и Берлину да играју на карту политичког смиривања с Русијом. Јелсејску палату је, кажу, нарочито запањио твит Димитрија Медведева "схваћен као претња смрћу", после његовог недавног отказивања посете Украјини. На новинарско питање да ли је посету отказао из безбедносних разлога, Макрон одлучно одговара:
- Нипошто! То каже Русија. Не треба им веровати. Јавност је преплављена лажним руским информацијама - закључио је француски председник.
БОНУС ВИДЕО - ДР Новости: Када треба почети са anti-age рутином
Препоручујемо
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (3)