КРЕМЉ НИЈЕ ИЗГУБИО ИНТЕРЕСОВАЊЕ-СИРИЈА ПРЕДСТАВЉА ВРАТА КА БЛИСКОМ ИСТОКУ: Русија жели да задржи утицај и односе са новим сиријским режимом

Далиборка Лазаревић

13. 12. 2024. у 13:01

РУСИЈА је прошле недеље оставила режим Башира ел Асада на цедилу, само му понудивши азил, али Кремљ и даље жели да задржи свој интерес у земљи и успоставио је односе са новом сиријском владом, кажу посланици Европског парламента и експерти за Јуроњуз.

КРЕМЉ НИЈЕ ИЗГУБИО ИНТЕРЕСОВАЊЕ-СИРИЈА ПРЕДСТАВЉА ВРАТА КА БЛИСКОМ ИСТОКУ: Русија жели да задржи утицај и односе са новим сиријским режимом

Foto: Tanjug AP

Брзи пад сиријског режима био је чак и за стручњаке који прате ову тему велико изненађење.

Исто тако, изненађујуће је било то што Русија - традиционални савезник Асада - овог пута није одлучила да реагује и подржи сиријског диктатора. Који је био разлог?

Русија није довољно снажна да се носи са неколико конфликата истовремено. Москва је морала да изабере приоритет, а то је био рат у Украјини. Међутим, према стручњацима, повлачење руских трупа из Сирије не значи да је Кремљ изгубио интересовање за регион. Посебно зато што је Сирија нека врста врата за Блиски исток.

Иварс Ијабс, посланик из Летоније (RENEW), у интервјуу за Јуроњуз потврђује да је Украјина за Русију најважнија.

- Главно подручје за Руску Федерацију је, наравно, Украјина, јер сви знамо како се ствари развијају. Вероватно ће бити неких промена са новом америчком администрацијом и они се концентришу само на то. Одлука је била да се приоритет да Украјини, а не Сирији - рекао је Ијабс.

До сада је Русија била врло јасна у својој подршци Асаду. Године 2015, након његовог захтева, Русија је покренула војну интервенцију у Сирији слањем различитих врста трупа (укључујући и Вагнер групу) како би се борила против и сиријске опозиције и Исламске државе.

Војна подршка укључивала је ваздушне нападе широм Сирије. Године 2017, руска влада је одлучила да трајно стационира војнике. Тако је Русија имала могућност да помогне Асаду. Међутим, када су побуњеници преузели контролу над Сиријом, Русија није искористила своју војну силу да подржи режим као раније. Једини гест био је пружање азила Асаду и његовој породици.

Други посланик RENEW-а, Никола Минчев из Бугарске, објашњава недостатак ангажмана Кремља у Сирији на сличан начин:

- Руски напори су потпуно фокусирани на рат у Украјини, а чак и у том рату, потребна им је подршка из Северне Кореје. Зато једноставно нису били у могућности да пруже било какву помоћ Асадовом режиму у Сирији. И зато овог пута није био у стању да задржи своје позиције - навео је Минчев.

Након скоро три године рата у Украјини, Русија је морала да смањи своје ангажовање у другим конфликтима, укључујући Африку, Блиски исток и наравно Сирију.

- Кремљ је тренутно фокусиран на фронт у Украјини. То смо јасно видели овог лета када је Украјина могла да уђе у Курску област и видели смо да је одбрана била врло слаба. То је такође показало да је главни фокус фронт у Донбасу - каже др Јорис Ван Бладен, експерт са Института Егмонт у Бриселу.

Међутим, сви ови догађаји не значе да Русија потпуно губи интересовање за Сирију.

Напротив, Русија игра сложенију игру успостављањем односа са новом сиријском владом. То се такође може сматрати изненађењем, посебно зато што су чак и недавно руске власти и медији опозицију називали "терористима".

Русија се такође претварала да штити хришћанску мањину у Сирији. Пре него што је рат почео 2015. године, око 10 процената становништва Сирије (1,5 милиона људи) чинили су хришћани, већином повезани са православном црквом, а након 9 година хришћанска популација је смањена на око 2 процента (300.000). А Русија сада више не брине о њима.

- Видели смо да се руска пропаганда и комуникациони пејзаж променио одмах, дословно преко ноћи. И очигледно је да Русија жели да успостави односе са новом владом што је пре могуће како би заштитила војне ресурсе које имају у Сирији. И ово је важно јер је то руски приступ Блиском истоку - додаје Јорис Ван Бладен.

И можда је то кључ.

Русија је раније имала две војне базе у Сирији које су стратешки важне: поморску базу Тартус на обали Средоземног мора и ваздухопловну базу Хмејмим у близини луке Латакија. Зато Кремљ тражи компромис са новим сиријским режимом. За тренутак, није јасно не само шта ће се десити у будућности, већ ни шта ће се десити сада.

Постоје многе контрадикторне информације из региона. Према руским државним медијима, Москва је обезбедила судбину база као део договора. Међутим, украјинска обавештајна служба извештава да Русија већ повлачи своје оружје и војну опрему. Дакле, прилично је тешко анализирати ситуацију.

Али једна ствар је сигурна – ослањајући се на претходно искуство, врло је вероватно да ће Русија чак покушати да се претвара да је миротворац у Сирији.

(еуроневс.интернационал)

БОНУС ВИДЕО:

ТРАГИЧНА СИТУАЦИЈА У СИРИЈИ: Наставља се потрага за преживелима у Латакији

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

ХАОС: Српски спортиста пребио двојицу Хрвата - своје саиграче!