ПОСТАЛИ МАЈСТОРИ ЗА ЦОЉЕ И ТУТУМИШ: Малишани у селима под Јавором уче бројне вршњаке из градова старим играма свог краја

Драгољуб Гагричић

05. 08. 2024. у 16:36

ТОКОМ летњег распуста ђаци Основне школе "Кнезови Рашковићи" из нововарошког села Божетића са вршњацима, који из градова долазе у завичај дедова и родитеља, размењују игрице.

ПОСТАЛИ МАЈСТОРИ ЗА ЦОЉЕ И ТУТУМИШ: Малишани у селима под Јавором уче бројне вршњаке из градова старим играма свог краја

Фото Приватна архива

Док им гости показују шта има ново у мрежи дечје белосветске забаве, они их подучавају вештини и знању старих игара краја, које су учили у школи.

Распуст је и прилика за обнављање градива и преслишавање десетак игара које су у ваннаставним активностима учили двапут недељно. На часовима су у првом реду биле игре мице, пиљака, прстена, цоље, дићања, тутумиша, а дечаци су и бацали камен с рамена, надвлачили кличак и конопац, наравно уз појачање екипе са другарицама из клупа.

- У прикупљању података о старинским играма помагали су нам родитељи и комшије, који памте игре са прела и забаве уз петролејку у дугим зимским ноћима или чобанске занимације на пашњацима и ливадама од Градине до Јанковог врха, Јасиковца и Смудинога.

Једва смо чекали да се надмећемо у школском дворишту или у учионици и покажемо део некадашње свакодневице - каже ученица Миланка Тртовић.

Неке од родитеља није изненадио нестанак дугмади са капута и џемпера или из кутија и фиока у креденцима и орманима. При одласку у чаршију куповали су дугмад, не завирујући у ђачке торбе, знајући да је међу малишанима омиљена игра дићање - ко ће више дугмади ("пуљки") убацити у рупу ископану у земљи.

- Ученици су подстицани на истраживачки и тимски рад, развијање креативности и такмичарског духа, али и промовисање завичајних вредности. У активностима су се истакли ученици 5. и 6. разреда, којима је распоред часова дозвољавао веће укључивање у овај пројекат - истиче професор историје Филип Бјелић.

Фото Приватна архива

Тако је, према речима "уче" Бјелића, у дићању била ненадмашна Андреа Палић, ђак петог раузреда. У игри цоље и тутумиша предњачили су шестаци из фамилија Татовићи, Куртићи и Корићанци, док у кличку и бацању камена с рамена премца нису имали Јован Обућина и Милан Славковић, најстарији ђаци школе.

У селима између Јавора и језера на Увцу, као и читавом Старом Влаху, увелико су се измениле животне околности. Малишани не проводе цео дан у чобанлуку, као некадашњи њихови вршњаци, док их у школу возе готово од кућног прага да учионица у Божетићима.

Зато им за игру, дружења и забаву остају школско двориште или ретка окупљања у засеоцима и предасима од мањих послова на имању.

Занимљиво је да је професор Бјелић недавно, у првом броју Летописа "Стари Влах", у издању Истраживачко-издавачког центра Стари Влах из Београда, објавио текст о заборављеним играма "У кога је прстен", али и годинама сабирани "Речник старих речи и израза нововарошког краја".

Фото Приватна архива

Трећи албум

СВЕ сакупљено о играма у засеоцима ђаци су уносили у ручно израђени "албум старих игара", који садржи опис и правила са фотографијама извођења игара. Ово је трећи албум у школској библиотеци, који остаје генерацијама које долазе. Раније су припремили албуме о топонимима и архаизмима краја.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

УКРАЈИНА ЈЕ ЗГРОЖЕНА: Не може да верује које санкције су управо укинуте Русији