ЛЕТЊИКОВАЦ РОМАНОВИХ: Дворац у ком је одржан историјски састанак изградио Николај Други
НА самом југу Крима, на имању Ливадија, недалеко од Јалте, руски цар Александар Трећи, купио је 1861. имање и подигао летњиковац Романових - летњу престоницу Русије.
Саградио је тамо Велики дворац за своју супругу. Убрзо је, недалеко од њега подигнут и Мали дворац за наследника, у којем је цар, заправо много чешће боравио и где је и преминуо 1. новембра 1894. У Храму Воздвижења часног крста у Ливадији на верност руском престолу се заклео и цар Николај Други, а ту је прешла у православље његова будућа супруга, принцеза од Хесен-Дармштата, која је постала царица Александра Фјодоровна. Али, ниједан од ова два није чувени Ливадијски дворац, онај препознатљиви где је 1945. одржана чувена конференција на Јалти. Он је задужбина последњег руског цара Николаја Другог и његова градња почела је 1910. по пројекту великог архитекте Николаја Краснова.
Од свих ливадијских двораца грађених по наруџбини царске породице Романов сачуван је само овај последњи, за чију изградњу је налог издао Николај Други и према неким прорачунима, цар је у њега уложио око четири милиона златних рубаља. Темељ му је постављен 1910. године, а потпуно је изграђен и опремљен за 17 месеци.
Дворац је саграђен у стилу италијанских вила из доба ренесансе а од белог инкерманског кречњака који се вади на Криму. Знаменити Николај Краснов, који је већ са 24 године постао главни архитекта Јалте, учинио је овај град задивљујуће лепим и често описиваним у руској књижевности и мемоарима. На Криму је по Красновљевим пројектима подигнуто више од 60 објеката.
Породица последњег руског цара је у Ливадијски дворац долазила на одмор у пролеће и у јесен. Из Петербурга су путовали возом до Севастопоља, где су прелазили на јахту и њоме свечано упловљавали у луку Јалта. Цар и царица са децом су удисали лековити ваздух, бањали се у мору и на сунцу, шетали пешке по парку и на коњима или аутомобилима по околини. Посебно су волели да иду у лов и да играју тенис на терену у парку. Омиљени хоби им је било фотографисање.
Последњи пут царска породица боравила је у Ливадији у пролеће 1914. године. Планирали су да у јесен дођу поново, али у лето је почео Први светски рат, а затим је земљу захватила револуција коју нису преживели.
После револуције у дворцу је неколико година радио Музеј свакодневице царске породице, а потом је претворен у санаторијум за сеоско становништво где су људи лечени од туберкулозе. После рата, све до Стаљинове смрти, 1953. године, Ливадијски дворац је био летњиковац високих државних функционера, а тек 1993. претворен је у музеј.
Рузвелт са делегацијом у 43 собе
У ЛИВАДИЈСКОМ дворцу се одиграо један од најважнијих политичких догађаја Другог светског рата - Кримска (или Јалтинска) конференција Стаљина, Рузвелта и Черчила, шефова три савезничке државе антихитлеровске коалиције СССР, САД и Велике Британије.
Баш у овом дворцу у 43 собе одсео је Френклин Рузвелт са америчком администрацијом.
Руска делегација била је смештена у палати Јусупов, а Британци у Воронтсовој палати удаљеној око осам километара. Данас у дворцу постоји музеј, али се понекад користи и за међународне самите.
ПУТИН ПОТПИСАО: Русија покреће своју "Евровизију" у Москви
РУСКИ председник Владимир Путин потписао је указ којим се оснива ново међународно музичко такмичење под називом "Интервизија", које ће ове године бити одржано у Москви, објавио је Интерфакс.
04. 02. 2025. у 11:49
БРИТАНСКИ ЕКСПЕРТ: Имамо посла са дилетантом – Зеленски не може да поднесе да је крај
ШЕФ украјинског режима Владимир Зеленски подсвесно не може да прихвати тему повлачења украјинских снага у зони борбених дејстава, изјавио је британски војни аналитичар Александар Меркурис
30. 01. 2025. у 07:58
(УЗНЕМИРУЈУЋ СНИМАК) Дечак (15) хтео да опљачка пензионера (70) - овај га убио пиштољем, па докрајчио још једним метком
ДОК је покушавао да отвори врата аутомобила, старац је извадио револвер и упуцао младића из близине, а потом га је "оверио".
03. 02. 2025. у 16:43
Коментари (0)