КИМ НИШАНИ КОПНО САД: Северна Кореја почела изградњу прве подморнице на нуклеарни погон (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

10. 10. 2024. у 20:31

ЈУЖНОКОРЕЈСКИ војни извори известили су о знаковима који указују на то да је Северна Кореја почела изградњу своје прве подморнице на нуклеарни погон. Локални медији цитирају изворе у оружаним снагама југа и Народној скупштини који указују да су радови на ратном пловилу почели.

КИМ НИШАНИ КОПНО САД: Северна Кореја почела изградњу прве подморнице на нуклеарни погон (ВИДЕО)

Фото Танјуг/АП

Северна Кореја је деценијама имала најбројнију подморничку флоту на свету, а током последњих осам година направила је револуционарни напредак у изградњи бродова са напредним способностима. Ово је укључивало давање на коришћење морнарици њене прве подморнице са балистичким пројектилима из средине 2010-их, након чега је уследила њена прва подморница са крстарећим ракетама 2023. и тестирану од априла 2023. беспилотне нуклеарне подморнице.

Иако су званичници у неколико наврата спомињали циљ развоја подморнице на нуклеарни погон, остаје потпуно непознато да ли ће то бити подморница са балистичким пројектилима, која ће носити стратешко нуклеарно оружје као средство одвраћања другог степена, или јуришна подморница која би могла да носи нуклеарне и конвенционално наоружане крстареће ракете и торпеда. Такође остаје могућност да се један дизајн изгради у две варијанте за обе улоге, као што су биле подморнице класе Охајо америчке морнарице.

Подморнице на нуклеарни погон цењене су због своје много веће издржљивости у поређењу са пловилима на конвенционални погон као што су они које тренутно има Северна Кореја, и могу да остану под водом месецима, што им даје ефективно неограничен домет. За подморнице са балистичким пројектилима, ово значајно компликује напоре противника да спречи нуклеарно одвраћање интерконтиненталног домета једне земље, што је посебно вредно због релативно мале територије Северне Кореје и због тога ограничене стратешке дубине територије. Ово такође омогућава да се напади покрену из неочекиваних праваца где противракетна одбрана није у великој мери изграђена - као што су удари на копно Сједињених Држава преко јужне границе. У случају нападних подморницеа то би омогућило севернокорејским пловилима да покрену нападе крстарећим ракетама на циљеве било где у свету, укључујући ударе на кључна складишта оружја и војне базе на копну Сједињених Држава и широм Пацифика.

Северна Кореја деценијама веома цени способност да се нападну америчке војне мете далеко изван Корејског полуострва, и ако је потребно да се узврати на стратешке нападе на њене становнике. Током Корејског рата Сједињене Државе су биле у могућности да некажњено бомбардују корејске градове, сравњујући све зграде на два спрата и поливајући насељене центре од краја до краја напалмом, при чему је неспособност Северне Кореје да узврати пропорционално значајно ослабила и њену стратешку позицију и њену позицију за преговарачким столом. Бела кућа је озбиљно размишљала о покретању нуклеарних напада на севернокорејске мете како током рата, тако и у више наврата након тога, при чему су администрација Барака Обаме и Доналда Трампа били близу покретања напада на земљу.

Северна Кореја је први пут стекла могућност да нападне копно Сједињених Држава нуклеарним оружјем 2017. године развојем балистичких ракета интерконтиненталног домета Хвасонг-14 и Хвасонг-15, што се сматрало прекретницом у њеној способности да одврати америчку и западну војску од акција.

Северна Кореја је од 2017. наставила да јача своје одвраћање, а очекује се да ће развој подморнице на нуклеарни погон то значајно додатно ојачати. Изградња таквог пловила учинила би Северну Кореју седмом земљом у свету са подморницама на нуклеарни погон после Сједињених Држава, Кине, Русије, Индије, Француске и Уједињеног Краљевства. Од 2022. се спекулише да би Русија могла да пружи подршку за дугогодишњи програм нуклеарних подморница Северне Кореје како би помогла у плаћању текућих трансфера наоружања из те источноазијске земље у руске оружане снаге великих размера. Таква подршка је можда била главни фактор који је унапредио датум почетка изградње, уз значајну могућност да ће Морнарица Корејске народне армије преузети своју прву подморницу на нуклеарни погон око 2030. године.

militarywatchmagazine.com

БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТРАШНО УПОЗОРЕЊЕ СИЈАРТА ЗБОГ УКРАЈИНЕ: То ће изазвати трећи светски рат!

СТРАШНО УПОЗОРЕЊЕ СИЈАРТА ЗБОГ УКРАЈИНЕ: То ће изазвати трећи светски рат!

ПРИСТУПАЊЕ Украјине Северноатлантској алијанси у садашњим околностима изазваће трећи светски рат, рекао је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто новинарима на маргинама Међународног форума о гасу који се данас одржава у ​​Санкт Петербургу.

10. 10. 2024. у 14:42

ШВЕДСКИ ДОКУМЕНТАРАЦ: Хрватски терористи срушили ЈАТ-ов авион 1972, пад преживела само стјуардеса Весна Вуловић

ШВЕДСКИ ДОКУМЕНТАРАЦ: Хрватски терористи срушили ЈАТ-ов авион 1972, пад преживела само стјуардеса Весна Вуловић

ЈАТ-ов авион “McDonnell Douglas DC-9” експлодирао је током лета између Копенхагена и Загреба 26. јануара 1972. и срушио се близу села Српска Камењица, у тадашњој Чехословачкој. Авион којим су управљали капетан Лудвик Раздрих и копилот Ратко Михић распао се на више делова и након неколико минута слободног пада завршио на ливади на рубу шуме.

10. 10. 2024. у 13:47

УРАГАН БЕСНИ ФЛОРИДОМ, ОНА НЕЋЕ ДА СЕ ЕВАКУИШЕ: Ако сте пратили вести, ја ћу умрети - Керолин решила да остане код куће

УРАГАН БЕСНИ ФЛОРИДОМ, ОНА НЕЋЕ ДА СЕ ЕВАКУИШЕ: "Ако сте пратили вести, ја ћу умрети" - Керолин решила да остане код куће

ИНФЛУЕНЦЕРКА Керолин Келовеј са Флориде одлучила је да игнорише савете власти те је обавестила своје пратиоце да ће остати код куће упркос долазећем урагану Милтон, који би могао да опустошити све на свом путу. Остали становници Флориде у великом су страху и масовно беже од урагана, али Керолин то не жели да учини.

10. 10. 2024. у 09:45

Коментари (0)

ЈОШ НИЈЕ КРАЈ: Легенда Реала предводи Хрватску и на следећем Мундијалу?