ЕВРОПА ХВАТА ПРИКЉУЧАК: У Паризу се данас и сутра одржава Самит за вештачку интелигенцију
За Србију је од кључног значаја да буде у центру догађаја када је реч о новим технологијама, јер су оне, попут вештачке интелигенције, постале покретачи развоја економија и друштва. Морамо да останемо у самом врху. Стручњаке имамо, држава је препознала ову технологију будућности у коју треба улагати.

Фото: Горан Чворовић
То је у Паризу истакла министарка за науку Јелена Беговић која представља нашу земљу на великом самиту за вештачку интелигенцију који се данас и сутра (понедељак и уторак) организује у Граду светлости.
Беговићева и шеф српске дипломатије Марко Ђурић су уочи самита јуче у Ке д'Орсеју присуствовали првом неформалном министарском састанку на тему вештачке интелигенције. Пре тога, Ђурић се и билатерално састао са француским колегом Жан-Ноелом Бароом.
- Веома је важно то што Србија, као земља која одржава односе са земљама изван свог непосредног окружења, шаље поруку да вештачка интелигенција треба да буде ресурс доступан свима, да треба да буде нешто што обједињује државе и народе, нешто што треба да буде утемељено на одређеним етичким принципима – изјавио је Ђурић јуче у Паризу.
Србија је актуелни председавајући Глобалног партнерства за вештачку интелигенцију, за ову годину. Овај самит, на коме су домаћини Француска, уз Србију и Словачку, оцењен је као догађај од суштинског значаја за будућност вештачке интелигенције у свету.
- Све ће бити могуће у Паризу током ове седмице – поручили су француски домаћини.
Циљ је да се Европа позиционира у области где су Кина и САД већ доста одмакли. Колико је овај скуп важан, показује и чињеница да ће на њему бити прсутан и Нарендра Моди, премијер Индије, земље која је такође поодмакла у овом домену. Очекује се и долазак Илона Маска, као и других водећих светских компанија у области високе технологије.
САД имају "Чет-Џи-Пи-Ти", Кина "Дип-Сик", а Европа "Лиси" која тек треба да стигне своју конкуренцију из остатка света и отклони флагрантне недостатке. Пут је дугачак. Тим пре, што Европа инсистира на поштовању заштите података који би могле да задиру у поштовање приватности и права грађана. Ове рестрикције у старту стављају у подређени положај Стари континент, иако у идеји предстаљају виши однос према људским правима.
Каква се информатичка револуција спрема, показује и податак да су француске власти уочи самита најавиле стварања гитантског центра за похрањивање података у вредности између 30 и 50 милијарди евра, који ће изградити Уједињени арапски емирати у северном париском предграђу Ла Курнев, на површини која покрива седам фудбалских стадиона.
Такође, канадски фонд "Брукфилд" ће иннвестирати 20 милијарди евра у вештачку интелгигенцију до 2030. године што ће омогућити додатно финансирање оваквих центара.
СТРАТЕШКА САРАДЊА
Сарадња Србије и Француске има стратешки карактер и важно је што смо у претходним годинама успели да односе са Француском у пуном смислу подигнемо на стратешки ниво, изјавио је шеф српске дипломатије Марко Ђурић у Паризу. Он је додао да се економска сарадња две државе мери милијардама евра, али и да наша научна сарадња расте.

"РЕЦИТЕ МИ..." Трамп се нагнуо ка Порошенку, па му поставио питање које га је оставило у чуду
АМЕРИЧКИ лидер Доналд Трамп је током свог првог председничког мандата питао бившег украјинског лидера Петра Порошенка о томе да ли је Крим Русија.
13. 04. 2025. у 15:45

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ПРАВАЦ БЕОГРАД: Хрватски певач после хапшења стигао у Србију - Миле Кекин дошао дан после скандала
МИЛЕ Кекин је ухапшен у петак ујутру, а после испитивања у УСКОК-у пуштен је на слободу, након што је изнео своју одбрану.
12. 04. 2025. у 20:23
Коментари (0)