МАКРОН БЕСЕДИ УСРЕД НОТР ДАМА: Полемика око говора француског председника Макрона на отварању обновљене Богородичине цркве

Говор поводом отварања Богородичине цркве у Паризу француски председник Емануел Макрон одржаће унутар овог здања, а не на платоу испред катедрале. Ово ће можда звучати као уобичајена информација, али се до тога дошло после поприличне размене аргумената с Католичком црквом.

МАКРОН БЕСЕДИ УСРЕД НОТР ДАМА: Полемика око говора француског председника Макрона на отварању обновљене Богородичине цркве

Фото: Горан Чворовић

Тешко оштећен у великом пожару који је избио 15. априла 2019. године, Нотр Дам ће бити отворен на свечаној церемонији 7. и 8. децембра. Париски надбискуп Лоран Улрих је открио детаље овог спектакуларног догађаја, а међу њима је и податак да ће се Макрон обратити окупљенима, у цркви, првог дана програма.

Јавност је подељена око овог геста. Противници Макронове световне беседе унутар светачког здања истичу да политичко обраћање у богомољи представља бласфему. Други сматрају да нема ничег "дијаболичног" у томе да се шеф државе, који се толико заузео за реновирање чувене катедрале, одавде обрати јавности и гостима из целог света. И то не током црквене церемоније, већ дан пре одржавања прве мисе. Подсећа се да су држава, донатори и приватни фондови обезбедили новац за обнову, као и да ће то бити прилика да се председник захвали дародавцима и мајсторима који су омогућили рестаурацију.

Емануел Макрон се, одмах после избијања пожара, појавио на лицу места и смело обећао експресну обнову у року од само пет година. Лично је обилазио градилиште, заузимао се за ток радова и многи у његовом најављеном обраћању јавности из катедрале виде логични след активности.

Јавна је тајна да између надбискупа Улриха и председника Макрона не цветају руже. Одлуку да шеф државе ипак говори из цркве, Улрих је дипломатски објаснио чињеницом да би било тешко у кратком року увести званице са платоа испред Нотр Дама у унутрашњост после председниковог говора.

ПИРАМИДА, МУЗЕЈ И ЦРКВА

Чаршија истиче да је француски председник Франсоа Митеран имао "своју" Пирамиду испред Лувра, Жак Ширак етонграфски Музеј "Ке Бранли", док ће мандат Емануела Макрона на културном плану обележити отварање обновљене Богородичине цркве.    

Још једну полемику изазвала је жеља шефа државе да надбискупу симболично уручи кључеве цркве после обнове. Наиме, од 1905. године, власник цркава је држава, али је црквени великодостојник поручио да они кључеве већ имају. Решење свечаног чина пронађено је, вероватно, у пресецању црвене врпце.

Надбискуп је такође изнео и друге појединости око церемоније. Првог дана окупиће се званице из целог света, док ће другог дана бити одржана прва миса, уз звуке обновљених оргуља. Моћи ће да присуствује 1.500 људи који су одавно резервисали место. Иста свечана миса понављаће се током осам дана. Затим ће се свечаности отварања продужити шест месеци, до Духова следеће године, с богослужењима три пута дневно. За то време цркву ће походити ходочасници.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

УСКОРО ПАДА КЉУЧНИ ГРАД, РУСИ НАДИРУ СА СЕВЕРА, ИСТОКА И ЈУГА: Детаљна анализа украјинских стручњака о стању на фронту