ПОЉСКА НИШАНИ МОСКВУ: Варшава тестира ракету способну да стигне до престонице Русије за неколико минута (ФОТО)
ПОЉСКИ одбрамбени сектор подигоа је прашину са новим смелим пројектом. Док се земље НАТО-а утркују да модернизују своје арсенале суочене са руском агресијом, Варшава чини значајан корак напред: развој своје прве балистичке ракете.
Док је још у повојима, овај програм има потенцијал да уздрма динамику регионалне моћи – и “подиже обрве” далеко изван источне Европе.
У средишту напора је Пољска Група за наоружање [Polska Grupa Zbrojeniowa], која има задатак да дизајнира тростепену ракету способну да носи терет до 40 килограма на висинама већим од 100 километара. Интерно се зове „Тростепени ракетни систем за истраживачка корисна оптерећења“.
Име можда нема смисла, али сам систем је све само не обичан. Ово је више од само истраживачког алата; то је технолошка одскочна даска ка томе да Пољска постане озбиљан играч у напредним ракетним системима.
Пројекат, који води Војскове Заклади Лотницзе бр. 1 (Wojskowe Zakłady Lotnicze No. 1), користи средства од 23 милиона долара из Европског фонда за регионални развој. Иако је његов непосредни циљ унапређење истраживачких способности, шире импликације је немогуће занемарити.
Домаћи програм балистичких пројектила — онај са компонентама за вишекратну употребу и моторима на чврсто гориво који могу да направе импресиван потисак — наговештава нешто много веће.
Мотор ракете, дизајн на чврсто гориво, сведочи о инжењерским амбицијама Пољске. Са 1,79 метара дужине и 148 килограма када се напуни горивом, генерише максимални потисак од 39.500 Њутна.
Његов укупни импулс од 251.000 Њутн-секунди је више него довољан за подизање истраживачког терета - или нешто стратешки значајније у будућности.
Оно што овај систем чини посебно интригантним је његов потенцијал за скалабилност. Иако је тренутни дизајн усмерен на унапређење истраживања и развоја, није тешко замислити да се овај пројекат развија у много способније оружје.
Са компонентама за вишекратну употребу, најсавременијим погоном и модуларним дизајном, ова платформа би могла да буде основа за пакет пројектила прилагођених различитим војним потребама.
Пољска је већ доказала да се не плаши да улаже велика средства у одбрану, а овај пројекат је у складу са њеном стратегијом да постане војни “тешкаш” у региону.
Како НАТО жели да ојача свој источни бок, амбиције Варшаве су непогрешиве. Овај ракетни систем би могао да почне као платформа за истраживање, али би дугорочно могао да постане критичан део пољског стратешког арсенала одвраћања.
За Пољску, ово није само технологија, већ и слање поруке. Програм балистичких пројектила попут овог наглашава посвећеност Варшаве националној безбедности, њеној улози у НАТО-у и спремности да помери границе у одбрамбеним иновацијама.
Сада је право питање како ће Пољска искористити ову способност у наредним годинама. Да ли би овај пројекат могао да еволуира у оружје које редефинише стратешку равнотежу у источној Европи? Или је то само одскочна даска ка нечему још амбициознијем? У сваком случају, Пољска јасно ставља до знања: више се не задовољава ослањањем само на увезену ватрену моћ.
Пошто је програм још у развоју, много тога остаје неизвесно. Али једно је јасно: прва домаћа балистичка ракета у Пољској могла би да промени игру, и то је развој који ће свет — посебно Москва — пажљиво пратити.
Пољска предузима храбре потезе да модернизује своју војску, а развој њеног првог програма балистичких пројектила означава тренутак који потенцијално мења игру. Од руске анексије Крима 2014. године, Варшава је појачала напоре да повећа своје одбрамбене способности, а овај ракетни програм се сада појављује као средишњи део њене шире стратегије.
Поред врхунских аквизиција као што су јужнокорејски тенкови К2, борбени авиони ФА-50 и амерички ракетни системи ХИМАРС, иницијатива за балистичке ракете сигнализира одлучност Пољске да се позиционира као регионална сила у војним иновацијама.
Док је пољски ракетни програм још увек у повојима, он позива на неизбежна поређења са моћним силама у региону. Руски систем балистичких ракета Искандер, на пример, је моћна сила на бојном пољу са напредним маневрисањем и већим дометом који га чине озбиљном претњом за НАТО снаге.
Насупрот томе, пољска тростепена ракета је тренутно уоквирена као истраживачки алат са ограниченим капацитетом носивости и висином. Али немојте погрешити: овај пројекат је далеко од само научног експеримента.
Ако Пољска успешно прошири своју технологију, могла би да заузме нишу у арсеналу НАТО-а, производећи системе прилагођене регионалним одбрамбеним потребама.
Док се западни савезници попут САД фокусирају на високотехнолошке одбрамбене платформе од ракета као што су Патриот и ТХААД, пољски развој балистичких пројектила могао би додати нови слој стратешкој рачуници НАТО-а. А то је управо она врста поруке коју Варшава жели да Москва чује гласно и јасно.
(bulgarianmilitary.com/Бојко Николов)
БОНУС ВИДЕО - ПИЈАН ВОЗИО 200 НА САТ ПО СУРЧИНУ: Пресретачи зауставили џип канадских таблица
Препоручујемо
ПОЉСКИ МИНИСТАР ОДБРАНЕ: Затражио заједничке НАТО патроле на Балтичком мору
11. 12. 2024. у 23:10
ХИМАРС СА ДОМЕТОМ ОД 1000 КМ: Американци желе да знатно унапреде своју далекометну артиљерију (ВИДЕО)
23. 12. 2024. у 00:32 >> 03:04
ИРАН УСПЕШНО ЛАНСИРАО РАКЕТУ: Техеран најављује нову еру, чека се реакција Запада
06. 12. 2024. у 09:34
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (3)