ДРУГИ ТАЛАС УНИШТИО ИНДИЈУ: Чекају у реду за кремацију, морају да донесу и дрва, ломаче горе по целу ноћ (ФОТО, ВИДЕО)
ЧИТАВЕ ноћи у Њу Делхију горе ломаче крај којих стоје неутешни рођаци, који су своје најмилије изгубили због корона вируса. Други талас пошасти коси Индију која свакодневно броји на стотине хиљада новооболелих, а битку са вирусом у престоници Индије сваког дана изгуби на стотине људи.
Радници у крематоријуму раде даноноћно, али не могу да постигну да заврше посао.
- Пре пандемије имали смо осам до десет кремација на дан, сада имамо између 100 и 120 - каже Јитендер Синг Шанти, главни шеф крематоријума Семапури у источном делу града.
Због повећаног обима посла био је принуђен да нареди да се на паркингу крематоријума изидају нове платформе за кремацију. Места за кремацију је толико мало, а тела толико много да људи добијају број за чекање у реду.
Последњих дана крематоријуми раде даноноћно, а сада су власти суочене са новим проблемом - понестаје им дрва за ложење. Градоначелник Северног Делхија је писао властима и молио их да комунална предузећа обезбеде нове количине дрва, како би кремације могле да се обављају несметано. Док залихе не стигну, рођаци преминулих принуђени су да купују дрва како би своје најмилије могли да кремирају, пише ЦНН.
Многи кажу да немају избора и да већ дуго чекају да дођу на ред за кремацију. Овај чин је веома важан религијски за Индусе, који верују да тело мора бити уништено како би душа могла да настави свој пут.
- Мој тата је преминуо од ковида услед недостатка кисеоника у болници. Кренули смо да га кремирамо, али нигде није било места. У једном тренутку је дошло до туче између неколико породица код крематоријума. Морали смо да зовемо полицију - рекла је Барка Дат, колумнисткиња Wасхингтон Пост-а.
Све је више оболелих
У Индији је јуче пријављено скоро 380.000 нових случајева заразе корона вирусом, што је нови светски рекорд. Умрло је више од 3.600 људи. Крематоријуми широм Делхија последњих недељу дана, у просеку дневно кремирају око 600 тела. Овај број је дупло већи од званичног броја смртних случајева, због чега се сумња да власти покушавају да прикрију бројке.
- Од ране зоре крећу тела да пристижу и тако током целог дана - каже Суман Кумар Гупта, радник у крематоријуму Ниагамбог Гат у Делхију.
Радници и волонтери падају од количине посла. У паузи између изношења тела и зидања нових платформи за кремацију Шанти покушава да пружи утеху ожалошћеним породицама.
- За последњих пет сати кремирали смо 55 тела, очекујемо да ће их бити бар сто до краја дана. Уморан сам, али сад није време за одмор. Сада мора да се ради, да покушамо да спасемо државу, да будемо хумани, да спасавамо животе - каже Шанти.
Према званичним подацима, ковид-19 напада младе у истом обиму као и у првом таласу. Међутим, стручњаци, лекари и радници у крематоријуму упозоравају да број новооболелих и преминулих говори да је све више младих који страдају од ове пошасти. Зато и апелују на младе да се чувају, како се не би заразили.
Сви су песимисти када се говори о наредним данима. Верују да најгоре за Делхи тек долази.
- Немамо кисеоник, немамо кревете у болницама, немамо респираторе и лекове. Бесан сам, али и крив што не можемо да учинимо више. Људи који би требало да решавају овај проблем су нестали у акцији. Давали су обећања и испарили. Нама су ресурси ограничени. Имамо само 18 возила а сваког дана превозимо више од 50 тела - каже Шанти који је огорчен што власт не чини више да помогне.
- Они који би ово требало да раде не раде, па имамо волонтере који нам помажу - каже он.
Бесан је и народ чији најмилији умиру услед стравичне ситуације у држави.
- Ја сам љути грађанин који се осећа издано, сви су глуви и окрећу главу на све ово што се догађа око нас. Издали су нас политичари, законодавци. Издала нас је влада која није направила план за други талас пандемије - каже Датова.
Она је прстом уперила на министра здравља Харша Вардхана, који је, иако је земља у кризи, инсистирао након првог таласа да је земље боље опремљена да се избори са вирусом. То очигледно није тако. Датова је у овом таласу остала сироче. И отац и мајка су јој преминули од короне.
- Татине последње речи су биле: "Давим се. Молим вас дајте ми терапију". Ја сам покушала да помогнем, дала сам све од себе... А сада немам више никог - каже она.
(Телеграф)
Препоручујемо
РУСКА РУКА СПАСА: Путин послао Индији хитну хуманитарну помоћ у борби против ковида
28. 04. 2021. у 19:00
КОРОНА БЕСНИ У ИНДИЈИ: Војска обећала медицинску помоћ за сузбијање новог таласа
27. 04. 2021. у 08:42 >> 08:46
МАСК ШОКИРАО О ЗЕЛЕНСКОМ: Он је шампион свих времена, извео једну од највећих пљачки САД-а
ИЛОН Маск, амерички милијардер и будући шеф комисије за смањење савезне владе у администрацији новоизабраног председника САД Доналда Трампа, назвао је Владимира Зеленског шампионом свих времена за „једну од највећих пљачки“ Сједињених Америчких Држава.
30. 12. 2024. у 15:29
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
ИСТИНА О СЛАНИНИ И СВИЊСКОЈ МАСТИ: Стручњаци откривају - шта заиста једемо
ТРАДИЦИОНАЛНЕ намирнице попут свињске масти, сланине и лука заузимају посебно место у кулинарској традицији многих регија, посебно на овим просторима.
31. 12. 2024. у 15:10
Коментари (2)