УСКОРО ПОЧИЊЕ ОБНОВА СПОМЕН-КОСТУРНИЦЕ ЈУНАЦИМА ВЕЛИКОГ РАТА: Ново рухо Маузолеју на Виду

Д. Матовић

10. 10. 2023. у 16:57

МАУЗОЛЕЈ на грчком острву Видо, подигнут 1938, који сведочи о голготи српских ратника у Великом рату, ускоро ће дочекати велику обнову. Месту, на коме почивају српски хероји, вратиће се изглед какав је осмислио чувени архитекта Николај Краснов. Посао финансира Министарство за рад, борачка и социјална питања, а за реализацију је задужен Републички завод за заштиту споменика културе.

УСКОРО ПОЧИЊЕ ОБНОВА СПОМЕН-КОСТУРНИЦЕ ЈУНАЦИМА ВЕЛИКОГ РАТА: Ново рухо Маузолеју на Виду

Foto: I. Marinković

- Темљена обнова Маузолеја почеће, највероватније, током наредне грађевинске сезоне - каже за "Новости" Дубравка Ђукановић, директорка Завода. - Наредне недеље екипа Завода ће отићи на Видо да би снимила објекат по свим основама, детаљно прегледала конструкцију и узела узорке. У тиму су архитекте, конзерватори, историчари уметности и геодете. Они ће прикупити потребан материјал за израду пројектне документације.

Цео подухват се изводи у сарадњи са грчким партнерима.

- Маузолеј се налази на територији Грчке, па је неопходно да се у цео посао укључе и грчки партнери због дозвола за обнову - објашњава Ђукановићева. - Припремили смо све дописе за њихове надлежне институције. Наша амбасада је, такође, укључена у тај део посла. Не знамо колико ће обнова трајати. Верујем да ће се све завршити брзо и да ћемо добро сарађивати, као кад се обнављала Српска кућа на Крфу. Аларм је упаљен пре нешто више од годину дана када је екипа Завода морала хитно да санира оштећена улазна врата која нису могла да се затворе. Објекат је у лошем стању и потребна је комплексна обнова.

Foto: I. Marinković

 

Због избијања Другог светског рата Маузолеј није завршен. Нису израђене ни две бронзане статуе српских војника, чија висина треба да буде 3,5 метара и које треба да стоје на улазу и одају почаст српским војницима који почивају у спомен-костурници, као и онима који су покој нашли у Плавој гробници.

Незнани и знани јунаци

У СПОМЕН-КОСТУРНИЦУ на Виду пренете су кости српских војника који су били сахрањени на 27 гробаља на Крфу. Нa мермерним зидинама налазе се 1.232 касете са костима ратника чија су имена била позната. Кости 1.532 непозната ратника сахрањена су у два спољашња бочна камена бункера изнад којих се налазе лице и наличје. Изнад улаза у Маузолеј је велика репродукција Албанске споменице на којој је грб Краљевине Југославије.

- Архитекта Краснов је замислио да бронзане статуе српских војника буду на улазу, али нам недостаје документација о томе. Можда је у неком архиву. Покушавамо да је пронађемо - каже Ђукановићева.

Уређење Маузолеја и простора око њега требало је да почне 2020, али је пандемија ковида 19 одложила посао. Још тада је испланирано да се фасада комплетно очисти и среди, као и да се уреде и обнове прилазне стазе. Спомен-костурница, Морнарички крст поред ње и комплетан прилаз биће осветљени најквалитетнијом расветом, која ће се компјутерски подешавати.

Сматра се да је на острву Видо и у Плавој гробници сахрањено више од 10.000 српских војника и регрута. На острво, каменито и без вегетације, које су Грци звали Острво змија, дошле су 21. јануара 1916. моравска, пиротска и чачанска војна болница. Умрли српски војници су најпре сахрањивани на каменитој обали острва Вида у плитким гробовима (1.200), а када су почели масовно да умиру, чамцима су француског санитетског гроба превожени а онда потапани у воде Јонског мора.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

СРПСКЕ РЕЧИ КОЈЕ ТУРЦИ ЈОШ УВЕК КОРИСТЕ: Опстале су још од времена када су султани учили наш језик на двору