БЕЛИ АНЂЕО "СКРИВЕН" 700 ГОДИНА: Изузетно вредна фреска крије се у овом манастиру

Јелена Ћосин

13. 02. 2025. у 18:09 >> 18:33

У ПОДНОЖЈУ планине Белава, на узвишици крај реке Нишаве у пиротском насељу Станичење, налази се најстарија црква у Понишављу подигнута пре готово 700 година.

БЕЛИ АНЂЕО СКРИВЕН 700 ГОДИНА: Изузетно вредна фреска крије се у овом манастиру

Foto: J. Cosin

Осим што је један од најзначајнијих сакралних споменика средњовековне Србије, "скрива" и мистичну фреску Белог анђела, редак приказ небеског чувара са белим крилима, различит од свега познатог у нашем црквеном сликарству.

Подигнут 1331, овај храм посвећен Светој Петки, међу житељима пиротског краја познатији као Црква Свете Параскеве, столећима је била позната под именом Црква Светог Николе. Данас сведочи о богатом историјском наслеђу и баштини тзв. културне слојеве који су се смењивали током векова.

Њене зидове красе фреске међу којима свакако највећу пажњу привлачи Бели анђео, будући да су до данас у Србији сачувана само три: у Милешеви, Студеници и у овој малој богомољи код Пирота.

Фото: Ј. Ћосин

Чудесан Бели анђео у Цркви у Стањичењу

Пиротског Белог анђела посебним чини не само техника којом је рађен, већ и атмосфера коју ствара. Као да је сам мајстор желео да ухвати тренутак божанског јављања и пренесе га будућим генерацијама.

ДУГО СКРИВЕНЕ ПОД КРЕЧОМ

ФРЕСКЕ у цркви у Станичењу, дуго су биле сакривене под кречом. Данас, после седам векова, Бели анђео се поново открива свету, захваљујући посвећености истраживача и уметника који су ову фреску вратили у фокус културне јавности. Иконописци су урадили и копију фреске према оригиналу из храма, чекајући нове генерације посетилаца који ће се дивити његовој узвишеној лепоти.

- Ова представа Белог анђела је део композиције Мироноснице на Христовом гробу. На фресци је приказан арханђел Гаврило обучен у бели хитон и химатион. Седи на камену бордо боје и мироносницама показује десном руком место Христовог васкрснућа. Фреска је настала сто година после осликавања Белог анђела у Милешеви, али овде нема копирања нити коришћења неких узорака и шема. Мајстор је то урадио по свом знању и осећају користећи пигменте који се уклапају у тамноплаву позадину. Фрескописац је, такође, користио маслинасто-зелену и светло-ружичасту у моделовању хитона. Фреска, нажалост, има оштећење, анђелу су ископане очи вероватно у време владавине Турака када су и многе фреске страдале. За разлику од Белог анђела из Милешеве, Станичењски је рађен можда скромније, али врло упечатљиво и изражајно са доминантним белим крилима - објашњава за "Вечерње новости" Радмила Влатковић, историчар уметности.

Фото: Приватна архива

Радмила Влатковић

Рукопис мајстора, како каже наша саговорница, није познат нити препознатљив.

- У осликавању целе цркве учествовао је већи број мајстора, па отуда и немогућност препознавања. Али је очигледна умешност и могућа компаративност са радом Палеолога. Јединственост је у представи крила анђела. Како наводи Драган Митић, аутор публикације "Бели Анђео из Станичења - седам векова тиховања", у представи овог Белог анђела нема аналогије у другим црквама и манастирима или бар он није наишао у својим дугогодишњим истраживањима - наглашава Влатковићева.

Црква у Станичењу је претрпела многобројне грађевинске фазе, од рушења припрате у 16. до реконструкције у 19. веку, када је добила изглед који је задржан до данас. Посебан значај имају археолошка истраживања у наосу, где су пронађени остаци племићких сахрана, међу којима се истиче гроб младе властелинке са златотканом одором и луксузним накитом.

Фреске ове светиње одликују се реализмом и индивидуалношћу приказаних ликова. Посебно се истиче галерија од десет портрета властеле, као и необична иконографска композиција Богородице с Христом, окружене светим Николајем и светим Кирилом Филозофом. На западној фасади живописан је циклус посвећен Светом Николи, док источни зид припрате краси фриз светитеља и патрона храма.

Храм Свете Петке је 1967. године проглашен спомеником културе од изузетног значаја као један од најзначајнијих сведока српске средњовековне историје и духовности, чувајући дух времена и богато наслеђе српских предака.

Фото: Ј. Ћосин

 

Професор Драган Митић, један од аутора монографије "Бели Анђео из Станичења - седам векова тиховања", годинама је истраживао ктиторе ове цркве и повезаност са властелинском породицом Урошевића, чији су потомци владали овим крајем вековима.

МОЖЕ СЕ ЧУТИ ТИШИНА

ВЕРНИЦИ и намерници који се данас упуте до Цркве свете Параскеве у Станичењу могу да осете исту тишину која је вековима чувала овог анђела. Црква Светог Николе, некада задужбина моћне властелинске породице, данас је сеоска парохијска црква, али њена духовна вредност остаје непромењена - безвремена.  

Археолошки налази открили су богатство и моћ породице, а остаци одеће и накита у гробовима указују на снажан утицај византијске културе. Посебну "тежину" има и што су у гробовима у порти пронађени артефакти који се подударају са мотивима приказаним на фрескама, а то јасно указује да је сликар верно пренео дух и свакодневицу тог доба. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПОЈАВИО СЕ СНИМАК ПАДА САД ЛОВЦА: 20 м висок облак крхотине и воде, сјурио се ОГРОМНОМ брзином - кобан маневар обилажења (ВИДЕО)

ПОЈАВИО СЕ СНИМАК ПАДА САД ЛОВЦА: 20 м висок облак крхотине и воде, сјурио се ОГРОМНОМ брзином - кобан "маневар обилажења" (ВИДЕО)

БОРБЕНИ авион "EA-18G Growler" америчке ратне морнарице срушио се у заливу Сан Дијего у Сједињеним Америчким Државама у среду ујутру, јавља "ABC News". Портпарол морнарице је потврдио да је посада авиона искочила, а да су их спасили припадници обалске страже САД-а.

13. 02. 2025. у 17:48 >> 17:48

Коментари (0)

БЛИЖЕ СЕ ВЕЛИКЕ ЗАДУШНИЦЕ: Ево како верници треба да се припреме и шта да ураде