АМЕРИКА ГУБИ ТРЖИШТЕ И САВЕЗНИКА? Саудијска Арабија купује ловац 5. генерације од ове велике силе (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

16. 10. 2024. у 20:25

САУДИЈСКА Арабија заинтересована за куповину преко 100 борбених авиона КААН, авиона пете генерације који је Турска развила у оквиру свог TFX програма известио 15. октобра 2024, Твитер налог @TurkishFacts4U.

АМЕРИКА ГУБИ ТРЖИШТЕ И САВЕЗНИКА? Саудијска Арабија купује ловац 5. генерације од ове велике силе (ВИДЕО)

Фото Архива

О овој потенцијалној аквизицији разговарао је током посете Турској командант саудијских ваздухопловних снага Турки бин Бандар Ал Сауд, који се, заједно са делегацијом, састао са званичницима Roketsan, Turkish Aerospace Industries, и Aselsan-а. Посета је саудијским званичницима пружила детаљне информације о способностима КААН-а и покренула разговоре о потенцијалној стратешкој сарадњи у вези са овим ловцем 5. генерације.

Интерес Саудијске Арабије за КААН је у складу са њеним циљем успостављања снажног одбрамбеног партнерства, усред растућих турско-саудијских веза. Током ове посете, саудијски званичници су добили детаљне информације о развоју и способностима КААН-а, који представља значајан напредак за турску одбрамбену индустрију. Потенцијална сарадња могла би да укључи трансфер технологије и подршку локалној производњи, у складу са амбицијама Саудијске Арабије да повећа своју индустријску аутономију у сектору одбране.

Турска и Саудијска Арабија су недавно ојачале своје одбрамбене везе, што је означило значајан помак у њиховим билатералним односима. Овај развој догађаја је истакнут на стратешком самиту у Џеди у јулу 2024. године, где су се званичници обе нације сложили да сарађују са високо вредним одбрамбеним пројектима. Две земље истражују велике могућности за трансфер технологије и заједничке производне напоре, укључујући потенцијалну монтажу турског борбеног авиона КААН 5. генерације у Саудијској Арабији. Овај потез је у складу са визијом Саудијске Арабије 2030, која има за циљ изградњу самоодрживе одбрамбене индустрије кроз партнерство са етаблираним произвођачима одбране.

Војна индустрија Саудијске Арабије (САМИ) одиграла је кључну улогу у неговању ових веза, потписујући више споразума са истакнутим турским одбрамбеним компанијама као што су Бајкар, Аселсан и ТУСАС (Турска аерокосмичка индустрија). Ови споразуми покривају различите домене, од беспилотних летелица до одбрамбене електронике, одражавајући заједничку посвећеност унапређењу одбрамбених способности. Ово продубљивање сарадње сигнализира значајно усклађивање између две нације јер се фокусирају на обострано корисне одбрамбене иновације и трансфер технологије, позиционирајући Турску и Саудијску Арабију као утицајне играче у блискоисточном одбрамбеном пејзажу.

Пројекат КААН, који је покренут 2016. године са инвестицијом од 1,18 милијарди долара за обезбеђивање неопходних технологија, има користи од сарадње са међународним фирмама као што су БАЕ Системс из Уједињеног Краљевства и Ролс-Ројс за дизајн и развој мотора.

Одабиром мотора ЕЈ200, који омогућава суперкрстарење, КААН је дизајниран да понуди напредне оперативне могућности, укључујући могућност летења надзвучним брзинама без накнадног сагоревања. Са димензијама од 14 метара у распону крила, 21 метар у дужину и 6 метара у висину, КААН може да достигне максималну брзину од 1,8 Маха и плафон лета од 55.000 стопа. Авион је такође дизајниран да буде интероперабилан са другим критичним средствима турских ваздухопловних снага, као што је Ф-35А, чиме се повећава његова оперативна ефикасност у заједничким мисијама.

КААН је дизајниран да достигне брзине преко 1,8 маха, са борбеним дометом процењеним на око 1100 километара и максималном оперативном висином лета од приближно 55 000 стопа. Његов носивост премашује 6.000 килограма, што му омогућава да носи мешавину муниције ваздух-ваздух и ваздух-земља преко својих 10+ спољних тврдих тачака. АЕСА радарски систем нуди домет детекције од преко 100 километара, значајно побољшавајући његову свест о ситуацији и прецизност циљања.

Програм КААН има за циљ модернизацију турске ваздушне флоте и јачање националне одбрамбене индустрије развојем локалних инжењерских и производних капацитета.

Пројекат осигурава да Турска задржи права интелектуалне својине над кључним технологијама, посебно за мотор, кључни аспект за стратешку аутономију земље. Укључивање међународних партнера и фокус на локалну производњу одражавају ову амбицију.

Фото принтскрин YouTube/InShort

Последњих година Турска се појавила као значајан играч у индустрији наоружања, значајно унапредивши своје капацитете за производњу оружја иу јавном иу приватном сектору. Компаније као што су Turkish Aerospace Industries (TAI), ASELSAN, и Roketsan постале су позната имена у производњи напредне војне опреме, захваљујући значајним улагањима у истраживање и развој. Значајан пример њиховог успеха је беспилотна летелица Бајрактар ​​ТБ2, која је одиграла кључну улогу у сукобу у Нагорно-Карабаху, демонстрирајући турске способности за нападе и надзор и изазвајући међународно интересовање.

Турска је успешно извозила војну опрему у неколико земаља. Украјина, Катар и Азербејџан, између осталих, купили су турске беспилотне летелице, док су земље у Африци и Азији такође увезле разну турску војну опрему, од оклопних возила до система противваздушне одбране. Ова експанзија извоза је стратешки корисна за Турску, не само у смислу прихода, већ и у одбрамбеној дипломатији.

Истовремено, Турска је много инвестирала у развој локалне производње како би смањила своју зависност од страних добављача. Овај корак ка самопоуздању илуструју амбициозни пројекти као што је развој његовог ловца пете генерације, КААН, који има за циљ да замени старе Ф-16 и заобиђе изазове везане за набавку иностране технологије. Ови напори наглашавају посвећеност Турске јачању своје стратешке аутономије и потврђивању свог статуса регионалне и глобалне војне силе.

Већ неколико година, Саудијска Арабија активно ради на модернизацији своје флоте борбених авиона како би побољшала своје војне способности у све напетијем регионалном контексту. Историјски гледано, краљевство се ослањало на напредне америчке ловце, посебно на Ф-15, и одржавало је стратешке односе са Сједињеним Државама како би задовољило своје потребе за војним снабдевањем. Краљевско саудијско ваздухопловство тренутно управља структурираном и разноликом флотом. Укључује четири ловачке ескадриле опремљене F-15C/D Eagle, познатим по својим способностима супериорности у ваздуху. Поред тога, Саудијска Арабија има три ловачке/копнене ескадриле за нападе опремљене F-15C/SA и три ескадриле са млазњацима Тајфун (Јурофајтер Тајфун), пружајући робусну вишенаменску способност авијације. За наменске операције копненог напада, ваздухопловство распоређује три ескадриле са авионима Торнадо ИДС и Торнадо ГР1, додатно диверзификујући своје тактичке опције у различитим сценаријима борбе.

Фото принтскрин YouTube/InShort

Саудијска Арабија активно настоји да набави борбене авионе пете генерације како би модернизовала своју ваздушну флоту и побољшала своју војну снагу усред региона обележеног растућим ривалством. Међутим, ови напори се суочавају са значајним препрекама, углавном због америчког ембарга на авионе Ф-35, које Ријад жели да набави. За разлику од Уједињених Арапских Емирата, који су обезбедили споразум за Ф-35 након нормализације односа са Израелом кроз Абрахамов споразум, Саудијској Арабији није одобрен исти приступ због забринутости САД за људска права и регионалну стабилност. Вашингтон одржава стратешку контролу над продајом својих најнапреднијих војних технологија, и упркос стратешкој природи америчко-саудијских односа, кључне разлике ограничавају могућности Ријада за набавку ловаца 5. генерације.

Као одговор на ова ограничења, Саудијска Арабија истражује алтернативе са другим међународним партнерима. Опције које се разматрају укључују француски Рафале (Ф-4), турски ловац 5. генерације КААН и кинески Ј-31, стелт ловац сличан Ф-35. Ријад такође настоји да преговара о клаузулама о трансферу технологије и локалној производњи у оквиру ових споразума како би развио сопствене индустријске и војне капацитете.

Диверзификацијом својих партнерстава, Саудијска Арабија има за циљ да постигне већу војну аутономију и постепено смањи своје ослањање на подршку САД. Иако изазови остају, укључујући политичка одобрења и забринутост својих партнера за суверенитет, Саудијска Арабија наставља да трага за ловцима пете генерације, истовремено јачајући своју одбрамбену индустрију.

(armyrecognition.com)

БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара

СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара

АЛИС Вајдел, лидерка десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД), према последњим анкетама, преузела је вођство испред Фридриха Мерца, лидера Хришћанско-демократске уније (ЦДУ).

24. 12. 2024. у 12:17

Коментари (0)

ПОКАЗАО ЈЕ НЕПОШТОВАЊЕ: Легенда Јувентуса критиковала Влаховића (ВИДЕО)