"АКУЈУ" УЧВРСТИО ВЕЗЕ: Русија улаже десетине милијарди долара у градњу објеката у Турској
БЕЗ обзира на све отвореније амбиције председника Реџепа Ердогана да прошири турски утицај на бивше совјетске републике где су већинско становништво муслимани, као и повећање војне сарадње са Украјином, руски председник Владимир Путин не одустаје од инвестирања десетина милијарди долара у турску привреду.
Тако су минуле недеље, преко видео-везе, Путин и Ердоган дали знак за почетак прављења и трећег реактора атомске електране "Акују" у Турској. Ту велику инвестицију финансирају Руси, чији је стручњаци и граде уз помоћ турске радне снаге а кад буде готова они ће је одржавати и сервисирати. И атомско гориво ће стизати из Русије. По уговору, Русија ће ту атомску електрану користити сто година, а домаћинима ће продавати електричну струју по фиксним ценама.
Јасно је да се овакви уговори могу склапати само међу земљама са високим степеном међусобног поверења.
Руско, не турско
"РОСАТОМ" је још 2017. године покушао да прода 49 одсто акција те атомске централе Турцима, али није постигнут договор. Упркос томе турски политичари говоре о атомској централи "Акују" као о свом пројекту, мада у њу неће уложити ни долара. Руске новинаре је збунило то што Турци говоре о успесима својих инжењера, мада све заправо раде руски атомски стручњаци.
Прва атомска централа у Турској "Акују" ће имати четири реактора, први је почео да се прави 2018. а други 2020. године, и годишње ће моћи да производи до 37 милијарди киловат-сати струје. Укупна снага четири реактора биће 4-800 мегавата. Она треба да почне да ради 2023. године када се буде обележавала 100 годишњица турске републике. Реактори ће производити 10 одсто од укупних турских потреба за струјом.
Цео пројекат води руски "Росатом", а финансира га руска држава. Није тајна да у Русији један број економиста говори о врло високом ризику те инвестиције вредне 22 милијарде долара јер када ће се она исплатити нико не може тачно да каже. Има оних у Москви који тврде да Русија никада неће успети да поврати инвестираних 20 милијарди долара.
Сумње у оправданост те инвестиције су се повећале због проблема са гасоводом "Турски ток". Тај гасовод је пуштен у рад у јануару 2020, али су његове цеви биле полупразне све до великих мразова. Тај пројекат су такође финансирали Руси. У тим великим бизнис пројектима финансијски ризик је углавном на руској страни, што Турску доводи у привилеговану позицију.
Препоручујемо
ТУРСКА ЗАПРЕТИЛА ЛАЖНОЈ ДРЖАВИ КОСОВО: Повуците своју одлуку, то је изузетно жалосно
15. 03. 2021. у 15:24
РУСИ "СПАЛИЛИ" КОРОНУ: Празнична свечаност Масленица завршена у великом стилу (ВИДЕО)
14. 03. 2021. у 18:18
ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?
ЗВАНИЧНА представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова одговорила је на изјаву немачке шефице дипломатије Аналене Бербок о руским базама у Сирији, подсетивши је на америчке војне базе у Немачкој.
03. 01. 2025. у 19:49
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)
АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.
02. 01. 2025. у 17:07
Коментари (2)