РОДНО МЕСТО СРПСКЕ ТЕКСТИЛНЕ ИНДУСТРИЈЕ: Лукавством поставили темеље Српског Манчестера (ФОТО)

И.Митић

06. 03. 2023. у 21:00

Изнајмљена воденица у лесковачком селу Стројковцу родно је место српске текстилне индустрије. У њој је 1884. године отворена прва фабрика вуненог гајтана у Србији и то својеврсним лукавством богатих лесковачких трговаца.

РОДНО МЕСТО СРПСКЕ ТЕКСТИЛНЕ ИНДУСТРИЈЕ: Лукавством поставили темеље Српског Манчестера (ФОТО)

фото: И.Митић

Због царинских баријера Лесковчани су опрему купљену у Бугарској довезли до изнајмљене воденице запрегом коју су вукли коњи чије су потковице биле окренуте у смеру супротном њиховом кретању.

С обзиром на то да је Бугарска строго забрањивала извоз машина за караваном је одмах кренула потера, али је стекла утисак да се он креће ка Бугарској.

Тако је купљена фабрика несметано прешла границу код Власотинца и стигла у некадашњу воденицу у Стројковцу. Она је данас Музеј текстила са аутентичном опремом из тог времена.

фото: И.Митић

Захваљујући чарковима односно калемовима, који су изум бугарских држављана, та земља је држала монопол у производњи и извозу вуненог гајтана на целом Балкану. За богате лесковачке трговце, до ослобођења од Турака, није било препрека у увозу вунених производа, али су новонастале границе и баријере утицале на смањење трговинске размене, па су схватили да нешто морају да учине.

Одлучили су да купе фабрику Стефана Бојаџова у Карлову и да је пребаце у Стројковце. Формирали су два каравана, а коњима у једном од њих потковице окренули наопако. Сазнавши за кријумчарење бугарске власти су пратиле трагове само једног, па су једино њега и зауставили, док је други караван несметано ушао у Србију остављајући утисак да иде ка унутрашњости Бугарске.

Прва лесковачка фабрика гајтана звала се „Антоније Поповић и компанија“. Међу оснивачима су били и Глигорије Јовановић, Димитрије Теокаревић, Прока Митић и Стефан Бојаџов, чије је знање и искуство Лесковчанима било од великог значаја.

За прање вуне и покретање чаркова, који су инсталирани на постојећа воденична вретена, коришћен је пад Накривањске реке. Идеја да се на истом месту, после скоро 140 година, поново покрену чаркови и „прораде“ ваљарица и бојаџиница још увек је жива.

Отварањем музеја обележен је век лесковачког текстила, а обнова овог комплекса и дотрајале поставке започета је пре десетак година, али никада није довршена.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)

УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)

БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.

27. 12. 2024. у 09:04

ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа

ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа

РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.

27. 12. 2024. у 09:23

Коментари (0)

ТУГА ОКОВАЛА ЧИЗМУ: Преминуо један од најтрофејнијих тренера у историји одбојке