ЈАПАНСКИ ОДГОВОР НА КИНЕСКИ Ј-20: Мицубиши развија дронове пратиоце будућег стелт авиона за извиђање и напад (ВИДЕО)
КАКО Глобални борбени ваздушни програм (GCAP) напредује, јапански одбрамбени извођач Mitsubishi Heavy Industries (MHI) је представио концепт дизајна за колаборативне борбене летелице (CCA) који ће се користити у комбинацији са јапанским борбеним авионом следеће генерације.
Предвиђени борбени ваздушни систем ће се састојати од борбеног авиона са посадом употпуњеног беспилотним „додацима“, као што су дронови, уз напредне сензоре и међусобно повезане системе података које покреће вештачка интелигенција (АИ).
По први пут, MHI је приказао макету у пуној величини „ARMDC-20X“, потрошне платформе дизајниране за обавештајне послове, надзор и извиђање (ИСР).
Ова варијанта би била одговорна за откривање, идентификацију и саопштавање претњи авионима следеће генерације са посадом. Поред тога, на изложби, MHI је представио модел тактичког борбеног CCA у размери 1:10 са унутрашњим одељком за терет.
Представљање ових лојалних крилних дронова долази када је концепт удруживања без посаде између борбених авиона којима управљају људи и даљински управљаних аутономних летелица стекао глобалну потврду.
Иако је развој ових беспилотних система вођених вештачком интелигенцијом још увек у почетној фази, Мицубиши је такође направио видео који је привукао највећу пажњу на изложби и пружио кратак поглед на концепт.
Видео приказује два CCA-а који раде са ловцима нове генерације са посадом, што је језиво слично концепту Global Air Combat Programme (GCAP).
Како видео напредује, беспилотна летелица открива „претећу летелицу“ — кинеску платформу налик Ј-20. Одмах након детекције, CCA преноси информације борцу са посадом преко везе за пренос података. Ловац затим усмерава борбени CCA да уништи непријатељски авион користећи пројектил ваздух-ваздух испаљен из његовог унутрашњег одељка за оружје.
Видео је посебно интригантан јер показује како јапанска CCA открива J-20 Mighty Dragon, који је кинески стелт авион пете генерације, ослонац Ратног ваздухопловства Народне ослободилачке армије (ПЛААФ).
На питање шта то значи, посматрач и стручњак ПЛА који није желео да буде именован рекао је за EurAsian Times: „CCA-и су намењени да повећају свест о ситуацији (између осталих побољшања) пријатељским снагама, путем дистрибуираних сензора и умрежавања. Идеја о супериорној свести о ситуацији није велико изненађење, а приказивање у облику откривања и пуцања на непријатељски стелт авион је нешто што је урађено у многим националним концептуалним уметностима.
Развој догађаја долази у тренутку када Јапан повећава своје војне способности за борбу против повећане безбедносне претње из Кине. Верује се да је развој борбених авиона следеће генерације такође део већег напора да се искористи нова технологија како би се уравнотежила динамика ваздушних снага у региону, посебно зато што Јапан верује да би на крају могао да буде увучен у сукоб у Индо-Пацифику.
Званичници MHI су наводно рекли медијима да иако развој дронова није покривен трилатералним GCAP споразумом, оба ова CCA система су дизајнирана имајући на уму GCAP. Имаће модуларну опрему која се може уградити у складу са захтевима мисије, отворену архитектуру и лако надоградиве технологије засноване на вештачкој интелигенцији.
Мицубиши је рекао да лојални модели дронова на изложби у Јапану тренутно нису коначни дизајн јер је CCA пројекат још у идејној фази. Међутим, MHI предвиђа да ће до 2035. године, када први GCAP авион буде у употреби, бити доступна потпуно функционална верзија ових аутономних система.
Демонстрациони лет на пробном месту заказан је за следећу годину, а компанија је објавила да је већ обезбедила владин уговор о даљем развоју и побољшању својих АИ способности прилагођених за дронове.
Јапан већ дуго истражује развој лојалних дронова. У јануару ове године, медијски извештаји су указивали да би Јапан могао да се придружи програму Сједињених Држава за колаборативне борбене летелице (CCA).
Тада је амерички секретар за ратно ваздухопловство Френк Кендал изразио спремност Сједињених Држава да сарађују са Јапаном на развоју аутономних авиона вођених вештачком интелигенцијом за Ваздухопловство.
GCAP ЈЕ НА ПРАВОМ ПУТУ И РАЗВОЈ СЕ УБРЗАВА
Представљање CCA од стране MHI долази месецима након што су три земље партнера GCAP-а, Јапан, Велика Британија и Италија, представиле нови концептни модел свог предстојећег борбеног авиона на међународном сајму у Фарнбороу у јулу ове године.
Концепт авиона је изгледао масиван, што је приметило неколико војних посматрача који су рекли да је то апсолутна звер од авиона.
Циљ GCAP-а је да испоручи двомоторни борбени авион следеће генерације који би заменио застареле ловце Ф-2 Ваздушних самоодбрамбених снага и Јурофајтере произведене у Британији и Италији. Очекује се да ће авион ући у употребу до 2035. године, након чега ће бити постављен и за извоз у пријатељске земље.
Влада и комерцијални партнери GCAP-а тренутно раде на склапању споразума како би се олакшало покретање индустријске производње која ће задовољити свеукупне захтеве летелице.
Међународни уговор који дозвољава успостављање прелазне владине организације која би надгледала развој Глобалног борбеног ваздушног програма је при крају. Ово треба да буде на звршено пре него што пројекат може да пређе на следећу фазу — пуну фазу пројектовања — следеће године.
Очекује се да ће ловац следеће генерације који је развио GCAP служити као летећи командни центар који може да координише и усмерава друге, вероватно аутономне, снаге. Верује се да би овај авион служио као „централни део ширег борбеног ваздушног система који ће функционисати у више домена“.
Ово је покренуло развој CCA у Јапану, коју представљају Мицубиши и друга два партнера БАЕ Систем (који представља Велику Британију) и Леонардо (представља Италију) који су такође приказали своје платформе без посаде на аеромитингу.
Више аналитичара је приметило да предвиђена улога колаборативних борбених авиона који прате ловце са људском посадом има потенцијал да прошири домет сензора и, последично, смањи број ловаца потребних за подршку мисијама надмоћи у ваздуху током времена.
Овај приступ сарадње је у складу са ширим циљем Токија да се побољша ефикасност и ефективност у супротстављању кинеским војним претњама у региону, док Пекинг наставља да постаје све одлучнији.
eurasiantimes.com
БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ТИТОВ СИН СЕ ТУЖИ СА ХРВАТСКОМ: ОЗНА га натерала да потпише да се одриче наследства
ИМАЊЕ Јосипа Броза Тита у Самобору у Хрватској, удаљено само километар од центра града, некада је била једна од његових приватних резиденција.
12. 01. 2025. у 20:00
Коментари (0)