ЛОВЦИ МИГ-29 КОД КИМА ПРЕТХОДНИЦА ЗА СУ-57: Овако би трансфер руских авиона могао да се одвија у Северну Кореју (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

17. 12. 2024. у 21:45

ВАЗДУХОПЛОВСТВО Северне Кореје требало би да прими ловце четврте генерације МиГ-29 и Су-27 из Русије, наводи се у извештају команданта Индо-пацифичке команде Сједињених Држава (УСИНДОПАЦОМ) адмирала Семјуела Папара од 10. децембра, уз спекулације да су значајно у погледу природе посла.

ЛОВЦИ МИГ-29 КОД КИМА ПРЕТХОДНИЦА ЗА СУ-57: Овако би трансфер руских авиона могао да се одвија у Северну Кореју (ВИДЕО)

Фото: ЕПА


У претходној процени закључено је да су испоруке модернизованих ловаца Су-27СМ2/СМ3 и даље вероватне, јер су то једине варијанте класе ловаца из совјетске ере са незастарелим сензорима и авиоником које могу да оправдају инхерентно веома високе оперативне трошкове авиона. Очекује се да ће МиГ-29 чинити велику већину ловаца продатих Северној Кореји, пре свега због нижих оперативних трошкова авиона који их чине приступачнијим за преопремање више јединица, али и због много веће количине савремених МиГ-ова 29 који могу бити доступни.

Само 24 релативно модерна Су-27 су икада направљена, а могућност улагања милиона долара по летелици за модернизацију већег дела авиона изгледа ограничена када се има у виду да су истрошени, већ деценију или више употребљивани. Насупрот томе, Русија има резерве од неколико стотина нових и једва коришћених МиГ-ова 29 који би могли да се модернизују за продају Северној Кореји.

МиГ-29 је тренутно далеко најспособнији ловац у севернокорејској служби, са око 40-60 авиона у својој флоти, од којих су многи направљени у земљи по лиценци. Док се пакети авионике развијени за МиГ-29 током совјетске ере данас сматрају застарелим, Русија је наставила да производи релативно напредне МиГ-29М за извоз и да модернизује резервне авионе совјетске производње према стандардима МиГ-29СМТ и МиГ-29УПГ са веома сличном авиоником и истим наоружањем као јефтинијом опцијом. Модернизовани МиГ-29 совјетске производње не само да могу имати користи од новоразвијених ефикаснијих мотора РД-33 серије 3 и проширених капацитета за ношење горива, већ и од стаклених кокпита, ракета Р-77, Р-77М и Р-73/74, итд. широко коришћени радар Жук-МЕ ПЕСА или новији радар Жук-А/АМ АЕСА. Процењује се да ће модернизација ових авиона Русију коштати мање од 7 милиона долара, и стога представљају најјефтињу опцију за Северну Кореју да унапреди максималан број ескадрила до стандарда „4+ генерације“ – што је велика надоградња за већину њених јединица које користе авионе прве и друге генерације из 1950-их и 1960-их.

Процењује се да је совјетско ваздухопловство имало близу 800 МиГ-ова 29 када се СССР распао, са много више несастављених комплета у употреби. Распад државе подстакао је брзо смањење флоте, са резервама релативно нових или некоришћених МиГ-29 које се процењују на близу 400. Вредност ових авиона ране четврте генерације наставља да опада из године у годину како технологија ловаца напредује, што је довело до тога је Русија у прошлости понудила МиГ-ове 29 као помоћ Либану, Србији и Сирији. Севернокорејске набавке могле би да прате српски модел, са совјетским авионима МиГ-29 који се испоручују бесплатно, док се плаћа за покривање трошкова надоградње на МиГ-29СМТ или други побољшани стандард, као и трошкове обуке и модерног оружја. Далеко више од Србије или Либана, Русија има снажан подстицај да ојача способности Северне Кореје за ваздушни рат, јер се две земље суочавају са заједничким претњама ширења снага Западног блока у Источној Азији, са јачом севернокорејском флотом која ће смањити притисак на руске ваздушне јединице ако две земље имају колективну одбрану у региону. Смањење руске ловачке флоте на мали део величине њене совјетске ере чини ово посебно важним, с обзиром да је сама Русија поставила само око 850 ловаца и пресретача који се протежу између Арктика, источне Европе, источне Азије, централне Азије и Блиског истока.

Иако је сама величина руске територије навела руско ваздухопловство да не распоређује МиГ-29 у великом броју, због много мањег домета и мање величине радара у поређењу са Су-27 и његовим дериватима, авион се сматра оптималним за дужности противваздушне одбране у Северној Кореји. Сам број совјетских МиГ-ова 29 које Русија задржава, све мања вредност ових резерви и капацитет Северне Кореје да апсорбује 200 или више нових ловаца у своју велику флоту, повећавају могућност да би Русија могла да изврши трансфере МиГ-ова веома великих размера МиГ-29 за поновно опремање више севернокорејских јединица.

Чињеница да су оперативни трошкови МиГ-29 већи од ловаца МиГ-17, МиГ-19 и МиГ-21 који се очекује да буду замењени значи да је мало вероватна замена 400 старијих авиона у употреби један за један, иако би корејска флота реално могла да прими 100-200 МиГ-ова 29 уз две десетине Су-27. Веома велике количине авиона које Русија задржава, и ниска цена модернизације, чине ово веома изводљивим, иако Северна Кореја можда не жели да инвестира превише у овај авион, и да остави капацитет у свом ваздухопловству за набавку напреднијих ловаца као што су Су-57 касније у ограниченом броју.

militarywatchmagazine.com

БОНУС ВИДЕО - РУСИ ПОКАЗАЛИ СНИМАК: Дрон камиказа уништио хаубицу француске производње

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

ЈА САМ ТЕ ПЛАТИО, МОРАШ ДА ПЕВАШ! Коњевић доживео инцидент на ромском весељу

"ЈА САМ ТЕ ПЛАТИО, МОРАШ ДА ПЕВАШ!" Коњевић доживео инцидент на ромском весељу

ПЕВАЧ Шериф Коњевић имао је инцидент о којем се нашироко писало, када је на једној ромској свадби наводно дошло до непријатне ситуације у којој су он и његова колегиница Надица Адемов нападнути.

12. 01. 2025. у 10:49

Коментари (0)

ТЕНИСКА РЕВОЛУЦИЈА: Велика промена на Аустралијан опену