НАЈГОРА РЕЦЕСИЈА ОД 2008. ГОДИНЕ: Светска банка о последицама короне - следи ПОРАСТ СИРОМАШТВА!
ПРИВРЕДЕ земаља у развоју Европе и централне Азије, међу којима је и Србија, доживеће ове године најгору рецесију од финансијске кризе 2008. године.

Фото: Танјуг/АП
То ће проузроковати пораст сиромаштва, наводи се у ажурираном Економском извештају Светске банке.
Опоравак економске активности очекује се 2021. године, али темпо опоравка зависи од трајања пандемије вируса корона, расположивости вакцина и побољшања глобалне трговине и инвестиција. Процене Светске банке су да би, уз границу сиромаштва од 3,2 долара на дан, додатних 2,2 милиона људи у региону могло да западне у беду, а уз границу сиромаштва од 5,5 долара на дан, која се обично користи као дефиниција за земље са вишим средњим дохотком, чак шест милиона!
- Пандемија короне и пратеће мере за сузбијање њених ефеката имају снажан утицај и на српску привреду, за коју се очекује да је запала у рецесију са пројектованим падом БДП-а од три одсто у 2020. Опоравак, спорим темпом, започеће 2021. Србија треба да ради даље на отклањању препрека за раст приватног сектора које су последица слабе управе и бирократије - наводи се у извештају.
Пандемија је, констатује се, негативно утицала и на образовање и здравство. Вирус је већ убио хиљаде људи, а многи ће имати дуготрајне здравствене последице. Такође, затварање школа може довести до губитака у учењу који је еквивалентан трећини пуне школске године.
- Посебно је важно смањити здравствене ризике од гојазности, пушења и прекомерног конзумирања алкохола који могу да угрозе активно и продуктивно старење, док институције вишег образовања треба да припремају студенте за изазове данашњег тржишта рада - констатују у Светској банци.
У целом региону, више од 18 процената становништва је гојазно, готово 23 процента периодично прекомерно конзумира алкохол и готово 26 процената су пушачи. Све ово повећава ризик од кардиоваскуларних болести, смртност и ризик од ковида-19.
Нарочито се инсистира на побољшању система вишег образовања у земљама западног Балкана и источне Европе. у извештају се истиче да би мушкарци требало да хватају корак у области основног и вишег образовања. Ипак, присуство жена у науци, технологији, инжењерству и математици знатно је ниже него присуство мушкараца. Због здравствених навика, стопа смртности је већа код мушкараца него код жена у целом региону.
Препоручујемо

ЗАБРИЊАВАЈУЋЕ ПОСЛЕДИЦЕ ВИРУСА КОРОНА: У БиХ најмање 32.000 људи остало без посла
11. 08. 2020. у 08:55

ЦРНА ГОРА НА ПРАГУ СИРОМАШТВА: Више од 35.000 отказа током пандемије
30. 07. 2020. у 23:59

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (0)