СИ ЂИНПИНГ КРЕЋЕ НА ТАЈВАН, ПУТИН УДАРА НА НАТО?! Руте: Ово је план паклене тројке са истока
ПЕКИНГ ће кренути на Тајван, Русија у том тренутку напада земљу НАТО савеза у Европи, како би заокупила пажњу Северноатлантске алијансе, која онда мора да се бори на два фронта против две велике силе - овако у кратким цртама изгледа најцрњи сценарио који је недавно помињао генерални секретар НАТО Марк Руте.

Фото: Профимедиа/Илустрација
Његове речи додатно су подгрејале страхове о ширем конфликту у свету, у који би бројне земље биле уплетене.
- Ако би Си Ђинпинг напао Тајван, прво би се побринуо да позове свог веома млађег партнера у свему овоме, Владимира Владимировича Путина и каже му: "Хеј, ја ћу то урадити, и требаш ми да их заокупиш у Европи нападом на територију НАТО" - рекао је Марк Руте у интервјуу за "Њујорк тајмс".
Такав сценарио би у сваком случају представљао глобални рат између нуклеарних суперсила, али многи стручњаци се слажу да то није далеко од стварности.
Пекинг и Москва су појачали савез у циљу свргавања Америке као глобалне суперсиле, што је сарадња која нигде није видљивија него у кинеској подршци руском рату против Украјине.
У међувремену, НАТО наставља да се носи са ратом у Украјини и унутрашњим поделама које је изазвао нови мандат Доналда Трампа. Пекингу би користило да подстакне ова превирања, осигуравајући да пажња савеза остане подељена док Кина остварује сопствене територијалне амбиције.
- Ако би Кина одлучила да је укључивање Тајвана у територијални састав силом њихова једина опција, они ће учинити све што могу да осигурају да и Европа и Америка имају што више изазова са којима морају да се суоче - рекао је пензионисани генерал-мајор аустралијске војске Мик Рајан за "Кијев Индепендент".
Кина и Русија желе рат на два фронта на Западу?
Према "Соутх Цхина Морнинг Посту", кинески министар спољних послова Ванг Ји недавно је рекао шефици дипломатије ЕУ Каји Калас да његова земља не може себи да приушти да Русија изгуби рат против Украјине, јер би то омогућило Америци да преусмери фокус на Пекинг.
Ово признање је подвукло "стратешки интерес Кине за исцрпљивање западних ресурса на европском континенту", рекла је за "Кијев Индепендент" Наталија Бутирска, стручњакиња за источну Азију у "Центру за нову Европу" у Кијеву.
Пекинг вреба из прикрајка, Тајван главна мета
Кина је водећи извор робе двоструке намене која храни руску одбрамбену индустрију и помогла је Москви да ублажи утицај западних санкција.
Кијев је чак оптужио Кину да директно обезбеђује оружје Русији, што је Пекинг негирао. Неколико кинеских држављана такође је заробљено у борби у Украјини у руским редовима.
Стручњаци су дуго упозоравали да Кина пажљиво прати руску инвазију на Украјину како би научила лекције за потенцијалну инвазију на Тајван.
- Кина пажљиво посматра одговор Запада на руске акције и види могућности за себе усред потенцијалног лома трансатлантског јединства - рекла је Бутирска.
Кинеска инвазија на Тајван такође би могла да представља "поклон" за Москву.
- Русији не би био потребан захтев Кине да држи НАТО окупираним. Вероватније је да ће искористити инвазију на Тајван и сама предузети неку врсту даље агресије у Европи - рекао је Дан Хамилтон, виши сарадник у "Броокингс Институтион".
Руси спремају напад на Балтик?
Украјински и западни званичници сматрају да је руски напад на територију НАТО, нарочито на Балтику, све вероватнији сценарио.
Камил Гранд из Европског савета за спољне односе сложила се да би у "случају велике кризе у Азији, Русија заиста могла да покуша да искористи ситуацију како би тестирала НАТО и додатно оспорила европску безбедност".
Чак и опрезнији гласови не искључују могућу координацију између Кине и Русије у случају напада на Тајван.
Јан Швец, истраживач на Институту за међународне односе у Прагу, напомиње да је идеалан сценарио за Пекинг заузимање острва невојним средствима без изазивања ширег сукоба са Западом.
Међутим, "ако ситуација ескалира и кинеска влада донесе одлуку о војној инвазији, онда би имало смисла да се координише са Русијом", рекао је он.
Паклена тројка: Русија, Кина, Северна Кореја
Још један проблема представља учешће Северне Кореје у рату у Украјини.
Пјонгјанг, традиционално близак партнер Кине, позиционирао се као вероватно најактивнији присталица руске агресије у Украјини и директан учесник у рату.
Док је кинеска подршка била углавном економска и материјална, Северна Кореја је распоредила хиљаде војника да помогне Русији у борби против Украјине, као и балистичке ракете и милионе артиљеријских граната.
- Европске земље и Сједињене Државе потцењују претњу коју представља Северна Кореја - каже Бутирска, додајући да се подршка Пјонгјанга руским војним подухватима "дешава уз прећутно одобрење Кине".
- Пекинг је заинтересован да искористи овај потенцијал за ескалацију тензија на Корејском полуострву. То би могло везати америчке снаге тамо у тренутку могуће инвазије на Тајван и привући Северну Кореју у директан сукоб са Сједињеним Државама - каже она.
Овај уједињени изазов, такође повезан са Блиским истоком преко руско-иранског партнерства, показује да се НАТО суочава са најтежим безбедносним изазовима од Хладног рата. Рутеова упозорења стога не треба схватити олако, кажу стручњаци.
(Блиц.рс)

ТРАМП ОТКРИО КОЛИКО ЉУДИ НЕДЕЉНО ГИНЕ У УКРАЈИНИ: "Путин убија много украјинских војника"
ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп изјавио је данас да је незадовољан понашањем руског председника Владимира Путина и навео да разматра нове санкције против Русије.
08. 07. 2025. у 20:36

СКАНДАЛ! ПЛЕНКОВИЋ О УСТАШКОМ КОНЦЕРТУ ТОМПСОНА: "Поносни смо, једино он може да окупи пола милиона"
ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић одржао је конференцију за медије након седнице Председништва Хрватске демократске заједнице (ХДЗ). Главна тема била је концерт Марка Перковића Томпсона на Хиподрому и усташка иконографија која се тамо могла видети, али и чути.
07. 07. 2025. у 18:33

СРПСКИ ГРАД СА НАЈВИШЕ ЦРКАВА: Знате ли о ком месту је реч?
СРПСКО историјско предање говори да је само један град имао "онолико цркви колико је дана у години“. Иако је тај епитет преувеличан, он ипак преноси суштину да се један град по броју цркава и манастира далеко издвајао од осталих градова.
11. 07. 2025. у 09:31
Коментари (0)