РЕШЕН "ПАРАДОКС ДЕДЕ": Путовање кроз време математички могуће
НАУЧНИЦИ у Аустралији тврде да су доказали да је путовање кроз време теоретски могуће након решавања "Парадокса деде".

Фото: Танјуг
Физичари са Универзитета у Квинсленду користили су математичке моделе како би "помирили" Ајнштајнову теорију општег релативитета и класичну динамику. Сукоб ова два система је у сржи чувене логичке грешке о путовању кроз време, познате као "Парадокс деде".
Ајнштајнова теорија дозвољава могућност да особа која користи временску петљу путује у прошлост како би убила свог деду. Међутим, класична динамика налаже да би след догађаја након дедине смрти кулминирао тиме да временски путник уопште касније и не постоји.
"Као физичари, желимо да разумемо најосновније законе, и годинама сам се збуњивао како се наука о динамици може уклапати са Ајнштајновим предвиђањима", рекао је Жермен Тобар, који је водио истраживање.
За своје прорачуне, научници су користили пандемију коронавируса као модел за утврђивање да ли би две теорије могле да постоје истовремено.
Замишљали су путника кроз време како покушава да се врати и да спречи нултог пацијента да се зарази. Ајнштајнова теорија дозвољава могућност путовања кроз време, али наука о динамици би значила да путник не може да се меша у основни след догађаја.
Дакле, ако путник кроз време успе да спречи ширење вируса, то би елиминисало његову почетну мотивацију за путовање у прошлост.
"У примеру нултог зараженог, можда бисте покушали да то спречите, али тиме бисте се ви заразили и постали нулти пацијент, или би то био неко други", рекао је Тобар.
"Без обзира на то шта сте урадили, 'главни' догађаји само би се калибрирали око вас. То би значило да ће се, без обзира на ваше поступке, пандемија десити, дајући вашем млађем 'ја' мотивацију да се врати и заустави вирус. Догађаји ће се увек прилагодити како би се избегла било каква недоследност", рекао је Тобар.
Како је додао, откривени "опсег математичких процеса" значи да је путовање кроз време логично могуће у нашем универзуму без икаквог парадокса, преноси Индепендент.
Главни истраживач на пројекту, Фабио Коста, изјавио је како је "математика тачна, а резултати научна фантастика".
rs.sputniknews.com
Препоручујемо

ТРАМП ОТКРИО КОЛИКО ЉУДИ НЕДЕЉНО ГИНЕ У УКРАЈИНИ: "Путин убија много украјинских војника"
ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп изјавио је данас да је незадовољан понашањем руског председника Владимира Путина и навео да разматра нове санкције против Русије.
08. 07. 2025. у 20:36

СКАНДАЛ! ПЛЕНКОВИЋ О УСТАШКОМ КОНЦЕРТУ ТОМПСОНА: "Поносни смо, једино он може да окупи пола милиона"
ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић одржао је конференцију за медије након седнице Председништва Хрватске демократске заједнице (ХДЗ). Главна тема била је концерт Марка Перковића Томпсона на Хиподрому и усташка иконографија која се тамо могла видети, али и чути.
07. 07. 2025. у 18:33

КИНЕЗИ НАПАЛИ НЕМАЧКИ АВИОН ЛАСЕРОМ? Берлин потврдио - брод је нациљао ловца, амбасадор хитно позван на разговор
КИНЕСКИ ратни брод ласерски је циљао немачки авион изнад Црвеног мора током мисије ЕУ, тврди немачка влада. Берлин је оценио инцидент као озбиљан безбедносни пропуст и позвао кинеског амбасадора на хитан разговор.
10. 07. 2025. у 12:53
Коментари (0)