"НОЋНА МОРА У ПАНДЕМИЈИ“: Још један опасан здравствени проблем у Индији
ИНДИЈА је тренутно жариште пандемије вируса корона са стотинама хиљада новозаражених на дневном нивоу и хиљадама мртвих.

Фото: Танјуг/АП Пхото
Поред ковида 19, пацијенти у индијским болницама суочавају се с још једним проблемом који се чини још горим.
Индијски лекари све чешће пријављују мукормикозе код пацијената који болују или су преболели вирус корона.
Реч је о реткој али опасној гљивичној инфекцији која агресивно напада дисајне путеве, очи, а понекад и мозак. Стопа смртности се креће између 25 и 80 одсто, у зависности од тога колико се брзо открије.
Гљивице које узрокују мукормикозу најчешће се налазе у земљишту и трулим биљкама, а споре које удисањем улазе у организам обично нападају особе које имају ослабљени имунитет. На удару су најчешће дијабетичари, онколошки пацијенти, као и пацијенти који због других болести често кроисте кортикостероиде.
Лекари у Индији верују да је до већег броја случајева мукормикозе дошло управо због коришћења стероида у лечењу оболелих од ковида 19. Наиме, стероиди смањују упалне процесе у плућима прилоком заразе вирусом корона, али истовремено могу да повећају ниво шећера у крви и смање ниво имунитета. Све то ствара „идеалне“ услове за експлозију мукромикозе, преноси портал "Зимо".
Болница Сион у Мумбају до скора је бележила шест случајева мукормикозе годишње, а само у протекла два месеца већ су забележили њих 24. Чак је 11 пацијената због ширења инфекције остало без ока, а шесторо их је умрло.
„То је ноћна мора у пандемији“, рекла је за Би-Би-Си др Ренука Браду, шефица оториноларингологије у болници.
Пацијенти који обољевају од ове гљивичне инфекције обично имају симптоме попут зачепљеног носа, крварења из носа, отицање и бол у оку, отечене капке и у најтежим случајевима губитак вида. Како болест напредује, тако долази и до некрозе ткива те се појављују црне мрље око носа. Када стручнјаци погледају захваћено ткиво под микроскопом, јасно се виде споре и црне гљивице. Једини начин да се инфекција заустави је хируршко одстрањивање захваћеног ткива и интензивна интравенозна антифунгална терапија. Међутим, ако се гљивица пробије до мозга, исход је фаталан.
Званичних објашњења индијске владе зашто до тог повећања долази усред пандемије ковида 19 за сада нема.
(Спутњик)
Препоручујемо

НАПОКОН ДОБРЕ ВЕСТИ ИЗ ИНДИЈЕ: Број оболелих од вируса корона почео да опада
10. 05. 2021. у 07:44

ПОСЛЕДЊИ ПОДАЦИ СЗО: У свету 786.943 нових случајева оболелих од короне за 24 сата
09. 05. 2021. у 23:53

СТРАШНЕ БРОЈКЕ У ИНДИЈИ: Четврти дан за редом више од 400.000 новооболелих
09. 05. 2021. у 08:00

БРОЈКЕ НЕ ПРЕСТАЈУ ДА РАСТУ: СЗО - Више о 817.000 нових случајева короне за 24 сата
08. 05. 2021. у 23:58

ИНДИЈА ОБАРА ЦРНЕ РЕКОРДЕ: Број жртава ковида расте, уведен локдаун у Тамил Наду
08. 05. 2021. у 09:34

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (0)