НОВО ИСТРАЖИВАЊЕ: Неки микроорганизми са Земље могу да преживе и на Марсу

Новости онлине

22. 02. 2021. у 17:37

ОБЛИЦИ живота који постоје на Земљи могли би привремено да преживе у атмосфери сличној Марсовој, показала је нова студија НАСА.

НОВО ИСТРАЖИВАЊЕ: Неки микроорганизми са Земље могу да преживе и на Марсу

Фото: Депоситпхотос

Ово истраживање научницима даје увид у могућност експлоатације окружења изван наше планете.

Заједничка студија научника НАСА и немачког Центра авијације и космонаутике (ДЛР) тестирала је издржљивост микроорганизама након што су их у балонима лансирали у простор са условима сличним онима који владају на Марсу.

„Успешно смо тестирали нови начин излагања бактерија и гљивица условима сличним онима на Марсу, користећи научни балон за преношење наше експерименталне опреме до земљине стратосфере“, рекла је Марта Филипа Кортесао из ДЛР-а, лидерка студије.

Студија о микроорганизмима послатим у стратосферу је објављена у часопису Frontiers in Microbiology.

„Због дуготрајних мисија с посадом на Марсу морамо да знамо како би микроорганизми преживели на Црвеној планети, јер неки од њих могу представљати здравствени ризик за астронауте“, каже ауторка студије Катарина Сиемс из немачког Центра авијације и космонаутике.

„Поред тога, неки микроби могу бити од непроцењивог значаја за истраживање свемира. Они би нам могли помоћи да производимо храну независно од Земље, што је пресудно када смо далеко од наше планете“, додаје она.

Микроби су лансирани у „Марсбоксу“ који је одржаван под притиском еквивалентним атмосфери Марса и који је био пун вештачке атмосфере током читаве мисије.

„Послата су два слоја узорака, а доњи слој је био заштићен од зрачења. То нам је омогућило да раздвојимо ефекте зрачења од осталих тестираних услова: исушивања, атмосфере и флуктуације температуре током лета“, онјашњава Кортесао.

„Узорци горњег слоја били су изложени више од хиљаду пута вишем УВ зрачењу од нивоа који могу изазвати опекотине на нашој кожи“, додаје.

Студија је открила да, иако нису сви микроби преживели путовање, црна плесан Aspergillus niger може да настави живот након повратка. Иста плесан је раније откривена на Међународној свемирској станици.

Истраживање наглашава важност микроба у истраживању могућности за живот и опстанак људи ван наше планете, преноси Индепендент.

rs.sputniknews.com

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)

ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.

22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво

НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.

25. 07. 2025. у 08:55

Коментари (0)

ДИРЉИВА СЦЕНА У БРАНЕШЦИМА: Баја Мали Книнџа певао свој велики хит, а онда му је пришао један младић (ВИДЕО)