ПРВИ ПУТ У ИСТОРИЈИ ДРЖАВЕ: Јавни дуг Немачке порастао на чак 2.200 милијарди евра
ЈАВНИ дуг Немачке порастао је на 2.200 милијарди евра, први пут у историји државе, и тренутно износи чак 80 одсто бруто друштвеног производа (БДП).
Дојче веле преноси да је Бундестаг изгласао ребаланс буџета за ову годину и тиме омогућио ново задуживање од 240 милијарди евра, што је додатно повећало јавни дуг земље.
И друге чланице ЕУ су због кризе изазване коронавирусом присиљене да живе на кредит. Дугови се гомилају од Финске до Грчке. Евростат је објавио да ће укупна задужења у државним буџетима еврозоне износити скоро сто одсто БПД.
Али, шта је с Пактом о стабилности и расту еврозоне, којим је прописано да јавни дуг чланица не сме да пређе 60 одсто, а буџетски дефицит три одсто? Та одредба пакта је привремено, до краја године, стављена ван снаге. Тако ће вероватно бити и идуће године, сазнаје се из кругова блиских европском комесару за монетарну политику Паолу Ðентилонију.
-Колико год буде потребно - каже за немачки радио Гунтрам Волф, шеф труста мозгова Бругел у Бриселу.
-Како процењујем, правила о ограничењу дуга неће важити ни следеће године. То има смисла док се налазимо у ванредној ситуацији што се тиче привредног раста - објашњава он.
Волф сматра да су задужења мање проблематична него што је то био случај у финансијској кризи пре десетак година. Јер, данас су каматне стопе на државне обвезнице врло ниске. Волф не верује да ће доћи до раста камата све док централне банке попут Европске централне банке (ЕЦБ) воде агресивну монетарну политику, односно штампају новац и преплављују тржиште.
Код високих задужења је увек одлучујућа стопа привредног раста. Ако се постигне велики раст, онда ће се проблем задужења решити сам од себе. Политика државне штедње код великих задужења помаже тек у малој мери.
Најгора ситуација што се тиче јавног дуга на нивоу Европске уније је у Грчкој и Италији. Грчки јавни дуг је на нивоу од око 200 одсто БДП, а Италијански је око 180 одсто БДП. -Грчка је једина од 27 чланица ЕУ која је план обнове након короне повезала са агендом реформи. Моја највећа брига је Италија. Услед раста каматне стопе или таласа банкрота Италијанска држава и банке могле би да западну у озбиљне тешкоће – рекао је Маркус Фербер, немачки европосланик.
Маркус Фербер, немачки европосланик и стручњак за финансије, каже да заједничко задужење ЕУ у износу од 750 милијарди евра за ублажавање последица кризе мора да остане усамљени преседан: -Неће успети они који мисле да националне буџете санирају тако што ће дугове да пребаце на Европу. Јер и те дугове морају да отплате државе чланице. То значи, напредне генерације.
Препоручујемо
НЕМЦИ ДУЖНИ КАО ГРЧКА: Рекодни дуг од 2,2, билиона, задужење чак 80 одсто БДП
19. 04. 2021. у 18:04
МЕРКЕЛ О "СЕВЕРНОМ ТОКУ 2" Немачка је подржала изградњу - упркос ставу других земаља ЕУ
20. 04. 2021. у 11:56
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (0)