ЛЕПЕ ВЕСТИ ИЗ МОНГОЛИЈЕ: Влада предузима кораке да побољша капацитете за откривање и лечење рака
МОНГОЛИЈА стално проширује капацитет своје радне снаге за раније откривање и лечење рака, према тиму међународних стручњака које су именовали ИАЕА, Светска здравствена организација (СЗО) и Међународна агенција за истраживање рака (ИАРЦ).

Фото Shutterstock
Тим је спровео свеобухватну процену капацитета и потреба земље за контролу карцинома током мисије имПАЦТ Ревиев у мају 2024.
Очекује се да ће налази из овог прегледа дати информације за нови Национални план за контролу рака (НЦЦП) који је тренутно у изради у земљи.
Очирбат Дагвадорј, тадашњи државни секретар Министарства здравља Монголије, истакао је значај заједничке процене.
- Учинити квалитетне услуге рака и негу слободно доступним приоритет за нашу владу. Финансијско оптерећење повезано са лечењем рака има огроман утицај на државну потрошњу. Зато се морамо више фокусирати на превенцију и рано откривање рака, како би се побољшао квалитет живота пацијената и истовремено здравствена потрошња на рак. брига је смањена из перспективе здравственог система - рекао је он.
Глобална опсерваторија за рак СЗО-ИАРЦ пријавила је 2022. године око 6699 нових случајева рака у земљи.
Исте године процењује се да је близу 5000 људи умрло од ове болести, најчешћи облик рака и код мушкарца и код жена био је рак јетре.
Подизање свести, скрининг и рано откривање су кључни за спречавање даљег раста стопе смртности.
- Процена утицаја је конкретан корак за владу Монголије да напредује у контроли рака у земљи, допуњујући многе напоре који су већ предузети на терену.Процена капацитета здравственог система заснована на доказима ће обликовати будућност контроле рака тамо где је то најважније: обучени и компетентни људски ресурси, рани приступ квалитетној дијагностици и лечењу, оптимизација научних иновација и напредних технологија и побољшање укупног квалитета живот за појединце и породице које се боре са раком - рекао је представник СЗО у Монголији.
Влада је посвећена проширењу своје квалификоване радне снаге захваљујући међународним партнерствима.
У септембру 2023. године, Монголија је потписала троугласти споразум о сарадњи са Корејским институтом за радиолошке и медицинске науке (КИРАМС) и ИАЕА у циљу јачања капацитета Монголије за нуклеарну медицину и онкологију радијације.
Према споразуму, постојећи објекти радијационе медицине биће ојачани и проширени, а биће успостављена и медицинска помоћ за хитне случајеве радијације у Монголији.
Споразум такође дефинише амбициозне области на којима треба сарађивати кроз иницијативу Раис оф Хопе – водећу иницијативу ИАЕА за проширење приступа нези рака за све. Стручњаци радијационе медицине из КИРАМС-а придружили су се мисији имПАЦТ Ревиев у Монголији – опипљив резултат трилатералног споразума.
- Од партнерства са ИАЕА-ом 2011. године, КИРАМС је посвећен унапређењу радијационе медицине, укључујући нуклеарну медицину и радијациону онкологију, у земљама у развоју. Посебно нам је драго што смо успешно пренели технологију нуклеарне медицине у Монголију, значајно побољшајући њихове могућности лечења рака. Са недавним тространим споразумом о сарадњи, циљ нам је да наставимо са нашим утицајним пројектима. Тражимо сталну подршку ИАЕА и сродних организација како бисмо осигурали да ове иницијативе цветају и дају значајне резултате у медицини радијације за Монголију. - рекао је председник КИРАМС-а Џин Киунг Ли.
Монголија је такође члан Глобалне медицинске платформе, иницијативе Дечје истраживачке болнице Сејнт Џуд да обезбеди бесплатне лекове за децу оболелу од рака, и иницијативе СЗО за елиминацију рака грлића материце, иницијативе која помаже владама да се боре против рака грлића материце обезбеђујући алате за раније скрининг, подизање свести и политике вакцинације.
БОНУС ВИДЕО:
ПУТИН СТИГАО У МОНГОЛИЈУ: Погледајте дочек који је приређен поводом доласка руског председника
Препоручујемо

КРЕМЉ ОБЈАВИО УСЛОВЕ ЗА САСТАНАК ПУТИНА И ЗЕЛЕНСКОГ: Прво мора ово да се догоди!
СУСРЕТ украјинског председника Владимира Зеленског и председника Русије Владимира Путина је могућ уколико делегације Украјине и Русије постигну одређене договоре, изјавио је портпарол руског председника Дмитриј Песков у обраћању новинарима.
17. 05. 2025. у 11:48

АМЕРИЧКИ МЕДИЈИ ОТКРИВАЈУ: Русију ће на преговорима у Истанбулу представљати ова два званичника
ВИСОКИ бивши званичник Кремља, који је желео да остане анониман због осетљивости теме, рекао је да ће Русију на предстојећим преговорима у Истанбулу представљати министар спољних послова Сергеј Лавров и саветник председника за спољну политику, Јуриј Ушаков, објавио је лист Вашингтон пост.
14. 05. 2025. у 09:19

ОСВОЈИЛА ЕВРОСОНГ: Ко је Српкиња из Кладова Теодора Шпирић
ТЕОДОРА Шпирић је заправо веома искусна евровизијска такмичарка.
18. 05. 2025. у 09:01
Коментари (0)