ЕВО КАКВА ЈЕ СИТУАЦИЈА У СУЕЦУ: Канал напокон проходан, чак 400 бродова чека пролазак
ПОНОВО је успостављен саобраћај кроз Суецки канал након шестодневне блокаде због насуканог контејнерског брода "Евер Гивен".

Фото АП
Запловили су први бродови из језера између северног и јужног крака канала пошто је јуче, после вишедневне блокаде, ослобођен брод "Евер Гивен".
Компанија "Евергрин лајн", која даје у закуп брод назван "Евер Гивен", саопштила је да ће брод бити прегледан због способности за пловидбу у Великом горком језеру, које раздваја два дела канала.
Египатске власти наводе да на пролаз чека око 400 бродова, укључујући 25 нафтних танкера.
Велики теретни брод, дужине 400 метара и ширине 59 метара, укосо се насукао прошлог уторка у Суецком каналу после изненадног удара ветра који му је пореметио курс, и то на месту широком мање од 300 метара.
Око 12 одсто светске трговине пролази кроз Суецки канал и осим што је кључна глобална транспортна тачка, канал је такође велики извор прихода за Египат.
Процењује се да је због блокаде штета по глобалну економију дневно више стотина милијарди евра.
(Спутњик)
Препоручујемо

СУЕЦКА КРИЗА: Последице блокаде кључне поморске везе Европе и Азије трајаће месецима
29. 03. 2021. у 17:56

ПОРОДИЦЕ У ШОКУ НАКОН ШТО СУ ОТВОРИЛЕ КОВЧЕГЕ СА ТЕЛИМА: Нове бизарности након пада авиона у Индији
СИН жене која је погинула у паду авиона компаније Air India изјавио је за Би-Би-Си да су у ковчегу с телом његове мајке пронађени и „други остаци“.
23. 07. 2025. у 16:49

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)