ХАРИС И ТРАМП У ЗАВРШНИМ ПОРУКАМА: Овако ће изгледати финиш изборне трке
ПОТПРЕДСЕДНИЦА Камала Харис и бивши председник Доналд Трамп изнели су своје завршне речи кампање 2024. у одвојеним догађајима у последњем делу циклуса кампање 2024, међутим председнички избори нису једина трка коју ће Американци сматрати изборним даном 5. новембра.
Осим изборног дана петог новембра, такође ће бити у току и трке за контролу америчког Сената и Председничког дома, као и низ гласачких мера по разним питањима укључујући абортус.
Харис у свом говору одржаним нешто јужно од Беле куће где је Трамп као тадашњи председник говорио 2021, године непосредно пре нереда на Капитолу, тврдила је се баш ти догађаји илуструју "ко Доналд Трамп заправо јесте".
Она такође тврди да ће се њен ривал вратити у Овални кабинет са "листом непријатеља" док ће она ући у исти са "листом обавеза"
-Предуго смо били опседнути превише подела, хаоса и међусобног неповерења. Не мора бити овако. - рекла је она.
Она је такође обећала низ политика за које је рекла да су усмерене на Американце са средњим и нижим приходима, као што је доношење снажног пореског кредита за децу ради економског унапређења породица, посебно новорођенчадима што укључује омогућавање Медицаре-у да покрије трошкове кућне неге за старије особе и напоре за изградњу нових станова које Американци могу да приуште.
Харис је поновила свој позив да се ''врати репродуктивна слобода широм земље“ и обећала да ће потписати закон о поновном спровођењу абортуса као законско право ако јој Конгрес пошаље такав закон. Доношење таквог савезног закона би поништило државне забране абортуса које су ступиле на снагу.
На скупу 27. октобра у Медисон Сквер Гардену у Њујорку о коме се причало у локалним медијима због расистичких коментара упућених Порторику од стране комичара који је говорио пре Трампа, републикански кандидат је изнео нови предлог политике који је веома сличан Харис што се тиче неговатеља.
- Данас објављујем нову политику према којој ћу подржати порески кредит за породичне неговатеље који брину о родитељу или вољеној особи. Крајње је време да буду признати. -рекао је Трамп.
У изјави 29. октобра из свог одмаралишта у Мар-а-Лагу, Трамп је изборе означио као референдум о имиграцији, тврдећи да је Харис „избрисала границе“.
арис је тврдила да политичари треба да ''престану да третирају имиграцију као питање да би добили гласове на изборима, него да је третирају као озбиљан изазов за који се коначно морају окупити како би га решили''.
- Радићу са демократама и републиканцима да потпишу закон о безбедности граница који је Доналд Трамп убио - рекла је Харис позивајући се на двопартијско законодавство које су републиканци у Конгресу на крају одбацили након што је Трамп тврдио да не би требало да буде усвојен пре избора.
Католички стручњаци који су разговарали са ОСВ Њуз-ом наизменично су повлачили тачке слагања и напетости између политика које су предложили Харис и Трамп са принципима католичког друштвеног учења, по питањима која се крећу од абортуса и вантелесне оплодње до имиграције до климе и рада.
Папа Фрања је у септембру изјавио да су предстојећи амерички избори као избор између "мање од два зла" наводећи тензије са платформама кандитата о имиграцији и абортусу као "против живота".
- Свако са савешћу треба да размисли о томе, а затим да гласа - рекао је Папа.
Кључне државе на бојном пољу — Џорџија, Северна Каролина, Пенсилванија, Мичиген, Висконсин, Невада и Аризона — вероватно ће одредити да ли ће Трамп или Харис достићи 270 гласова електорског колеџа који су потребни да би били изабрани за председника.
Неки аналитичари предвиђају да ће републиканци добити контролу над Сенатом ,исто тако пројекције за Представнички дом иду у прилог њима, међутим се наводи да ће свакако бити јако густа трка.
Прогноза FiveThirtyEight-а је последњи пут ажурирана 30. октобра и показала је да републиканци имају 89 од 100 шанси да добију контролу над горњим домом.
Бирачи у многим државама ће такође размотрити посебне гласачке референдуме. На пример, бирачи у Аризони, Колораду, Ајдаху, Монтани, Невади, Јужној Дакоти и округу Колумбија ће размотрити мере гласања које би, ако буду одобрене, резултирале отвореним предизборима или дозвољавањем било ком гласачу да гласа на предизборима, без обзира на њихову партију припадности.
Гласачи у државама са референдумима о абортусу углавном изгледају спремни да одобре напоре за кодификацију заштите од абортуса, показале су анкете тих такмичења. Анкета у августу показала је да је више од 70 одсто бирача одобрило те мере у Аризони и Невади.
То су две од девет држава које ће размотрити мере гласања о абортусу, које такође укључују Колорадо, Мериленд, Флориду, Мисури, Монтану, Небраску и Јужну Дакоту. Шира мера у Њујорку укључује абортус, али се такође тиче родног идентитета, а њујоршки католички бискупи су јој се противили као ''вук у овчијој кожи“.
У Небраски, бирачи ће размотрити изборе референдума о абортусу. Једна од тих мера би уставом Небраске била право на абортус до одрживости, што се обично сматра 24 недеље, са изузецима за ситуације са ризиком од смртности мајки након тог тренутка. Друга иницијатива би кодификовала забрану абортуса у другом и трећем тромесечју у уставу Небраске, остављајући нетакнутом тренутну 12-недељну забрану абортуса у држави, са изузецима за силовање, инцест и спасавање живот труднице.
Флорида би могла бити прва држава која се неће прикључити овом тренду јер референдуми морају достићи ниво од 60% како би прошли у тој држави. Недавна анкета спроведена за FloridaPolitics, показала је да је 54,1% гласача изјавило да подржава меру абортуса, док је 38% рекло да се противи.
Препоручујемо
БОРБА ЗА 15 ЕЛЕКТОРСКИ ГЛАСОВА: Трамп и Харис одржали митинге у Мичигену
19. 10. 2024. у 11:22
КО ВОДИ У ТРЦИ ЗА НОВОГ ПРЕДСЕДНИКА САД: Поједини детаљи су изузетно важни
02. 11. 2024. у 10:36
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)