НОТР ДАМ СЕ ОТВАРА ПОСЛЕ ПЕТ ГОДИНА: "Новости" на лицу места - Реновирање Богородичине цркве у Паризу приводи се крају (ФОТО)

После пет година обнове на основу смелог изазова који су Французи поставили сами себи, полако се примиче тренутак када ће поново бити отворена Богородичина црква у Паризу, страдала у пожару 15. априла 2019. године.

НОТР ДАМ СЕ ОТВАРА ПОСЛЕ ПЕТ ГОДИНА: Новости на лицу места - Реновирање Богородичине цркве у Паризу приводи се крају (ФОТО)

Фото: Горан Чворовић

Све мора да буде спремно за 7. децембар.

Велика стара дама сачињена од камена и светлости полако стаје на ноге. Ових дана све је мање скела, а чувена катедрала добија старе обрисе. Има још доста радника и дизалица, али све се полако приводи крају. 

Знало се још раније да савременица српске Студенице неће бити завршена за летошњу Олимпијаду, али зато ходочасници и туристи из целог света с нестрпљењем ишчекују зацртани рок на зиму, када ће опет отворити врата за публику.

Скеле су у једном тренутку ишле и до сто метара у висину, и биле тешке 600 тона. Много тога урађено је на овом ремек-делу готичке архитектуре. Успешно је враћен и торањ који се, уз крике верника спуштених на колена у непрестаној молитви у ноћи ватрене стихије, урушио на жалост читавог света. 

Реплика овог дела направљена је идентично, на основу торња подигнутог 1860. године уместо оригиналног који је постављен 1250, па уклоњен 1786. Савремени пројекат није прихваћен.

Крају је приведена и рестаурација чувених оргуља, чудом спасених у стравичном пожару на цркви чија је градња започела 1163, а завршила се 1345. године.

- Далеко највећи део радова је иза нас – саопштио је председник јавног предузећа за обнову цркве Филип Жост.

Урађен је велики посао. Замењени су цео кров и таваница изнад трансепта који су у потпуности уништени у пожару. У ту сврху оборено је чак 1.200 храстова. Домаћи мајстори су рестаурирање вршили оригиналном процедуром средњовековне градње. Реновиране су и 22 слике, из 14, 17. и 18. века, а у томе је учествовао и шеф кустоса из Лувра Никола Миловановић. Очишћена је унутрашњост препуна шута, уништена водом од гашења ватре и оловом из кровне конструкције, обновљени су зидови, витражи, уметничка дела.

Када је француски председник Емануел Макрон поставио циљ да се све заврши за пет година, многи су сумњичаво вртели главом. Одмах се прионуло на посао. Првих пола године радило се на консолидацији угроженог здања. Велике потешкоће касније је задао и карантин због пандемије коронавируса. Ипак, све се стигло.

Остало је да се дотерају неки детаљи изнутра. На томе је тренутно ангажовано око петсто радника. Снимци камера које су недавно успеле да се "увуку" унутра показују светлу и чисту унутрашњост у којој све блиста. Тренутно се ради на увођењу струје и постављању религијског намештаја.   

Донатори су дали много новца, чак више него што је планирано. Међу њима је била и Србија, с милион евра. Сав новац није искоришћен. Додатни радови ће започети већ 2025. године, а били су предвиђени пре пожара, на спољашности здања. 

- Дародавци су били веома издашни. Добили смо више од 840 милиона евра прилога, а после отварања ће нам остати 140 милиона – истиче Жост.

То ће омогићити да започну радови на рестаурацији спољашњих зидова са задње стране и њихово чишћење од наслага времена. И то ће трајати још неколико година.

ПРИЈАВНИЦА ПОД ЗЕМЉОМ

Град Париз је пре неколико дана представио и пројекат уређења простора око цркве, који подразумева сађење великог броја дрвећа, око 150 стабала, и другог растиња, углавном медитеранског, али и изградњу подземне пријавнице за туристе из целог света, на месту садашњег паркинга. Све се ради по пројекту белгијског пејзажног архитекте Баса Сметса. Радови ће започети на јесен следеће године и трајати до 2028.

Недавно је крановима подигнуто и осам освештаних звона са северне куле који су били оштећени у пожару. Поново сијају матичним сјајем. Очишћени су, скинуте су са њих наслаге оловне прашине, неки од њих су и поправљени у једној нормандијској ливници. Најтеже има чак четири тоне, односно прецизно 4.162 килограма. Најлакше – 782. И, свако је крштено неким именом. Највеће се зове Габријел по арханђелу Гаврилу, најлакше Жан Мари, а с њима у друштву су и Ан Женевјев (3.477 килограма), Дени (2.502), Марсел (1.925), Етјен (1.494), Беноа Жозеф (1.309) и Морис (1.101). 

Занимљиво је да су ова звона изливена 2013. године поводом 850 година катедрале, када су стара замењена јер је метал био лошег квалитета и одзвањао с "фалширањем". На Богородичиној цркви, која се огласила поводом Косовске битке уз молебан на који је отишао лично краљ Шарл Шести, укупно има двадесет звона.

Њима ће се, уз оргуље, придружити и бронзано звоно тешко пола тоне којим је сваки атлета оглашавао победу на недавној Олимпијади на Стадиону Француске, и које ће тако добити други живот. Сва ће се чути 7. децембра приликом свечаног отварања реновиране цркве. 

За тада је предвиђена миса на којој ће присуствовати председник Француске Емануел Макрон, шефови држава и влада из многобројних земаља, мецене и највиши црквени званичници. За ову свечаност се очекује велики број верника и знатижељника из целог света, који ће се тискати напољу, Паризом, све докле поглед сеже. 

Публика ће у цркву моћи да похрли од следећег дана. Иако је улаз бесплатан, због великог интересовања, мораће претходно да се резервише преко интернета. У те сврхе биће на располагању и посебна апликација за паметне телефоне. 

Прича се да би за ту прилику могли да запевају Пол Макартни и Боно, певач групе "Ју Ту". Очекује се да ће за церемонију отварања бити потрошено чак између 10 и 20 милиона евра. Али, не отвара се поново Нотр Дам свакога дана. У успех реновирања увераваће се петнаестак милиона посетилаца сваке године, односно око 40 хиљада дневно.

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
БАШТИНА СРБИЈЕ ПРЕД МИЛИОНИМА ТВ ГЛЕДАЛАЦА У РУСИЈИ: Две емисије за Нову годину на Првом каналу државне телевизије у ударном термину

БАШТИНА СРБИЈЕ ПРЕД МИЛИОНИМА ТВ ГЛЕДАЛАЦА У РУСИЈИ: Две емисије за Нову годину на Првом каналу државне телевизије у ударном термину

НОВИНАРИ и сниматељи руске националне телевизије "1", крстаре ових лепих октобарских дана Србијом снимајући материјал за две епизоде популарног докумантарно-серијског програма "Живот наших људи" (ЖИЗН СВОИХ). Емисија ће бити емитована на Првом каналу руске државне телевизије у ударном термину за новогодишње празнике.

22. 10. 2024. у 12:15

НЕВИН У ЗАТВОРУ ПРОВЕО 58 ГОДИНА: Шеф полиције му се поклонио и извинио (ВИДЕО)

НЕВИН У ЗАТВОРУ ПРОВЕО 58 ГОДИНА: Шеф полиције му се поклонио и извинио (ВИДЕО)

ШЕФ У ЈАПАНСКОЈ полицији лично се извинио човеку који је провео 58 година у затвору због злочина који није починио. 88-годишњи Ивао Хакамада чекао је погубљење више од 50 година, пре него што је ослобођен у поновљеном суђењу прошлог месеца.

22. 10. 2024. у 09:29

Коментари (0)

СТАВИЛИ СУ МУ ХОЛТЕР НА СРЦЕ: Огласила се Верица Ракочевић након што је њен супруг завршио у болници (ФОТО)