ТЕНК НА ТОЧКОВИМА: “Бумеранг” наоружан топом 125мм, опасан и за тенкове и за дронове (ВИДЕО)

Новости онлине

14. 03. 2021. у 23:11

НА БАЗИ јединствене оклопне платформе „Бумеранг“ руски експерти праве први руски тенк на точковима, који ће бити моћан, брз и добро заштићен.

ТЕНК НА ТОЧКОВИМА: “Бумеранг” наоружан топом 125мм, опасан и за тенкове и за дронове (ВИДЕО)

Фото: принтскрин Јутјуб

Он ће добити исти топ са глатком цеви, као што има самоходно оруђе „Спрут-СД“, саопштио је генерални директор „Војно-индустријске компаније“ Александар Красовицки.

ПОГОДНИ ЗА СИРИЈУ

Према речима Красовитског, развој обједињене платформе на точковима „Бумеранг“ близу је завршетка. Државна испитивања оклопног транспортера К-16 планирана су до краја године. У дизајну су коришћена најсавременија достигнућа науке и технологије.

Након тога креће тестирање перспективног тенка К-17, возила посебне намене и других узорака. Красовицки је подвукао, да брза изградња тенка на точковима на бази „Бумеранг“ не представља проблем за руску индустрију.

Иако је слична техника разрађивана у Совјетском Савезу, у руској армији још нема тенкова на точковима, који су опремљени моћним наоружањем. Иако су ова оклопна возила у погледу заштите инфериорнија од гусеничних, знатно их надмашују брзином, окретношћу и резервом снаге.

„Тенкови на точковима су популарни у земљама које имају терене погодне за њих, на пример, у Африци. Посебно у Јужној Африци воле тенкове на точковима. Њихове главне предности су брзина и километража између два ремонта. Ако се главни борбени тенк, грубо говорећи, поквари након десет хиљада километара, тада ће оклопно возило са топом прећи свих сто хиљада километара“, рекао је за Спутњик војни експерт Алексеј Леонков.

Према речима експерта, сличан тенк би добро дошао руској војсци у Централној Азији, где је слабо развијена железница. Тенкове је лакше пребацити аутопутевима. Поред тога ова техника би помогла и у патролирању у Сирији. Тамо војна полиција користи оклопна возила „Тигар“ и тенкове БТР-82А.

Леонков је истакао, да перспективни тенк, као и оклопни транспортер, способан да пређе водене препреке, пуца у покрету и док плута. Захваљујући свом моћном наоружању, може се користити и у рацијама и у операцијама комбинованог наоружања, у извиђању, патролирању и стражи.

ВЕЛИКИ КАЛИБАР

Важно је и то што су точкови бољи за путеве. Није тајна да челични гусенице тенка уништавају и најтврђи асфалт. Зато се тешка оклопна возила превозе на специјалним транспортерима. Утовар и истовар одузимају много времена, а тенк на точковима је спреман да се придружи бици брзо, без икаквог оклевања и посебне припреме.

Основно наоружање перспективног тенка је топ калибра 125 милиметара, као што је код тенка „Спрут-СД“, посебно направљен за Ваздушно-десантне снаге. Топ 2А75 на стабилизованом систему са аутоматским утоваривачем и муницијом од 40 граната сличан је топовима 2А46М на тенковима Т-72 и Т-90. Испаљује све врсте муниције одговарајућег калибра, као и противтенковске вођене ракете. Помоћно наоружање је пушкомитраљез ПКТ калибра 7,62 милиметара.

Помоћу опреме „Бумеранг“ може постати најмоћнији тенк на точковима на свету. Већина војне опреме ове класе у земљама Запада и Истока има топове калибра до 105 милиметара. Тенкови на точковима су у служби неколико земаља НАТО-а и азијског региона. То су амерички М1128 МГС на платформи „Страјкер“, француски AMX-10RC, јапански МЦВ, италијански „Центауро“.

Министарство одбране је почетком 2010. године преговарало са Римом о куповини „Центаура“ за копнену војску. Неколико оклопних возила је довезено у Русију на испитивање, али ту је био крај, италијански тенкови на точковима нису одговарали руским потребама у поузданости војне опреме.

ПРОТИВ ТЕНКОВА И ДРОНОВА

Перспективна платформа на точковима „Бумеранг“ први пут је приказана на паради поводом Дана победе 2015. године. Техника у овој бази је приметно већа и моћнија од совјетских и руских оклопних транспортера из породице БТР.

Мотор ЈАМЗ-780 од 750 коњских снага може да развије брзину од 100 километара на час на путу. Мотор је у предњем делу тенка, што омогућава да се посада укрцава и искрцава са задње стране тенка. Оклопна возила из породице „Бумеранг“ имају вишеслојни оклоп од керамике, што је много поузданије од хомогене заштите.

Најмоћнији топ је БМП К-17 са универзалним борбеним модулом на даљинско управљање „Бумеранг-БМ“. Наоружање је 30. милиметарски топ 2А42 са селективном муницијом и капацитетом муниције до 500 метака, против тенкова ту су два двострука лансера противтенковског ракетног система (ПТРК) „Корнет“.

Постоје и озбиљније варијанте. Један од могућих борбених модула за К-17 је топ калибра 57 милиметара АУ-220М „Бајкал“ који може да испали 120 хитаца у минути. Сматра се, да је снага његове муниције довољна за борбу против свих савремених борбених возила пешадије западне школе. Поред тога, калибар од 57 милиметара ефикасно ће уништавати беспилотне летелице, укључујући и мале, на удаљености до 12 километара.

rs.sputniknews.com

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)

УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)

БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.

27. 12. 2024. у 09:04

ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа

ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа

РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.

27. 12. 2024. у 09:23

Коментари (1)

КАРЛОС КАД ИГРА ЛОШЕ, УЖАСАН ЈЕ: Чувена тенисерка открила мане славног Шпанца