ЈАС-39 ГРИПЕН, СУ-57 ИЛИ РАФАЛ: Бивши ваздушни маршал ИАФ наговештава који борбени авион би могао чува индијско небо (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

16. 12. 2024. у 21:40

ШВЕДСКИ одбрамбени и безбедносни гигант Сааб приказао је потуну реплику свог борбеног авиона Грипен Е (ФСР) у Бенгалуру, Индија.

ЈАС-39 ГРИПЕН, СУ-57 ИЛИ РАФАЛ: Бивши ваздушни маршал ИАФ наговештава који борбени авион би могао чува индијско небо (ВИДЕО)

Фото: Объединённая авиастроительная корпорация


Овај потез се поклапа са интензивираним настојањем Сааба да извезе авион у Индију у оквиру програма вишенаменских борбених авиона (МРФА).

Модел у пуном обиму је приказан 9. децембра као део безбедносног дијалога у Бангалору, чији су заједнички домаћини Takshashila Institution и Dynamatic Technologies. На крају ће, евентуално, бити јавно изложен на дуго очекиваном аеромитингу Аеро Индија-2025 (Aero India-2025) који ће се одржати између 10. и 14. фебруара.

Кент Аке Молин, шеф програма Грипена за Индију, изражавајући наду за Грипен на предстојећем аеромитингу рекао је: „Данас почињемо наше учешће на Аеро Индиа 2025. Одушевљени смо што можемо да пружимо преглед пуне реплике Грипена Е у позадини безбедносних дијалога у Бангалору, и надамо се да ћемо се укључити у смислене дијалоге током сесије.”

Ово долази у тренутку када Сааб агресивно представља авион у Индији у оквиру свог такмичења за уговор за набавку вишенаменског борбеног авиона (МРФА) и обећава испоруку у рекордном року.

Индијско ваздухопловство (ИАФ) издало је Захтев за информације (РФИ) за куповину 114 борбених авиона у оквиру МРФА у 2018. Чак седам произвођача авиона одговорило је на РФИ, укључујући Боинг (Ф/А-18Е/Ф Супер Хорнет и Ф -15ЕКС Игл 2), Локид Мартин (Ф-21, варијанта Ф-16 са 14 специфичних прилагођавања за Индију), Дасо (Рафал), Јурофајтер (Тајфун), Сааб (ЈАС-39 Грипен Е/Ф) и руске фирме са (МиГ-35 и Сухој Су-35).

Од тада није било напретка, а програм је остао у лимбу. Међутим, очекује се да ће се такмичење коначно отворити, а ИАФ гледа ка смањењу снаге ескадрила и значајна кашњења у увођењу Тејаса. У ствари, ИАФ сада чека на Прихватање неопходности (АоН) од Владе Индије (ГоИ) да објави тендер за нови вишенаменски авион.

Иако неколико кандидата жели да поништи уговор са великим улазницама, чини се да нико није толико ентузијастичан као СААБ.


СААБ ЈЕ ЗАСЛАДИО ПОНУДУ

СААБ је присутан од 2018. године, када су индијске ваздухопловне снаге први пут издале РФИ за МРЦА.

Терен је обновљен у августу прошле године када је СААБ написао у посту на Икс: „Сааб ће понудити 114 најсавременијих Грипен Е ловаца као део свог одговора на предстојећи ИАФ РФП. Са Грипеном Е, Индија ће добити борбену ваздушну способност следеће генерације и доступност светске класе – спремна да се суочи са било којом претњом, било када, било где, са било које дисперзоване локације.”

У октобру је Сааб рекао да ће испоручити први авион Грипен-Е/Ф ИАФ-у у року од три године ако му буде додељен уговор.

Фото Танјуг/АП

Поред тога, Кент-Аке Молин, шеф Грипена за Индију, открио је да компанија већ истражује могућности производње у Индији како би у потпуности пренела технологију у земљу, апелирајући тако на аспирације ИАФ-а за домаћу производњу ловаца.

ИАФ жели да набави МРФА у складу са политиком „Маке ин Индиа“, где ће се авиони производити по лиценци у Индији, подстичући локалну индустрију земље и омогућавајући ИАФ-у да надогради и модификује авион локално без икаквих препрека.

Сааб је, са своје стране, разумео задатак. „Предвиђамо да можемо да успоставимо производњу у пуном обиму у Индији, која ће укључивати све, не само оквир авиона, већ и системе и софтвер. Имамо план да брзо одомаћимо платформу. Имали смо повољне разговоре са мноштвом приватних партнера који ће нас подржати у нашим напорима у вези са усвајањем платформе“, саопштили су из компаније.

Једномоторни Грипен Е је један од најмодернијих борбених авиона на такмичењу. Сааб описује Грипен-Е као „Дизајниран да порази сваког противника. Направљен за напредне ваздухопловне снаге, Грипен Е укључује најсавременије технологије, најновије системе, сензоре, оружје и функција како би осигурао предност у борби, пружајући супериорност у ваздуху у веома спорним окружењима. Тихо умрежавање и потпуна фузија сензора кроз тактичку ваздушну јединицу да заслепи и збуни непријатеља."

Међутим, као и други такмичари у борби, Грипен-Е је авион генерације 4+, док Индија можда истражује ловац пете генерације како би одвратила своје ривале, Кину и Пакистан.

Фото: Профимедиа/Илустрација


ИМА ЛИ ГРИПЕН ШАНСЕ?

Геополитичка и безбедносна реалност су се промениле откако је ИАФ први пут покренуо РФИ за набавку борбених ловаца у оквиру МРФА.

Кина је већ произвела и увела преко 200 стелт ловаца Ј-20 пете генерације у свих пет команди. Константно надограђује авион како би додао “више зуба” његовој борбеној моћи. Неки од ових Ј-20 су такође били распоређени у близини спорне линије стварне контроле (ЛАЦ) у прошлости, шаљући звона за узбуну у Њу Делхију.

Поред овога, Кина је представила још један стелт авион — Ј-35А за Ваздухопловство ПЛА (Пакистанско ратно ваздухопловство) на свом ваздушном сајму у Џухају одржаном прошлог месеца.

Поред тога, Пакистан ће вероватно набавити и авион пете генерације. Недавни извештаји пакистанских медија тврде да је пакистанска влада одобрила набавку стелт ловаца Ј-35А из Кине. Предвиђено је да авион уђе у употребу у року од 24 месеца од потписивања споразума.

Ако се ради о овим извештајима, ПАФ ће вероватно имати две ескадриле Ј-35А, са укупно око 40 ловаца, док ће ПЛААФ можда имати око 1000 Ј-20 у служби до уласка у употребу првог индијског авион пете генерације, АМЦА.

То у суштини значи да ИАФ неће имати никакве стелт млазњаке око деценију - стварајући јаз у способностима између Индије и њених суседа.

На питање да ли ИАФ треба да одустане од планова за набавку авиона 4+ генерације и да се уместо тога одлучи за ловац пете генерације, маршал ваздухопловства Анил Кхосла (Air Marshal Anil Khosla)(у пензији) рекао је за EurAsian Times: „Не, не би требало да га напустимо. Хитна потреба овог момента је да повећамо наш капацитет за борбу и повећамо снагу наших ловаца. Морамо да набавимо авионе у оквиру процеса споразума о МРФА како бисмо попунили празнину, убрзали пројекат, повећали стопу производње Тејас Мк-1А и Мк-2 и убрзали пројекат АМЦА.

На питање да ли би Грипен најбоље одговарао, ваздушни маршал Кхосла је рекао: „Препоручујем да се одлучите за већ тестирани и индуковани авион Рафал (у фазама). Додавање другог типа авиона ће додати већ разнолики инвентар. Већина кандидата нуди наведене погодности (ТоТ, Маке ин Индиа, итд.). Потребно је проценити обим ових понуда. Међутим, идите на Грипен ако је посао уносан и пружа максималан профит за новац.”

Маршал ваздухопловства Кхосла је нагласио: „Фактори попут трошкова животног циклуса, трансфера технологије, производње у Индији, распореда испоруке, перформанси авиона, компатибилности са већ постојећим системима и оружјем, итд. биће одлучујући фактори.
Ипак, набавка ловца пете генерације је свакако дуг пут за Индију. До сада, само три земље у свету имају стелт ловце пете генерације — Кина, Сједињене Државе и Русија. Кинески авиони су ван граница Индије – остављајући амерички Ф-35 Лајтинг 2 и руски Су-57 као једине опције.

Набавка Ф-35 је пуна препрека јер Индија користи систем противваздушне одбране С-400, црвену линију за Сједињене Државе која је довела до избацивања Турске из конзорцијума Ф-35. Штавише, чак и када би САД одобриле продају авиона Индији, то би вероватно било без „трансфера технологије“ и са мноштвом ограничења везаних за рад авиона. Ово практично чини куповину Ф-35 неодрживом за Индију.

С друге стране, Русија је обновила терен за своје авионе Су-57 за Индију, наглашавајући побољшања стелта, авионике и борбених способности, укључујући интеграцију хиперсоничног оружја. Русија је смањила цену авиона и можда прихвати јединствени механизам плаћања у индијским рупијама како би привукла Њу Делхи.

Међутим, изазови и даље постоје јер Русија можда није укључена у потпуни трансфер технологије, а чињеница да авион није тестиран у борби може бити још један фактор за невољност Индије. Страх од америчких санкција повећава притисак. Оно што је најважније, осакаћена од Украјине, остаје велико питање да ли Москва може да испоручи авион Индији на време.

На крају, одлука Индије ће одражавати њену укупну стратегију одбране, која балансира њене дугорочне циљеве регионалног утицаја и технолошке аутономије и њене тренутне безбедносне захтеве.

(eurasiantimes.com/ Саксхи Тивари)

БОНУС ВИДЕО - РУСИ ПОКАЗАЛИ СНИМАК: Дрон камиказа уништио хаубицу француске производње

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (2)

НЕПРЕДВИДЉИВ ЈЕ, НИКАД НЕ ЗНАШ ШТА МУ ЈЕ У ГЛАВИ: Виландер дели  хвалоспеве на рачун Шпанца