ОВО ЈЕ НАЈСМРТОНОСНИЈА КИНЕСКА РАКЕТА: Мења правила ратовања и ускоро би могла да наоружа пакистански стелт Ј-35А (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

27. 05. 2025. у 21:33

НЕДАВНО објављена слика изазвала је интензивну пажњу међу глобалним аналитичарима одбране након што је наводно показала кинески стелт ловац пете генерације, Ченгду Ј-20, наоружан са, чини се, две ракете ваздух-ваздух ултра дугог домета PL-21.

ОВО ЈЕ НАЈСМРТОНОСНИЈА КИНЕСКА РАКЕТА: Мења правила ратовања и ускоро би могла да наоружа пакистански стелт Ј-35А (ВИДЕО)

Фото Икс/@F_Wajidkhan

Иако слика нема званичну аутентичност и остаје замагљена, стручњаци верују да пружа један од најјаснијих визуелних показатеља до сада да Народноослободилачко ратно ваздухопловство (PLAAF) напредује са напредним испитивањима веома тајне ракете.

Детаљне процене сугеришу да је дотични авион заиста Ј-20, а ракете постављене испод његових крила снажно подсећају на профил и конфигурацију повезану са PL-21, системом наоружања дизајнираним да погађа високо вредне ваздушне циљеве на стратешким удаљеностима.

Појава PL-21 на најнапреднијем кинеском ловцу за ваздушну надмоћ поново је побудила интересовање међу пакистанским одбрамбеним аналитичарима, посебно имајући у виду планове Пакистанског ратно-космијског ваздухопловства (PAF) да у блиској будућности уведе стелт J-35A.

Према извештајима локалних медија, очекује се да ће PAF добити своју прву серију вишенаменских ловаца пете генерације J-35A већ следеће године, што могућност интеграције PL-21 чини предметом све већег интересовања у Исламабаду.

Пакистански посматрачи се надају да ће поново направити преседан који је поставила Кина доставом ракете PL-15 PAF-у за своју флоту J-10C, за коју се верује да је постигла стратешки успех током недавних ваздушних сукоба са Индијом.

-Узбуђени учинком пакистанских ловаца J-10C опремљених ракетама ваздух-ваздух PL-15 – за које се верује да су успешно обориле неколико авиона индијског ратног ваздухопловства – пакистански одбрамбени посматрачи сада жељно ишчекују да виде своје предстојеће J-35A или J-10C слично наоружане ракетама попут PL-21.“

Према почетном споразуму, Пакистан је требало да почне да прима првих 40 авиона J-35A крајем 2026. године, али ревидирани временски оквир наглашава хитност која покреће билатералну одбрамбену сарадњу.
Иако Исламабад, PAF или SAC још увек нису званично потврдили овај развој догађаја, тежина извештаја доприноси растућим очекивањима да су будуће способности Пакистана у ваздушном сукобу на прагу генерацијског скока.

Извештаји с краја 2024. године први су открили планове Пакистана да набави 40 стелт ловаца J-35A – што означава први познати извоз ловачког авиона пете генерације од стране Кине, прекретницу коју Пекинг жели да покаже у свом успону као глобалног извозника одбрамбене опреме.

Током најновијег индијско-пакистанског сукоба, Исламабад је тврдио да је оборио шест индијских ловаца користећи J-10C опремљене PL-15, укључујући три Rafale-а, један Su-30MKI, један MiG-29 и један Mirage 2000, иако је Индија јавно негирала да је претрпела такве губитке.

PL-21, који је и даље у активном развоју од стране кинеских одбрамбених фирми, замишљен је као ракета следеће генерације способна да циља AWACS, танкере за гориво и авионе за електронско ратовање са удаљености веће од 400 километара.
Његов наменски дизајн чини га стратешким „убицом AWACS-а“, направљеним не да се бори против непријатељских ловаца, већ да демонтира противникову мрежу ваздушне борбе са дистанце, много пре него што платформа постане свесна претње.

Недавна виђења на кинеским друштвеним мрежама указују на то да PL-21 поседује веће и дуже тело, највероватније са инсталацијама напонско-млазног или скрем-млазног погона, што омогућава брзи, континуирани потисак током продуженог лета.

Очекује се да ће ракета носити AESA радарски трагач, напредне електронске контрамере (ECCM) и имати високу моћ преживљавање против ометања и лажног ометања у сложеним окружењима електронског ратовања.

Фото Икс/@shadowh55543098

Према неким изворима, PL-21 може такође интегрисати двосмерне шифроване везе података, омогућавајући ажурирање циљања у реалном времену са лансирних платформи или AEW&C авиона као што је KJ-500, чак и током фазе лета ракете на средини путање.

Стратешки гледано, PL-21 представља скок у кинеској доктрини „airborne area-denial“, дајући јој могућност да примора непријатељску имовину високе вредности да делује далеко од спорних зона или ризикује да буде неутралисана пре него што пружи борбену подршку.

Западни авиони за командовање и подршку у ваздуху, као што су E-3 Sentry, KC-135 Stratotanker и RC-135 Rivet Joint, више не би уживали имунитет у позадини, што директно утиче на операције које укључују F-22, F-35 и савезничке стелт авионе.

Дизајниран да се распоређује са пресретача дугог домета као што су J-16, J-20 и предстојећи J-20B, PL-21 омогућава операције удара против ваздушних платформи које омогућавају деловање непријатеља без угрожавања безбедности лансирне платформе.
Многи аналитичари виде PL-21 као директан одговор Кине на програм AIM-260 JATM (Joint Advanced Tactical Missile) који се развија у Сједињеним Државама и који треба да замени AIM-120D AMRAAM.

У будућим сукобима високог интензитета широм Индо-Пацифика, где се ваздушни ангажмани могу одвијати на удаљености већој од 300 километара и у великој мери се ослањају на системе AEW&C и сателитске извиђачке системе (ISR), PL-21 би могао да дефинише која страна контролише небо пре него што се први ловац приближи у визуелни домет.

Фото Икс/@shadowh55543098

Његово потенцијално распоређивање у регионима попут Јужног кинеског мора, Источног кинеског мора или Тајванског мореуза значајно би утицало на стратешке прорачуне америчких савезника, укључујући Јапан, Јужну Кореју и Аустралију.

Упркос томе што нема званичне потврде кинеских власти, вишеструка виђења и вероватна пробна лансирања сугеришу да је PL-21 ушао у напредни развој и да би ускоро могао бити уведен у јединице НОАК-а на првој линији фронта.

Ако је PL-15 трансформисао конвенционалну ваздушну борбу ван видног поља, PL-21 би могао да револуционише стратешко ваздушно ратовање, дајући приоритет стратегијама подршке и уништења у односу на борбу у ваздуху или маневарску доминацију. Уколико се ракета извезе у Пакистан, будућа флота PAF J-35A могла би да изведе ударе дугог домета против индијских Netra AEW&C, Phalcon AWACS и танкера Il-78 са дистанце, неутралишући индијску ваздушну окосницу C4ISR пре почетка традиционалне борбе.
Таква способност би омогућила PAF-у да искористи цео спектар доктрине „први види, први пуца, први убије“, смањујући потребу за продором у индијски ваздушни простор док се нападају критичне ваздушне јединице.

Са напредним ECCM-ом и висококвалитетним везама за пренос података, PL-21 би такође значајно унапредио пакистански положај у електронском ратовању, чинећи J-35A + PL-21 паром високе могућности преживљавања у зонама сукоба следеће генерације.

Индија би, као одговор, вероватно убрзала сопствене програме ракета дугог домета, укључујући AIM-260 JATM преко партнерства са САД или проширила свој инвентар ракета Meteor за своје ескадриле Rafale.

Истовремено, Индија би била приморана да побољша своје слојевите мреже противваздушне одбране, интегришући системе попут С-400 Тријумф, Акаш-НГ и ЛР-САМ како би заштитила своја ваздушна средства Ц4И.

Уколико Пакистан постане први страни корисник PL-21, поново би служио као партнер Кине у живим демонстрацијама, као што се видело са PL-15Е, потврђујући ефикасност система и проширујући кинеско извозно тржиште одбрамбене опреме.

Земље попут Ирана, Египта и одабраних земаља Персијског залива могле би постати будући купци, привучене потенцијалом PL-21 да се супротстави супериорним западним ваздушним средствима, а да их не може упоредити платформа за платформу (ракета за ракету).
Са Ј-35А и PL-21 у свом арсеналу, Пакистан би се придружио малој групи ваздухопловних снага способних за стратешке ваздушне нападе ултра-дугог домета, сврставајући га уз Кину, Сједињене Државе и потенцијално Русију.

Овај развој догађаја би приморао Индију да спроведе свеобухватну ревизију своје доктрине ваздушног ратовања, прелазећи са застарелих концепата блиских ваздушних борби на борбу у електронски оспораваним сукобима где је супериорност дефинисана дометом и ометањем.

Како регионалне тензије расту, а трка у наоружању у Индо-Пацифику се убрзава, појава PL-21 могла би означити прекретницу у новој ери ваздушне доминације – оној у којој победу не диктира ко лети брже, већ ко први пуца са најдаље удаљености и заслепи непријатеља пре него што битка почне.

defencesecurityasia.com

БОНУС ВИДЕО - ПОНУДА НА САЈМУ АУТОМОБИЛА: Погледајте како изгледају нови модели

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УЗНЕМИРУЈУЋЕ Камера забележила хорор у Будви: Девојка (19) одвезала појас и пала са више од 50 метара висине

УЗНЕМИРУЈУЋЕ Камера забележила хорор у Будви: Девојка (19) одвезала појас и пала са више од 50 метара висине

ДРЖАВЉАНКА Србије (19) погинула је данас током парасејлинга, активности која омогућава учесницима да лете изнад воде док их вуче глисер, када је одвезала сигурносни појас који је причвршћен за падобран.

28. 05. 2025. у 14:59

УКРАЈИНА ИЗВЕЛА ЈЕДАН ОД НАЈВЕЋИХ НАПАДА НА РУСИЈУ: Аеродроми у Москви затворени, уништена важна фабрика (ВИДЕО)

УКРАЈИНА ИЗВЕЛА ЈЕДАН ОД НАЈВЕЋИХ НАПАДА НА РУСИЈУ: Аеродроми у Москви затворени, уништена важна фабрика (ВИДЕО)

УКРАЈИНА је током ноћи извела један од највећих напада дроновима од почетка рата, гађајући више циљева на територији Русије. Због напада су московски аеродроми били приморани да привремено обуставе рад, што је изазвало хаос у ваздушном саобраћају.

28. 05. 2025. у 09:45

Коментари (2)

СКАНДАЛ НА РОЛАН ГАРОСУ, СРБИНА ПЉУВАЛИ НАВИЈАЧИ! Миомир Кецмановић згрожен понашањем публике у Паризу