ТРАГОВИМА ОСМАНСКОГ ЦАРСТВА: Репортер “Новости” у древном Билечику, модерној Бурси и импозантном Истанбулу (ФОТО)
ПРИЧА о османлијској моћи, слави, освајањима и изузетној архитектури почиње у древном Билечику, граду на северозападу Анадолије где су постављени темељи велике турске империје. О пореклу оснивача Османског царства не постоје прецизни подаци, али се већина историчара слаже да су његови преци припадали племену Каји Огуз које је пред најездом Монгола у 13. веку из централне Азије стигло у Анадолију.
Ертрул Гази за заслуге у освајању територија, од султана добија власт у граду Согут, а његов син Осман још више наставља његове амбиције и шири освојену територију. Историјски подаци говоре да успостављање Османског царства датира из 1299. године, а име добија по свом оснивачу Осману И који је отпочео низ кључних освајања градова и хришћанских упоришта, ширећи империју која је трајала све до 1922. године.
У Билечику, који је све више привлачнији туристима, Музеј историје османских султана данас на једноставан и сликовит начин сведочи о животу 36 султана (1299 – 1922). Хронолошка рута, дуга 200 метара, води нас од портрета Ертрула Газија (оца оснивача Османског царства, Османа И), до последњег султана Мехмеда ВИ. Од почетка до краја, поред портрета сваког султана, о империји, једној од најмоћнијих које су постојале кроз историју човечанства, сведоче слике импозантних историјских грађевина које је сваки од њих градио, као и чињенице о ратовима у којима је учествовао.
У Билечику се налази и један од најважнијих историјских споменика турске империје, гробница шеика Едебалија, духовног оснивача Османског царства. Недалеко од Билечика, у Согуту, налази се и гробница оца Османа Газија, Ертрула Газија. Сваке године овде се организује фестивал посвећен раним Османлијама.
КЕСТЕН КАО СИМБОЛ ГРАДА
Траговима успона Османског царства пут нас води на северопад, где је, у подножју планине Улугад, смештена Бурса коју због својих природних лепота многи зову и зелени град. Била је то прва престоница Османског царства. Позната по многобројним историјским локалитетима, џамијама, импресивним палатама и историјским базарима, Бурса се налази на Унесковој листи светске културне баштине и представља прави туристички драгуљ Турске. У самом историјском језгру града налази се Улу (велика) џамија, са шадрваном у средишту и калиграфским натписима на стубовима и зидовима. Изграђена између 1396. и 1399. године, има 20 купола и два минарета. Ова највећа џамија у Бурси је врхунски пример ране османске архитектуре. У непосредној близини се налази и некадашњи трговачки центар Коза Хан, данас надалеко познат по понуди производа од квалитетне и раскошне свиле и других традиционалних производа. На узвишењу изнад града је гробница Орхана Газија, сина оснивача османске династије.
Бурса је позната и по својим термалним изворима и хамамима који су привлачили посетиоце још од античких времена. Повезана жичаром са планином Улудаг представља атракацију многобројним туристима. Поред базара свиле традиционални симбол града је и кестен, па се слаткиши од овог рода листопадног дрвета служе и купују као посебан специјалитет. Данас је Бурса и центар аутомобилске индустрије.
ПОНОС ТУРСКЕ
Незаобилазна и важна станица у разумевању велике турске империје је Цариград (Константинопољ). Османлије су ту стигле 1456. године, када постаје османска престоница. Живописни Истанбул (име промењено 1930. године) је данас импозантни велеград и једна од највећих светских туристичких атракција. Пун је контраста. Спој савремене културе и традиције осећа се на сваком кораку. Простире се на два континента, Европу и Азију, лежи на седам брда и пружа туристима прилику да открију нека од највећих архитектонских чуда на свету која су уједно и важан печат велике турске империје: Аја Софију, Плаву Џамију, Топкапи Палату, Базилику Цистерна..
Аја Софија, изграђена у 6.веку, представља симбол овог мултикултуралног града. Од првобитне намене, хришћанске цркве, кроз векове је мењала своју сврху – претварана је у џамију, затим музеј, па поново у џамију. Један је од ретких споменика културе који подједнако одражава утицај истока и запада. На Унесковој листи споменика светске баштине је од 1985. и годинама је једна од најпопуларнијих туристичких атракција Турске. Процењује се да сваке године ову импозантну грађевину посети неколико милиона људи.
По специјалитет и на пут од 200 км
БУРСА је позната и по гастрономским специјалитеттима. Један је посебан, а готово сви са којима смо разговарали у овом граду, рекли су нам да никако не пропустимо малени ресторан у центру града. Ту се без престанка, од краја 19. века припрема чувени Искендер кебаб, слана посластица од јагњећег меса, сервираног на традиционалној турској пити, уз ајран, печену папричицу, преливен растопљеним маслацем.
Овде се увек тражи место више, а куриозитет је да чак и неки грађани Истанбула превале пут од 200 километара како би уживали баш у овој ђаконији.
Плава Џамија, саграђена у 17. веку, импресионира својом масивном куполом и плавим керамичким плочицама које красе унутрашњост. Ова џамија, уз Аја Софију, представља врхунац османске архитектуре.
Некадашња резиденција османских султана, Топкапи Палата, данас је музеј који чува богату колекцију уметничких дела и реликвија из Османског царства. Прелепи вртови унутар палате посебна су атракција за туристе.
Текстил нестварних боја и за пет евра
ЦАРСТВО свиле налази се у Бурси. У прелепом, двоспратном здању продају се најквалитетнији производи од свиле, надалеко познати. У центру овог објекта је зелени трг са гостионицама у којима туристи могу да „удахну“ древни дух великих турских владара. Овде се налази и базар са великом понудом познатог турског текстила, зачина, слаткиша... Ценкање се подразумева, па тако велика свилена марама несвратних боја може да се купи за свега пет евра.
Фатих џамија је изграђена у XВ веку на локацији бивше цркве Св. Апостола. Име је добила по Фатих Мехмеду ИИ османском султану који је освојио Константинопољ. Комплекс у којем се налазе џамија и гробница овог османског султана смештен је на једном од седам брда и сматра се важним симболом османске културе и архитектуре.
Без даха нас је оставила и величанствена древна грађевина за складиштење подземне воде, Базилика Цистерна, која се налази се на првом брду града, југозападно од Аја Софије. Овај велики подземни резервоар за воду грађани Истанбула називају и „Цистерна Јеребатан“ због својих подземних мермерних стубова.
ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!
НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп изјавио је данас да не може да искључи могућност употребе војне силе или економске принуде, укључујући повећање царина, када је у питању преузимање контроле над Гренландом и Панамским каналом.
07. 01. 2025. у 18:50
"ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ" Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета
МИНИСТАР спољних послова Мађарске Петер Сијарто данас је критиковао одлуку Вашингтона да уведе санкције шефу кабинета мађарског премијера Виктора Орбана, Анталу Рогану, због сумње да је умешан у корупцију у Мађарској.
07. 01. 2025. у 18:12
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (0)