ЕРДОГАНОВЕ ВОЈНЕ АВАНТУРЕ: Сви сукоби у које се умешала Турска
У ЕСКАЛИРАЈУЋЕМ сукобу између Јерменије и Азербејџана због спорне кавкаске енклаве Нагорно-Карабах, већина глобалних сила није бирала стране, већ је затражила прекид ватре и мировне преговоре. У тој већини није Турска.
Готово одмах након што су сукоби избили крајем септембра, Анкара је прискочила у помоћ својим савезницима у Азербејџану, испоручујући оружје, пропаганду и наводно борце пребачене из Сирије. Уместо да ради на стабилности у региону, чини се да Анкара намерава да подржи Баку и самим тим разјари своје НАТО савезнике.
Тежња Турске за већим утицајем на Кавказу, посебно у региону око кога се споре етнички Јермени и етнички Турци, није изненађујућа. Ако се турски председник Реџеп Тајип Ердоган заиста одлучи да распореди своју војску у Нагорно-Карабаху, који је међународно признат као суверена азербејџанска територија, упркос томе што је дом већинском јерменском становништву - то би био само последњи у низу турских стратешких заплета који се протежу од Медитерана до Централне Азије.
Ево прегледа територија на којима је тренутно активна војска Турске.
Либија
У либијском грађанском рату, започетом 2014. године, Турска подржава Владу националног споразума (ГНА), која је са седиштем у Триполију, али задржава номиналну контролу над земљом. ГНА се суочава са либијском националном војском, коју предводи генерал Халифа Хафтар са седиштем у Бенгазију. Хафтарове снаге подржавају Русија, Француска, Египат и Уједињени Арапски Емирати.
Турско учешће у Либији нераскидиво је повезано са њеном улогом у сиријском грађанском рату, као и окршајима са другим медитеранским државама, попут Грчке и Кипра, због богатих резерви природног гаса и нафте у мору. Поред снабдевања ГНА технологијом наоружања и беспилотних летелица, Анкара је у њено име послала хиљаде сиријских милитаната у Триполи.
Сирија
Иако се Турска наводно укључила у сиријски грађански рат 2011. године како би се супротставила снагама сиријског председника Башара ал Асада и 2015. године у борби против Исламске државе, њена улога у сукобу је на много начина постала продужетак њеног домаћег рата против курдских милитаната.
Курди на северу Сирије, од којих су многи део Народне заштитне јединице (YПГ), били су кључни у одбијању снага Исламске државе. Турска се, међутим, супротставља курдским милитантима унутар и изван својих граница. Анкара YПГ сматра продужетком Курдистанске радничке партије (ПКК) са седиштем у Турској, коју Анкара сматра терористичком организацијом.
Од 1984. турска војска покушава да укине побуну ПКК-а на свом југоистоку, где Курди већ дуго траже већу културну и политичку аутономију за 15 милиона становника курдске мањине. Незнатни двогодишњи прекид ватре између турске владе и ПКК пропао је 2015. године, а процењује се да је од тада у сукобу убијено најмање 3.589 Курда и 1.261 турских војника.
Сада је Турска ефективно заузела делове северне Сирије и наставља са офанзивом против Курда у региону, настојећи да створи такозвану сигурну зону како би зауставила додатне таласе избеглица да уђу у Турску.
Северни Кипар
Турска је интервенисала на северном Кипру 1974. године и успоставила де факто државу: Турску републику Северни Кипар. Међународна заједница је не признаје, сматрајући да је Република Кипар једини суверени ентитет острва (осим две војне базе које припадају Уједињеном Краљевству). Никозија, кипарска престоница, и даље је подељена, подсећа "Форин полиси".
Бивши генерални секретар Уједињених нација Кофи Анан покушао је да реши спор између Турске и Републике Кипар у низу мировних преговора почетком 2000-их, али они на крају нису довели до било каквог значајног исхода.
Источни Медитеран
Последњих месеци турска морнарица била је активна у водама које је међународна заједница препознала као грчке. Тај потез је био последица турска тежње за природним гасом и наљутио је чланице НАТО-а, које се плаше ескалације тензија између два историјска непријатеља.
Турске потезе у источном Медитерану покреће такозвана политика Плаве домовине, која оспорава неколико међународних споразума и тврди да су многа грчка острва и вода заправо турски.
Спор је добио на важности због покушаја Европске уније да подстакне Анкару да заустави неовлашћене преласке бродом из Турске.
Катар и Ирак
Турска је 2019. најавила завршетак војне базе у Катару, што је прекретница за земљу која иначе има мало савезника у Заливу - Катар је усамљени заливски члан коалиције коју подржавају Турци и која подржава ГНА у Либији. Турска база у Катару придружује се постојећим базама у Башики у Ираку, смештеној у ирачком Курдистану, и Могадишу.
(Блиц.рс)
Препоручујемо
ЕРДОГАН ЖЕЉАН РАТОВАЊА: "Надам се да ће војска Азербејџана ослободити своје земље"
02. 10. 2020. у 15:28
ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?
ЗВАНИЧНА представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова одговорила је на изјаву немачке шефице дипломатије Аналене Бербок о руским базама у Сирији, подсетивши је на америчке војне базе у Немачкој.
03. 01. 2025. у 19:49
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)
АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.
02. 01. 2025. у 17:07
Коментари (1)