НАСЕЉЕ Бијела Рудина, седам километара надомак Билеће, највише житеља, њих сто седамдесет троје, имало је пре тачно 70 година. До данас је на овом "љутом" херцеговачком камену опстало свега педесет мештана, а они су срцем и душом успели оно за шта њихови преци нису смогли снаге ни када су били три и по пута бројнији: саградили су у свом селу први православни храм. Посветили су га Сабору Светог архангела Гаврила и у њему 26. јула први пут обележили храмовну славу.
ПРОПОЗНАТЉИВ симбол града на Црници, велелепна Црква Свете Тројице, ових дана привлачи пажњу радовима на звонику, који се модернизује, а у ком ће највероватније већ од наредне седмице вернике на службу и молитву позивати четири звона уместо два, колико их је досад било у функцији.
ОРНИТОЛОЗИ Друштва за заштиту и проучавање птица Србије (ДЗППС) овог пролећа обилазе целу Србију истражујући и картирајући птице у склопу израде првог националног атласа птица гнездарица. Тако су ове седмице, као и годинама уназад, посетили крајњи југ Србије, Прешевску долину.
ДАН у делу чачанског насеља Спомен-парк, кога чине десетак кућа, почињејутарњом кафом са комшијама. Понекад код Зоћевића, други дан кодМилинковића, па код Ловрића, Минића, Главоњића, Крунића, Илића, Томашевића...
САБОРНИ храм Свете Тројице у Мостару добио је свој Музеј. Он ћепривремено бити смештен у Владичанском двору, јер је пројектом обновесветиње предвиђено да буде смештен у њеном звонику.
КАО и свих минулих година и јуче су на празник Светог Василија Острошкогсви путеви водили ка острошкој пештери и ћивоту Чудотворца. Хиљадеверника са разних страна света хрлило је на поклоњење светитељу, заштитнику, утешитељу и небеском покровитељу. Стари и млади, здрави иболесни, са страхом божјим прилазили су ћивоту Светог Василија, узималиод њега благослов који их је духовно крепио и оснаживао.
Коментари (0)