КАКО ЈЕ ОБОРЕН СУ-27? Тежак губитак за Украјинце - Ваздушни дуел Су-30 и Су-27 завршио се у корист руског пилота (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

04. 02. 2025. у 07:00

ВАЗДУХОПЛОВСТВО Украјине претрпело је још један губитак у реткој ваздушној борби. Током протекле ноћи, руски Су-30М оборио је украјински Су-27, при чему је погинуо украјински пилот. Исход борбе потврдили су и руски и украјински војни званичници.

КАКО ЈЕ ОБОРЕН СУ-27? Тежак губитак за Украјинце - Ваздушни дуел Су-30 и Су-27 завршио се у корист руског пилота (ВИДЕО)

Фото принтскрин телеграм RVvoenkor

Према саопштењу 831. тактичке авијацијске бригаде Ваздухопловства Украјине, у борби је страдао капетан Иван Болотов (24 године). Болотов је учествовао у борбеним операцијама од почетка рата. Украјинска страна није објавила додатне детаље о инциденту. Украјинска 831. бригада тактичке авијације потврдила је погибију свог пилота, наводећи да се није вратио са борбеног задатка. Овим обарањем је Украјинско ваздухопловство претрпело још један значајан ударац. Према америчким изворима. Украјина је у фебруару 2022. располагала са 32 апарата овог типа, а сада се претпоставља да их је мање од 15.

 

КАКО ЈЕ ОБОРЕН СУ-27?

Руско Министарство одбране потврдило је да је руски Су-30М оборио украјински Су-27.

Према наводима руских извора, непосредно након што је оборен украјински борбени авион, руске снаге су пресреле радио-комуникацију украјинске команде, где су украјински војни званичници, говорећи на руском језику, дискутовали о узроку пада авиона и разматрали могућност да као званични узрок несреће објаве квар хидрауличког система.

СУ-27 ПОЛЕТЕО ИЗ ПОЛТАВСКЕ ОБЛАСТИ

Уништени Су-27 припадао је 831. тактичкој авијацијској бригади Украјинског ваздухопловства и био стациониран на аеродрому Миргород у Полтавској области. Ова ваздушна база често се користи за извођење напада на руску територију.

Могуће је да је оборени Су-27 учествовао у нападу на Русију користећи НАТО пројектиле. Украјинске снаге често користе Су-27 не само као ловце, већ и као бомбардере, лансирајући: ЈДАМ-ЕР, АСЦ-250 ХАМЕР, ГБУ-39Б СДБ (JDAM-ER, ASC-250 HAMMER, GBU-39B SDB).

Подсетимо, пре само два дана украјински извори поделили су видео у коме Су-27 по први лансирају авио-бомбе Мк83 од 460 килограма опремљене ЈДАМ-ЕР комплетима.

На снимку који се појавио на интернету пре два дана јасно се види како пилот украјинског Су-27 избацује две Мк83 бомбе са ЈДАМ ЕР комплетима од 1000 фунти (око 454 килограма). Вероватно су коришћене за напад на положаје јуришних јединица Оружаних снага Руске Федерације. Такође се види снажна експлозија.

РУСКА РАКЕТА Р-37М И ДОМЕТ НАПАДА

Према прелиминарним информацијама, руски авион Су-30М је вероватно користио ултра-дугометну ракету Р-37М.

Различити извори наводе да је украјински Су-27 оборен на удаљености од око 130 километара, што је испод максималног домета ракете Р-37М.

Радар на руском Су-30М може да детектује циљеве на удаљености до 370 километара, што му омогућава да пресреће непријатељске авионе из велике даљине.

РАКЕТЕ Р-37М И СЛИЧНЕ НЕПРЕМОСТИВА ПРЕПРЕКА

Ова ретка ваздушна борба указује на све чешће сукобе руских и украјинских ваздушних снага, посебно у контексту украјинских напада на руске територије. Употреба ракета дугог домета, попут Р-37М, даје руским снагама предност у борбама ван визуелног домета, док Украјина настоји да повећа број својих ловаца кроз испоруке Ф-16 и других западних авиона.

Да ли ће се овакви ваздушни сукоби интензивирати у будућности? Остаје да се види како ће се одвијати ситуација на фронту и какву ће стратегију применити обе стране у ваздушним операцијама.

Још у мају 2024. године наговестили смо да је руски одбор за дочек украјинских ловаца проширен за ловце Су-30СМ2 који од тада носе ракете Р-37М.

Ово је уједно био први пут да је варијанта Су-30СМ2 икада виђена са ракетама Р-37М, које имају домет већи од 300 километара и дизајниране су за гађање авиона велике брзине.

Раније смо знали да су само авиони Су-57, Су-35 и МиГ-31 компатибилни са овим застрашујућим пројектилима. Са друге стране, Су-30 са ракетама Р-77-1 може оборити украјинске ловце са удаљености од 100 км.

Ракета Вимпел (Vympel) Р-37М је већ стекла репутацију изузетно моћног оружја у текућем сукобу између Русије и Украјине. Посебно пресретач МиГ-31, наоружан Р-37М, представља нерешив проблем украјинском ваздухопловству.

Ракета Р-37М је прошле године оборила Су-27 којим је управљао један од најбољих пилота РВ Украјине, сада покојни потпуковник Васиљук.

У фебруару месецу прошле године, украјински информативни ресурси пренели су да је преминуо један од њихових последњих пилота-асова Владислав Риков. Пилот је обавио више од 380 борбених мисија, али је тадашњи лет на Су-25 био и његов последњи. Поново је кривац била ракета Р-37М, тада лансирана са Су-35.

Претња од ових пројектила је, иако се не користе често, наводно приморала украјинске пилоте да развију тактику да их избегну. Украјински пилот је раније признао како их је ракета приморавала да промене путању лета како би избегли потенцијалне ударе, ометајући тиме своје мисије.

Ово избегавање маневрисања може се сматрати „меким убијањем“, јер спречава пилоте да заврше своје задатке.

У интервјуу из 2023. године украјински борбени пилот описао је руску ракету ваздух-ваздух дугог домета Р-37М као најопасније оружје које користи руско ваздухопловство. Ваздушно-космичке снаге Русије почеле су да користе Р-37М против Украјине тек на лето 2022. године.

Су-30СМ2, напредна верзија серије Су-30, може да искористи проширени домет и велику брзину Р-37М за ефикасно гађање удаљених циљева. Р-37М побољшава ваздушну супериорност Су-30СМ2 и вишенаменске мисије.

Ова флексибилност је кључна за одржавање доминације у ваздуху, посебно у спорним срединама где способност неутралисања претњи из даљине може бити одлучујућа. Уграђени систем радио подешавања Р-37М смањује потребу за континуираном радарском корекцијом авиона Су-30СМ2 након лансирања. Такви задаци су додељивани модернизованим авионима за рано упозоравање и контролу А-50У.

Једини, западни, блиски аналози руској ракети Р-37М, могу бити америчке ракете AIM-47 Falcon (AIM-54 Phoenix) и AAM-N-10 Eagle (и француски Метеор). Међутим, ове ракете, домета до 200 километара, никада нису усвојене у стандардну употребу од стране америчког ваздухопловства.

Америчка АИМ-120 АМРААМ (напредна ракета ваздух-ваздух средњег домета), још један западни аналог, има такође мањи домет од Р-37М. Иако никад објављено званично, западни извори верују да домет АИМ-120Д износи око 160 километара или максимално до 180 километара.

oruzjeonline.com

БОНУС ВИДЕО - ПИЈАН ВОЗИО 200 НА САТ ПО СУРЧИНУ: Пресретачи зауставили џип канадских таблица

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
БРИТАНСКИ ЕКСПЕРТ: Имамо посла са дилетантом – Зеленски не може да поднесе да је крај

БРИТАНСКИ ЕКСПЕРТ: Имамо посла са дилетантом – Зеленски не може да поднесе да је крај

ШЕФ украјинског режима Владимир Зеленски подсвесно не може да прихвати тему повлачења украјинских снага у зони борбених дејстава, изјавио је британски војни аналитичар Александар Меркурис

30. 01. 2025. у 07:58

Коментари (0)

АМЕРИКАНАЦ У ШОКУ ЗБОГ СРБИНА: Решио да целом свету покаже какав је Никола Јокић - у минут снимка (ВИДЕО)