ДОПЛОВИЛИ И АМЕРИКАНЦИ У ЕГЕЈ: Ратним бродовима Француске, Грчке, Русије и Турске стигло "појачење" с другог континента
ВЕЛИКИ амерички ратни брод УСС "Хершел Вуди Вилијамс" стигао је у залив грчког острва Крита, са задатком да прати развој ситуације између НАТО савезница Грчке и Турске, које се споре око права на енергетске ресурсе у источном Медитерану.
Амерички брод придружио се другим пловилима из Европске уније и Русије, што изазива забринутост због могућих последица таквог војног нагомилавања, пише Глас Америке.
Војни стручњаци описују УСС "Хершел Вуди Вилијамс" као пловећу војну базу.
То је други из нове класе великих бродова које америчка морнарица сада користи за брзу подршку војним операцијама.
Брод дуг 230 метара, што одговара величини неких солитера - претходно је био у Напуљу, а затим упућен на Крит где је у стању приправности, док ни Грчка ни Турска не попуштају у својим ставовима.
Амерички званичници нису изнели више детаља о томе која је наређења добио "Хершел Вуди Вилијамс", нити колико ће дуго брод остати у заливу Соуда на Криту.
Међутим, прошле недеље, Француска је такође послала две фрегате у источни Медитеран - што је врло брзо изазвало пажњу Москве, па је Руска морнарица је преместила једну од својих фрегата.
Министар спољних послова Кипра Никос Кристодулидис каже да ће снаге других европских земаља у региону вероватно ускоро стићи у то подручје и рекао да грчки званичници очекују такво нагомилавање "док се покушава пронаћи дипломатско решење."
Он је похвалио те активности као "доказ решености запада да блокира све већи утицај Турске у региону".
Немачка канцеларка Ангела Меркел, која председава ротирајућим председништвом ЕУ, покушава да убеди Атину и Анкару да започну преговоре о правима на ваздушни и морски простор у региону.
Немачка није била спремна да подржи веће санкције Турској али је саветовала владу у Анкари да свој брод за експлоатацију природних ресурса повуче из спорних вода.
Турска наводи да ће наставити истраживања у спорном региону до следеће недеље. Међутим, због гомилања бродова, подморница па чак и борбених авиона у региону, експерти страхују да би неки несрећни случај могао да изазове већу конфронтацију Грчке и Турске.
Грчки и турски бродови се гомилају у региону од када је председник Реџеп Тајип Ердоган наредио да се један брод за истраживање пошаље упути у источни Медитеран.
Грчка верује да може да експлоатише ресурсе у мору код обале Крита и других острва у региону, што је Турска више пута оспорила, наводећи да острва нису део ексклузивне економске зоне.
Препоручујемо
ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?
ЗВАНИЧНА представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова одговорила је на изјаву немачке шефице дипломатије Аналене Бербок о руским базама у Сирији, подсетивши је на америчке војне базе у Немачкој.
03. 01. 2025. у 19:49
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)
АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.
02. 01. 2025. у 17:07
Коментари (2)