ТРАЖЕ НОВУ ЗАШТИТУ ЗА СТАРЕ ДУДОВЕ: Вршчани се боре да очувају дрвореде старе више од 200 година на путу ка месту Стража

Јелена Ј. Баљак

14. 05. 2024. у 14:50

ПРЕПОЗНАТЉИВИ дрвореди белих дудова, који се у дужини од око 17 километара протежу са обе стране пута Вршац-Стража, једини су аутентични сведоци да је некада главна привредна грана у Вршцу била свиларство. Зато их је, између осталог, локална самоуправа пре тачно 50 година, са дрворедима на путевима Загајица-Избиште и Избиште -Уљма, ставила под заштиту као споменике природе, али се, упркос томе, о њима деценијама не брине на прописан начин. Неколико вршачких удружења сада тражи од надлежних да хитно израде студију њихове заштите и ураде ревизију постојећег документа.

ТРАЖЕ НОВУ ЗАШТИТУ ЗА СТАРЕ ДУДОВЕ: Вршчани се боре да очувају дрвореде старе више од 200 година на путу ка месту Стража

Фото: Ј.Ј.Баљак

Не зна се поуздано колико су ови дудови стари. То би израдом студије требало да се утврди. На основу историјских прича, међу којима је и легенда да је Марија Терезија наредила младенцима да по склапању брака на излазу из града посаде два бела дуда, процењује се да имају бар 200 година. Свиларство је било главни повод за њихову садњу, а ободи путева су били бирани за ту намену да би стабла истовремено правила заштиту од снега и ветра. 

Фото: Ј.Ј.Баљак

Илдико Немет

-Ови дудови су својеврстан природни споменик, који осим историјског има и велики еколошки значај. Пречник већине стабала је око 80 центиметара, што указује да њихову велику старост. Преживели су разне ратове, пожаре, олује и громове, али су због неадекватне бриге већ дуго у лошем стању. Дрвореди су у мањој мери проређени, а стабла су углавном шупља и осакаћена сечењем "у главу" - каже, за "Новости", Илдико Немет из Покрета горана Вршац.

ЗА СЕЧЕЊЕ СЛЕДИЛА СМРТНА КАЗНА

ИАКО је Вршац познат по виноградарству, пре готово три века у том граду је свиларство имало примат. Дудови су били посађени на већој површини од винове лозе. Постојали су и прописи по којима је свака кућа морала да има бар 20 стабала белих дудова, чијим се лишћем, иначе, хране свилене бубе. Сваком ко би се усудио да им направи било какву штету или да их посече, претила је смртна казна. Међутим, половином 19. века, када је била на врхунцу, та делатност је полако почела да замире. Дударе су масовно биле крчене. Преживела су само стабла поред локалних путева, али су и она, осим поменута три дрвореда, у новије време посечена. 

Иако у документу о заштити ових дрвореда јасно пише да се гране не смеју орезивати, дудовима су годинама сечене читаве крошње, како не би угрожавале прометни саобраћај, будући да се налазе на свега неколико метара од пута. То је, с друге стране, негативно утицало на њихову виталност.

Фото: Ј.Ј.Баљак

Дудови на путу Вршац - Стража, 2014. године

-После проглашења заштите, за управљача је одређено предузеће "Војводинапут" из Панчева, које није имало капацитета да спроводи прописане мере. То је пример шта се дешава када орган власти, који је прогласио заштиту, на њу заборави и не финансира је - истиче Дејан Максимовић из Еколошког центра "Станиште". - Зато сада тражимо да локална самоуправа пронађе другог управљача, а да Покрајински завод за заштиту природе изради студију заштите, која би садржала попис свих стабала, са описом здравственог стања и мерама које треба спровести.

Фото: Ј.Ј.Баљак

Дејан Максимовић

Дудови се, иначе, у новије време више не саде на јавним површинама, а ни на приватним парцелама. Са изумирањем свиларства, изгубили су своју намену. Не праве се више ни ракије од дуда - дудоваче, нити слатко и џемови. То је, сматрају еколози, још један разлог што би ови дрвореди требало да опстану, уместо да буду посечени, као што је то било учињено са дудовима на путу за гранични прелаз Ватин. Та стабла су била посечена, јер је много возача погинуло у "судару" са њима. На тај начин је, међутим, уклоњен веома важан ветрозаштитни појас, па се на том путу у олујним данима често дешава да ветар преврне чак и теретњак у току вожње.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

АЛБАНЦИ У ШОКУ: Не могу да верују уз коју песму је Србин ушао у ринг у Тирани (ВИДЕО)