ГЕТЕ ВОЛЕО СЛЕЗ, А НАПОЛЕОН ЉУБИЧИЦЕ: Историчар Делорија Бунђа Сајчић из Земуна има необичан хоби, истражује порекло и значење цвећа

НАПОЛЕОН је највише волео љубичице, Мехмед Освајач руже, британски песник Виљем Вордсворт запамћен је највише по нарцисима због песме I Wandered Lonely as a Cloud (код нас превођена као "Нарциси"). Ван Гог је волео да слика сунцокрете, Мадам Помпадур је имала велику колекцију зумбула јер је посебно волела њихов мирис...

ГЕТЕ ВОЛЕО СЛЕЗ, А НАПОЛЕОН ЉУБИЧИЦЕ: Историчар Делорија Бунђа Сајчић из Земуна има необичан хоби, истражује порекло и значење цвећа

Privatna arhiva

- Лале су многима биле омиљене, баш као и руже, а једна посебна Малом принцу. Француска царица Жозефина имала је највећи ружичњак у то време, док су Лујзи, супрузи нашег војводе Живојина Мишића, ириси били најдражи. Последњој руској царици Александри Фјодоровној су јорговани били највећа цветна љубав, док је краљица крими мистерија Агата Кристи волела далије. Један од заштитних знакова Гетеове баште у Вајмару био је украсни слез - каже за "Новости" историчар Делорија Бунђа Сајчић, из Земуна, која се бави историјом цвећа.

О овој занимљивој теми припрема и књигу. Пре више од 12 година почела је да се бави баштованством и са сваким новим цветом који је садила истраживала је његову историју. Данас пише о историји веза људи и цвећа, историји баштованства, шта су и како људи узгајали кроз прошлост, каква значења је цвеће имало и има...

РУЗМАРИН

РУЗМАРИН као сватовско цвеће, већ вековима је у вези са његовом зимзеленом природом, која симболизује вечну љубав, верност и сећање. Веровало се и да је то заштита од злих урока, како наводи Чајкановић - подсећа наша саговорница.

- Приче о баштама и цвећу су увек приче о нама самима - каже нам. - Ружа је један од најстаријих узгајаних цветова, позната још у време антике, од Персије преко Леванта и Крита, до Старог Рима. Најстарији визуелни приказ руже је са Крита, са фреске старе око 3.500 година. Осим ружа, прве цивилизације попут старих Египта или Грчке, као и народи Блиског истока, ценили су љиљан, ирисе, различак, нарцисе, зумбуле, љубичице... Данас је у свету познато око 400.000 биљних врста.

Када је реч о Старим Словенима, нема много писаних историјских извора, али на основу обичаја и других трагова, зна се да им је била важна перуника која носи име по Перуну, богу неба и громовнику, или висибабе, у чијем имену се вероватно крије старо божанство Морана (Баба, богиња ноћи и зиме) и указује да "баба виси" тј. да пролеће ускоро стиже.

Лековито биље је одувек било цењено међу старим народима. Стари Словени су веома поштовали дрвеће: храст, липу или глог. На овим просторима људи су преносили и узгајали и босиљак, невен, лан... Са Турцима стижу лале, нарциси, каранфили... Из западне Европе преко Шпанаца, Енглеза, Француза и Холанђана стижу из Америке кадифице, сунцокрет, далије (георгине), или са Далеког истока, најчешће преко Британаца, хортензије, хризантеме, нове врсте ружа и љиљана... И на наш простор стижу нове цветне врсте, од којих су се неке одомаћиле одавно: зумбули, шебој, лале, мушкатле, руже, ђурђевак, божури...

- Лале имају једну од најузбудљивијих цветних историја, од Османског царства и доласка у Европу, у другој половини 16. века, па преко "лаломаније" у Холандији и периоду Османске империје, почетком 18. века, које се и зове доба лала - каже Делорија.

РАМОНДА И НАТАЛИЈИНА И СРПСКА

НАТАЛИЈИНА рамонда је пронађена код нас осамдесетих година 19. века и названа је по краљици Наталији, супрузи краља Милана Обреновића. Заштићена и ретка врста, посебно занимљива због способности да "васкрсне" ако се залије иако је потпуно сасушена. Зато је називају и цвет феникс. Постоји и веома слична српска рамонда, откривена мало пре Наталијине, обе су са нашег простора - каже Делорија Бунђа Сајчић.

Симболика појединих врста цвећа, објашњава, мењала се кроз време, од народа до народа, а често је имало и више значења. Љиљан је везан за Богородицу, бели Мадонин љиљан симболише њену чистоту и невиност и приказује се на сликама сцене Благовести. Јаку хришћанску симболику и везу са Богородицом имају и руже, кандилице, ђурђевак, ирис... Љубичице симболизују скромност и нову љубав.

- Како је некада живот човека био усклађен са ритмовима природе и сменама годишњих доба, људи су то обележавали ритуалима и обичајима. Жене су за празнике плеле цветне венце којима су се благосиљали усеви, људи, куће и захваљивало Богу и природи. Цвеће се највише користило за Ђурђевдан, Спасовдан, Видовдан или Ивањдан. Ивањско цвеће је везано за Светог Јована летњег и Богородицу, чији празник пада у време летње дугодневнице и почетка лета. Бере се уочи или ујутру на дан празника и уплиће у венце са другим цвећем које је у цвету, као и бели лук, а у циљу напретка и заштите - прича Делорија чије су омиљено цвеће: лале, руже, хајдучка трава, каранфили...

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

ХАОС НА АРСЕНАЛ - МАНЧЕСТЕР ЈУНАЈТЕД: Туча фудбалера, гађање судије копачком, ударање главом, одбрањен пенал - нема чега није било! (ВИДЕО)