И У СРБИЈИ НАУЧНИЦИ ЗВУКОМ ОТКРИВАЈУ ТАЈНЕ ПОДВОДНОГ СВЕТА: Екоакустику примениће на језерима код Беле Цркве
У ЈУЖНОБАНАТСКОЈ општини Бела Црква – која има седам вештачких језера, пуно мањих бара и рукаваца, и кроз коју пролазе чак три реке: Дунав, Караш и Нера, као и канал Дунав-Тиса-Дунав – у априлу ће, по први пут у Србији, у научне сврхе почети да се снимају подводни звукови, које праве рибе, жабе, инсекти, биљке, као и таласи, киша, бродови…

Фото: КПА Бела Црква
Циљ је да се на основу анализе тих аудио-записа установи какво је здравље посматраног екосистема, које све јединке ту обитавају и како на њих утичу климатске промене и људски фактор.
У свету се ова неинвазивна научна дисциплина, која се зове екоакустика, одавно примењује у морским срединама, пре свега за изучавање китова и делфина. Наши научници са Биолошког факултета сада ће тај поступак применити у слатководним екосистемима, што, генерално, није чест случај. За то ће користити хидрофоне – микрофоне за снимање звукова под водом, који тек треба да стигну у Србију – а који могу да региструју и најнежније звучне вибрације, попут кретања мехурића кисеоника који се одвојио од површине биљке током процеса фотосинтезе.
ЕXТРА БЕТ - КВОТА ДО 500 НА ЈЕДНОМ МЕЧУ
-Екоакустика има велики потенцијал у биомониторингу, с обзиром на то да је прављење подводних аудио-записа брз и ефикасан начин за добијање информација о биодиверзитету и еколошким процесима, без ометања природних токова. На тај начин, између осталог, можемо да откријемо и колика је покровност дна реке или језера, можда чак и колико различитих врста животиња и биљака ту постоји, са посебним акцентом на микроскопску водену алгу Пршљенчицу, која је код нас строго заштићена, а присутна је у белоцркванским водама – каже, за „Новости“, докторка наука Ивана Трбојевић са Биолошког факултета, која има велика очекивања од овог пионирског подухвата у нашој земљи.

Фото: КПА Бела Црква
ЕXТРА БЕТ - КВОТА ДО 500 НА ЈЕДНОМ МЕЧУ
У пројекат су укључени и стручњаци за акустику Електротехничког факултета у Београду, уз чију ће помоћ сирови аудио-записи у постпродукцији бити рашчлањени на три категорије: на оне које производе подводни организми, који настају услед појаве таласа, ветра и кише, као и на буку изазвану људским активностима попут пловидбе. На тај начин добиће се акустички индекси, који ће научницима омогућити да уоче све процесе и промене у подводном свету.
СНИМАЊЕ И МОБИЛНИМ ТЕЛЕФОНИМА
ИДЕЈА је да се током трајања пројекта омогући да и мобилни телефони, уз помоћ посебних адаптера, снимају звуке које бележе хидрофони. На тај начин би и грађани могли директно да буду укључени у ово истраживање. Др Трбојевић каже да ће свим заинтересованима бити омогућено да у одређеном периоду на коришћење добију комплетну апаратуру.
-Тај биомониторинг је врло захтеван, почев од чињенице да се дуго борави у води, до тога да свака група организама захтева да је анализирају специјализовани стручњаци за рибе, жабе, алге… Ако будемо успели да на основу свих тих звукова разумемо шта се то дешава под водом, у многоме ћемо скратити поступак даљих истраживања – додаје др Трбојевић.
Пројекат под називом „Аквафонија“ трајаће две године и први ће прикупити податке о екоакустици у Србији. Финансира га Центар за промоцију науке.

Фото: Ј.Ј.Баљак
УКЉУЧЕНИ И РОНИОЦИ
У ОВАЈ пионирски подухват укључени су и рониоци из Клуба за подводне активности „Бела Црква“, који ће, као најбољи познаваоци подводних прилика свих тамошњих водених површина, постављати хидрофоне и бележити аудио, али и видео записе, које ће стручњаци потом упоређиваати и анализирати.

ШОК ОТКРИЋЕ, ЕВО КО ВОДИ ОБОЈЕНУ РЕВОЛУЦИЈУ У СРБИЈИ! Вучићевић разоткрио блокадерско-криминалну хоботницу, у све умешан ректор Ђокић!
ГЛАВНИ уредник Информер ТВ Драган Ј. Вучићевић открио је шокантне податке о медијско-политичкој, блокадерској криминалној хоботници која се крије иза покушаја изазивања грађанског рата у Србији.
20. 07. 2025. у 15:05

ШОК ПРИЗОР НА ЕВЗОНИЈУ: Човек стигао на границу у ово време, нема живе душе! Ево када да кренете пут Грчке
ЛЕТЊИ одмор за многе грађане Србије и региона започиње у бескрајном реду на граничном прелазу Евзони, на улазу из Северне Македоније у Грчку.
20. 07. 2025. у 11:15

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)