ЛИЧНИМ ПРИМЕРОМ ПОДСТИЦАО ВОЈНИКЕ: Државном церемонијом на Новом гробљу у Београду обележено 107 година од смрти Војводе Радомира Путника
ПОЛАГАЊЕМ венаца и поменом, на Новом гробљу у Београду обележено је 107 година од смрти војводе Радомира Путника. Државну церемонију предводио је Немања Старовић, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, а почаст славном војсковођи одале су и делегације Министарства одбране и Војске Србије, удружења грађана за неговање традиција ослободилачких ратова Србије, као и представници борачких организација.
Обраћајући се присутнима министар је подсетио да је војвода Путник био један од највећих војсковођа Србије, чији су наслеђе и допринос оставили дубок траг и у нашој историји и у колективној свести српског народа.
- Војвода Путник, као војни стратег, био је симбол храбрости, одлучности и пожртвованости. Био је вођа који је личним примером подстицао војнике да часно и савесно бране своју отаџбину. Његова мудрост, стратегија и војничко умеће који су били кључни у борбама, дефинисали су ток не само српске историје, него историје Балкана, али и Европе - казао је Старовић.
Он је додао да је народ док се присећа војводе Путника позван и дужан да, учећи кроз историју, како ону у школи, тако и ону која се препричава у српским домовима, преноси вредности његовог лика и дела на будуће нараштаје.
- Учећи о његовој посвећености, истрајности, храбрости и вери, сами себе учимо како се бори и како се чува слобода и правда српске државе - поручио је министар.
Организатор комеморативног окупљања је Одбор за неговање традиција ослободилачких ратова Србије Владе Србије.
У РЕДУ НАЈВЕЋИХ ВОЈСКОВОЂА
ТЕШКО болестан, војвода Радомир Путник је са Крфа пребачен у Ницу да настави лечење, где је и преминуо 17. маја 1917. Готово деценију касније, 6. децембра 1926. године, његови посмртни остаци су пренети у отаџбину. Сахрањен је 7. децембра на Новом гробљу уз све државне и војне почасти. Уврштен је међу највеће војсковође Првог светског рата и српске ратне историје.
Војвода Радомир Путник, рођен у Крагујевцу 12/24. јануара 1847, био је два пута начелник Главног генералштаба, пет пута Министар војни и начелник Штаба Врховне команде Војске Краљевине Србије у Балканским и Првом светском рату. Иако већ тешко оболео, ипак је у околностима које су биле веома неповољне по Србију, успео да организује повлачење српске војске преко албанских и црногорских планина, на албанско приморје. Током повлачења, у Скадар је стигао 6. децембра 1915, а већ 9. јануара наредне године је пребачен на Крф, где се лечио до септембра.
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)