ВОЛИМО КАД СРЦА ДОДИРНЕМО ПЕСМОМ: Концертом у шабачкој Саборној цркви обележено 160 година од оснивања Првог певачког друштва

Драгана Матовић

29. 04. 2025. у 08:00

ТРАДИЦИЈА хорског певања у Шапцу живи деценијама - и није само преживелавреме, већ је изнедрила генерације врсних певача.

ВОЛИМО КАД СРЦА ДОДИРНЕМО ПЕСМОМ: Концертом у шабачкој Саборној цркви обележено 160 година од оснивања Првог певачког друштва

Епархија шабачка

Баш у част великогјубилеја - 160 година од оснивања Првог певачког друштва и 120 година одоснивања Културно-уметничког друштва "Абрашевић" - у Саборној црквисветих апостола Петра и Павла одржан је свечани концерт, уз благословепископа шабачког Јеротеја.

Публика је имала прилику да ужива у наступима мушког хора "Прво певачко друштво 1905", под диригентском палицом средњошколца Немање Петровића и уз уметничко вођство Жељка Торбице, затим хора Саборне цркве, као и гостију - хора КУД "Абрашевић" из Ваљева.

- Почеци шабачке хорске традиције сежу у 1864, када је група ентузијаста основала "Певачко друштво", које је тек годину касније, 1856, добило званичну дозволу за рад од тадашњег Попечитељства просвете. Хор је од тада могао да наступа - каже за "Новости" Жељко Торбица, уметнички директор "Првог певачког друштва 1905".

Први певачи су својим гласовима улепшавали празничне литургије, венчања и друге свечаности и славља.

- Чланови нашег хора певали су у граду и у цркви за све важне прилике - истиче Торбица. - Црквени хор није постојао све до 1892. у Шапцу. Када је те године основан, црквени хор је преузео певање на богослужењима, док је "Прво певачко друштво" наставило да наступа широм града.

Епархија шабачка

 

Године 1905. око хора су се окупили и грађани са другим музичким вештинама - свирачи, певачи, фолклораши, формирају се секције. Тада је настао КУД "Абрашевић", а његов огранак убрзо је постало "Прво певачко друштво 1905". Тако је остало до данашњих дана.

- У међувремену су оснивани други хорови, занатски - 1921. и "Невен" - 1926. Оба су се брзо утопила у "Абрашевић". То говори о снази овог културно-уметничког друштва - указује Торбица. - Хор је током деценија био језгро културног живота Шапца. Ни оба светска рата га нису зауставила, постојао је и у СФРЈ. Чак и када су 2016. престала финансирања, нисмо одустали - организовали смо се као удружење грађана, писали пројекте, сами се борили за опстанак.

Данас хор окупља певаче различитих генерација, од основаца и средњошколаца до професора, инжењера, докторанада. Они изводе духовне, староградске, поп, рок композиције, певају песме не само са ових простора већ из целог света. Постоје мушки, женски и мешовити хорови.

- Лепо је видети различите генерације уједињене у песми - верује Торбица. - Јер, песма није занат, него љубав. Подстичемо младе да нам се придруже. Наш садашњи диригент Немања је средњошколац и ми смо га обучавали. Младима треба дати прилику док су још млади, јер ако не добију подршку тада, кад ће?! Хор ради на томе да старији чланови уче, бодре и помажу младим генерацијама.

Владика у Карнеги холу

 

МАЛО је познато да је владика Јеротеј, који је на неки начин иницирао прославу јубилеја шабачког хора, велики познавалац православне духовне музике. Две године је у Атини изучавао црквену музику и 2011. стекао дипломе црквеног појца и учитеља црквене музике. Завршио је и постдипломске студије и покренуо Школу црквеног појања "Свети Јован Дамаскин", при Црквеној општини новосадској. Монашки живот започео је у манастиру Ковиљ, где је певао у познатом хору. Владика Јеротеј предводио је Хор ковиљских монаха и током наступа у чувеном Карнеги холу у Њујорку. Критичар "Њујорк тајмса" је овај концерт описао као "задивљујуће искуство".

"Прво певачко друштво 1905" наступало је у најпрестижнијим дворанама у земљи и региону: Коларчевој задужбини, Народном позоришту у Београду, Звездара театру, у позориштима у Котору, Кикинди, Тузли, освајало медаље и признања. Прошле године добили су награду Доситејеве задужбине.

- Најлепши тренуци за нас нису ни награде, ни признања, већ тренуци кад осетимо да смо дирнули нечје срце песмом - каже Торбица. - Зато смо ту, већ више од века и по. Да песмом сведочимо, да се надамо, да волимо. Православна духовна музика заузима посебно место у репертоару мушког хора од дана оснивања, па је за нас посебно задовољство што смо имали концерт у Саборној цркви, на месту где су неки надарени људи први пут наступили пре 160 година.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗВАНИЧНО - РАЗВЕЛА СЕ ГАГА: Процес дуг 13 месеци, ПРОМЕНИЛА презиме, а Тони има нову девојку и то милионерку

ЗВАНИЧНО - РАЗВЕЛА СЕ ГАГА: Процес дуг 13 месеци, ПРОМЕНИЛА презиме, а Тони има нову девојку и то милионерку

ПАПИРИ за развод певачице Драгане Мирковић и Тонија Бијелића су потписани, а бракоразводни поступак је окончан после нешто више од годину дана.

29. 04. 2025. у 14:20 >> 14:21

Коментари (0)

GATES OF OLYMPUS SUPER SCATTER САМО НА SOCCERBET-У