У САД СЕ ОДВИЈА ТРАМПИСТИЧКА РЕВОЛУЦИЈА: Др Александар Дугин - Дубока држава одбацила Бајдена
НЕДОУМИЦА влада и у Русији и свету око тога шта се се заиста дешава у САД ? Реч је о револуцији, каже у својој опширној анализи за агенцију "РИА Новости" Александар Дугин, филозоф, геополитичар, професор на Московском државном универзитету Ломоносов и члан Саветодавног одбора председника Думе.
- Новоизабрани председник Трамп и група његових најближих сарадника, пре свега страствени Елон Маск , развили су готово револуционарну активност. Трамп још није ступио на дужност, то ће се догодити 20. јануара, али Америка и Европа су већ почеле да се тресу. Ово је идеолошки и геополитички цунами који, искрено, нико није очекивао. Многи су очекивали да ће се после Трамповог избора – као што је делимично био случај током првог мандата његовог председништва – вратити мање-више конвенционалној политици... Трамп је револуција – сматра Дугин.
Он анализира како је Трамп уопште могао да буде изабран, с бзиром на моћ Дубоке државе у САД која представља језгро државног апарата и идеолошке и економске елите уско повезане са њим. Држава, бизнис и образовање у Сједињеним Државама. По његовим речима су јединствен систем комуникационих спојених судова, коме припрадају и традиционална америчка тајна друштва и клубови, који су раније имали улогу комуникационих центара за елиту.
- Цео овај комплекс се обично назива Дубока држава. Истовремено, две главне странке – демократе и републиканци – не показују се као носиоци неких посебних идеологија, већ изражавају варијације једног идеолошког, политичког и економског курса оличеног у Дубокој држави… После Другог светског рата, САД су прошле кроз две етапе: еру Хладног рата са СССР-ом и социјалистичким логором (1947–1991) и период униполарног света, односно „краја историје“ (1991–2024).
- У првој етапи САД су биле равноправни партнери СССР-у, а у другој потпуно су победиле свог противника и постале једина политичко-идеолошка светска суперсила (или хиперсила). Дубока држава – а не партије или било које друге институције – постала је носилац ове непроменљиве линије за светску доминацију. Од 90-их година двадесетог века ова доминација је почела да добија карактер леволибералне идеологије. Његова формула је била комбинација интереса великог међународног капитала и прогресивне индивидуалистичке културе. – објашњава Дугин.
Он истиче да је ову стратегију је најпотпуније усвојила Демократска партија САД, а међу републиканцима су је подржали и представници „неокона”, а да је изгледало да су све државе и друштва света усвојиле амерички модел – политичко представничка демократија, капиталистичка тржишна економија, индивидуалистичка и космополитска идеологија људских права, дигитална технологија, западноцентрична постмодерна култура.
- Дубока држава у Сједињеним Државама је делила ову агенду и деловала као гарант њеног спровођења. Већ почетком 1990-их, међутим, међу америчким интелектуалцима су почели да се чују гласови који упозоравају да је овај приступ дугорочно погрешан. Овај став је најјасније изразио Семјуел Хантингтон, који је предвидео „сукоб цивилизација“, мултиполарност и кризу западноцентричне глобализације. Уместо тога, он је предложио јачање, а не нагризање америчког идентитета, као и уједињење других западних друштава у оквиру само једне – и то више не глобалне, већ регионалне – западне цивилизације. Али тада се чинило да је то само превелики опрез појединих скептика. И Дубока држава је у потпуности стала на страну оптимиста за „крај историје“, као што је Хантингтонов главни противник, Френсис Фукујама . Управо то је објаснило континуитет курса узастопних председника САД – Клинтона, Буша, Обаме (затим следи прво Трампово председавање, што се не уклапа у ову логику) и Бајдена. И демократе и републиканци (Буш млађи) изразили су јединствену политичку и идеолошку стратегију Дубоке државе: глобализам, либерализам, униполарност, хегемонију – пише Дугин.
Међутим, глобалистичка догма суочила се са проблемима почетком 2000-их.
- Русија је престала да слепо прати САД и почела да јача свој суверенитет. То је постало посебно уочљиво након Путиновог говора у Минхену 2007, догађаја у Грузији 2008, а врхунац је било поновно уједињење са Кримом 2014. и посебно почетак стварања Северног војног округа 2022. године. Све је то било потпуно супротно плановима глобалиста. Кина је , посебно под Си Ђинпингом , почела да води независну политику, имајући користи од глобализације, али јој постављајући снажну баријеру чим је њена логика дошла у сукоб са националним интересима и запретила да ослаби суверенитет.
Спорадични протести против Запада расли су у исламском свету, како на нивоу жеље за већом самосталношћу, тако и у одбацивању наметнутих либералних вредности. У Индији су десничарски националисти и традиционалисти дошли на власт заједно са премијером Н. Модијем. Антиколонијална осећања у Африци су почела да расту , а латиноамеричке земље су почеле да се осећају све више независним од Сједињених Држава и Запада уопште. То је довело до стварања БРИКС-а као прототипа мултиполарног међународног система, у великој мери независног од Запада – наводи Дугин.
Америчка дубока држава тада се суочила са дилемом: да ли да се јавно прави да не примећује пораст антагонистичких процеса а тајно да их сузбија цензуром информација , или да тражи нови одговор на њих, мењајући основну стратегију. Као додатни проблем глобалиста појавио се Трамп, чији је први председнички мандат покушали да објансе као случајну незгоду, технички квар.
- Да, дошао је на власт на таласу популизма, ослањајући се на оне америчке кругове који су све више схватали неприхватљивост глобалистичке агенде и одбацивали воук (лево-либерални кодекс са принципима хипер-индивидуализма, родне политике, феминизма, ЛГБТ , поништавање културе, подстицање миграција, укључујући и илегалне, критичка теорија расе и тако даље). Тада су људи у Сједињеним Државама први пут почели да говоре о дубокој држави. Све већа противречност је настала између ње и осећања широких маса.
Али у 2016-2020, Дубока држава није озбиљно схватила Трампа, а ни он сам није имао времена да спроведе структурне реформе као председник. По завршетку његовог првог мандата, Дубока држава је подржала Бајдена и Демократску странку, прогуравши изборе и извршивши невиђени притисак на Трампа, сматрајући да он представља претњу читавом глобалистичком униполарном курсу који САД прате већ неколико деценија – објашњава Дугин.
Међутим у периоду 2020-2024. ствари су се суштински промениле, иако је Бајден, ослањајући се на Дубоку државу, покушавао да докаже да су сви наговештаји о кризи глобализма ништа друго до „пропаганда противника“, „дело Путина или кинеских агената“... и „ махинације унутрашњих екстремиста“.
- Бајден је, ослањајући се на врх америчке Демократске партије и „неоконсе“, покушао да ствар представи на начин да се не ради о правој кризи, не о проблемима, ни о томе да је стварност све више супротна идејама и пројектима либералних глобалиста. Инсистирао је на потреби повећања притиска на њихове идеолошке противнике: нанети стратешки пораз Русији, зауставити регионалну експанзију Кине (пројекат „Један пут – један појас”), саботирати БРИКС и друге трендове ка мултиполарности, сузбијти популистичке тенденције у САД и Европи, па чак и елиминисати Трампа (правно, политички и физички). Отуда подстицање терористичких метода и пооштравање леволибералне цензуре. У ствари, под Бајденом је либерализам коначно постао тоталитарни систем – сматра Дугин. Он наглашава да је Дубока држава наставила да подржава Бајдена и глобалисте уопште, а међу њихове најзначајније представнике у Европи он убраја Бориса Џонсона, Кира Стармера, Емануела Макрона и Урсулу фон дер Лајен.
- Структуре ултраглобалистичког Сороша су такође постале изузетно активне , не само да прожимају све европске институције, већ и развијају бесомучне активности на уклањању Модија у Индији, на припреми нових обојених револуција на постсовјетском простору ( Молдавија , Грузија, Јерменија ), да збаци неутралне или глобалистима непријатељске режиме у исламском свету. Али овога пута подршка глобалиста из америчке Дубоке државе није била безусловна, већ условна. Бајден и њему слични морали су да положе испит како би доказали да се са глобализмом не дешава ништа страшно и да је реч о техничким проблемима који се могу решити уз помоћ насиља – идеолошким, медијским, економским, политичким и директно терористичким. Али Бајден није успео. Из много разлога. Путинова Русија није одустала и издржала је притисак без преседана – санкције, сукобе са украјинским терористичким режимом, који су подржале све западне земље, изазове привреди и нагло смањење продаје природних ресурса, одвајање од високе технологије...Кина такође није одустала и наставила је трговински рат са Сједињеним Државама без критичних губитака. Моди није могао да буде уклоњен током предизборне кампање… И што је најважније: Трамп није одустао, консолидујући Републиканску партију око себе у невиђеним размерама, настављајући и чак радикализујући популистичку агенду. У ствари, око Трампа се постепено развијала независна идеологија. Његова главна теза била је да је глобализам поражен, а његова криза није клевета непријатеља или пропаганда, већ стварно стање ствари – сматра Дугин.
Он Трампову победу сматра одлуком Дубоке државе да се врати политици реализма и поратку темљном америчком и шире, западном идентитету, штоп означава прекид експериманте са воук културом и перверзијама.
- Једном речју, вратимо америчку идеологију на фабричка подешавања раног класичног либерализма са протекционизмом и приличном количином отвореног национализма. Ово је постао пројекат МАГА - Учинимо Америку поново великом. Управо зато што је Трамп успео да одбрани своју позицију у хоризонту америчког идеолошког простора Дубока држава није дозволила демократама да га елиминишу. Бајден је пао на испиту и никога ни у шта није убедио – што значи да је Дубока држава препознала реалност кризе глобализма и старих метода њеног ширења… Овде је најважније следеће: америчка дубока држава је, признавши Трампа, схватила објективну потребу ревизије глобалне стратегије САД у идеологији, геополитици, дипломатији и тако даље. Од сада је све подложно ревизији... Трампов тренутни мандат није само епизода у смењивању демократа и републиканаца који се углавном држе исте линије, заштићене и подржане од стране Дубоке државе без обзира на резултате партијских избора. Ово је почетак новог заокрета у историји америчке хегемоније. Ово је дубока ревизија његове стратегије, идеологије, дизајна и структура... То значи потпуни раскид са левим либерализмом који се последњих деценија етаблирао у Сједињеним Државама – сматара Дугин.
Он наглашава да Трампизам оштро и отворено одбацује глобализам, односно размишљање на нивоу читавог човечанства као јединственог тржишта и културног простора, где се границе између националних држава све више замагљују, а саме те државе постепено укидају, преносећи овлашћења на наднационалне власти (нпр. у ЕУ ).
- Глобалисти сматрају да би то ускоро требало да доведе до успостављања Светске владе, како директно кажу Клаус Шваб, Бил Гејтс и Џорџ Сорош. Сви људи на Земљи постају грађани света (космополити) и добијају једнака права у контексту јединственог економског, технолошког, културног и друштвеног окружења. Алати за такав процес, или „Велико ресетовање“, могу бити пандемија и еколошка агенда... Уместо тога, Трампизам инсистира на очувању националних држава или њиховој интеграцији у цивилизације — барем у контексту западне цивилизације, где је улога Сједињених Држава да окупе Запад око себе. Али овог пута да се уједине не под окриљем либералне глобалистичке идеологије, већ под патронатом самог Трампизма. Ово веома подсећа на првобитну поруку С. Хантингтона, који се залагао за консолидацију Запада у супротности са другим цивилизацијама. Генерално, то одговара „реализму“ у међународним односима, који признаје национални суверенитет и не захтева његово укидање. Последица одбацивања глобализма је критика вакцинације и зелене агенде. У овом случају, личности као што су Бил Гаејтс и Џорџ Сорош оличавају чисто зло. Трамписти се ништа мање оштро противе воук пробуђеној идеологији и њеној родној политици и легализацији перверзије, критичке теорије расе, која позива претходно потлачене народе да се освете белцима, у подстицању миграција, укључујући илегалне, у поништавању културе и либералној цензури, у постмодернизму. Уместо ових „прогресивних“ и антитрадиционалних вредности либерала, Трампизам позива на окретање традиционалним вредностима (за САД и западну цивилизацију). Тако конструишу идеологију против воук идеологије.
Уместо родне теорије више полова, прокламују се само два природна пола. Трансродне особе и ЛГБТ заједница се виде као маргинализоване перверзије, а не као друштвене норме. Феминизам и његова бесна критика мушкости и патријархата се одбацују, што значи да се маскулинитет и улога мушкараца у друштву враћају на своје централно мјесто. Нико више не треба да се извињава што је мушкарац. Критичка теорија расе се замењује рехабилитацијом беле цивилизације – указује Дугин.
Трамписти се противе и лево-либералној цензури.
- Под маском политичке коректности и супротстављања екстремизму, либерали су изградили свеобухватан систем манипулације јавним мњењем, ефективно укидајући слободу говора, како у мејнстрим медијима, тако и на друштвеним мрежама које контролишу. Свако ко се макар и мало успротивио или одступио од лево-либералне агенде одмах је означен као „крајње десничар“, „расиста“, „фашиста“ и „нациста“, и био је предмет искључења, деплатформисања и правног узнемиравања, укључујући лишавање слободе. Цензура је постепено добијала тотални карактер, а сам трампизам – заједно са другим трендовима противника глобалиста (пре свега у Русији), као и европским популистичким покретима или концептима мултиполарности – показао се као њена непосредна мета. Либералне елите су отворено посматрале обичне грађане као слабоумне и несавесне елементе друштва и редефинисале демократију не као „владавину већине“, већ као „владавину мањина“. Све што се није поклапало са лево-либералном агендом називало се „лажним вестима“, „путиновом пропагандом“, теоријама завере и опасним екстремистичким ставовима који захтевају казнене мере. Тако је зона прихватљивог нагло смањена, а све што се разликовало од догме будног, ултралевог либерализма, препознато је као неприхватљиво, прогањано и блокирано. То се односило на све одредбе либералног глобализма – род, миграција, критичка теорија расе, вакцинација и тако даље. У ствари, либерализам је постао тоталитаран и потпуно нетолерантан, а под „инклузивношћу“ је подразумевао само трансформацију личности у либерала. Трампизам све то радикално одбацује и захтева враћање слободе говора, која је последњих деценија постепено потпуно укинута – каже Дугин у анализи за РИА Новости.
Препоручујемо
ТРАМП ЗАПРЕТИО: Планира да преузме Гренланд, Панамски канал и припоји Канаду, ево и како
14. 01. 2025. у 15:37
ТРАМП ЋЕ БИТИ БЕСАН: Нова велика одлука Бајдена само пет дана пре краја мандата
ОДЛАЗЕЋИ амерички председник Џо Бајден одлучио је да ублажи санкције Куби, неколико дана пре него што новоизабрани председник Доналд Трамп ступи на дужност, у низу корака за које се очекује да ће довести до ослобађања политичких затвореника у Хавани.
15. 01. 2025. у 07:31
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било
ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.
14. 01. 2025. у 11:38
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)