ЉУБОСТИЊА НИЈЕ БИЛА САМО ПОЗНАТА ПО КНЕГИЊИ МИЛИЦИ И ЈЕФИМИЈИ: У овом манастиру су се израђивали најлепши ћилими(ФОТО)

С.БАБОВИЋ

17. 03. 2023. у 21:47

ИАКО је данас манастир Љубостиња код Трстеника познат по кнегињи Милици Хребељановић и песникињи Јефимији које су у овом манастиру провеле последње године живота након пропасти у Косовском боју 1389.године, Љубостиња има и другу драгоцену историју.

ЉУБОСТИЊА НИЈЕ БИЛА САМО ПОЗНАТА ПО КНЕГИЊИ МИЛИЦИ И ЈЕФИМИЈИ: У овом манастиру су се израђивали најлепши ћилими(ФОТО)

Foto:NU Trstenik

Једна од њих били су ћилими! Манастир Љубостиња било је најважније среидште шумадијско-моравског ћилимарства Србије,а монахиње су биле надалеко чувене по вештини ткања.

Лепота израде ћилима крај Западне Мораве није промакла ни чувеном путописцу Феликсу Каницу.

- Ћилимови у Трстенику на високој су цени због густог и меког ткања-записао је Каниц.

Данас, 72 вредна ћилима чувају у Музејској збирци при Народном универзитету Трстеник. Међу најстаријим примерцима су они из 1909.године,а најмлађи су из 70-их година шрошлог века.Техника ткања ћилима у Трстенику,међутим, значајно је старија.

- Та техника је била позната још у периоду неолита коме припадају налазишта Благотин и Шљивик, где су приликом археолошких истраживања пронађени камени тегови за разбој - каже Јелена Вукчевић, мастер професор историје, која је својевремено истраживала ћилиме трстеничког краја. - У највећем броју, сачувани примерци ћилима су на нивоу "шаренице". Овај тип, састављен од две или три поле и украшен мотивима пруга или "данги", јесу - черге, неретко са орнаментима.

Када год да су настајали,трстенички ћилими су се израђивали од најквалитетније вуне.

- Вуна се добијала шишањем домаћих оваца, потом се прала и сушила и гребенала на ручним гребенима-објашњавају колекционари ћилима у Трстенику.- После се прела ручно или помоћу преслице и вретена, а на крају се бојила.

Осим оних украшених шарама, ружама, фигурама, букетима, воћем, права ремек-дела је ћилим са лавићима, који је власника штитио од „урокљивих очију“. Ћилим са сивим петлићем је по веровању старих Словена био главна одбрана од злих духова.

У прошлости, ћилими су служили као прекривачи или украси. Њима се покривало новорођенче, носила га је млада као део мираза, а покојник се на онај свет није смео испраћати без ћилима.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

Ovo je najčešći uzrok preloma: Smatra se tihom bolesti