ПОЗИВ НА МОЛИТВУ ОДЈЕКУЈЕ ЈОШ ДАЉЕ: У цркву Свете Тројице у Параћину допремљена два нова звона (ФОТО)
ПРОПОЗНАТЉИВ симбол града на Црници, велелепна Црква Свете Тројице, ових дана привлачи пажњу радовима на звонику, који се модернизује, а у ком ће највероватније већ од наредне седмице вернике на службу и молитву позивати четири звона уместо два, колико их је досад било у функцији.

Фото: З. Рашић
Параћинска црква од давнина је имала четири звона, јер када се црква градила статичари тадашњи су проценили да тај звоник може да истрпи звоњење баш толиког броја звона, каже старешина Цркве Свете Тројице Братислав Ђорђевић.
Од та четири звона, два дотрајала и напукла из 1838. и 1866. године, која већ дуже време нису била у функцији, замениће се новим, већ допремљеним. Сва стара звона су скинута, однета на репарирање и биће потом враћена цркви, с тим што два најоштећенија - која имају замену - неће бити више у звонику већ испред цркве, изложена као део културног наслеђа.

Фото: З. Рашић
- Преостала стара звона из 1885. и 1904. године, која су радила, након репарације на новим носачима са амортизерима биће подигнута у звоник заједно са новим. Кад се заврше сви радови, Црква Свете Тројице имаће тако укупно шест звона, с тим што ће два бити експонати, а четири ће из звоника позивати Параћинце на молитву. Нећемо се одрећи ниједног и свако ћемо са поносом и диком да приказујемо свима - објашњава Ђорђевић.
Старешина ове градске светиње подсећа да прво, најстарије и најмање звоно датира из 1838. године. Њега је донео Мелентије Поповић или његов наследник, када је долазио у Ћуприју да освети тамошњу нову богомољу, а притом је донео звоно за већ постојећу цркву у Параћину.
- Оно је звонило до пре неку годину, а сада ће бити експонат. На њему се поред имена кнеза Милоша налази потпис тополивнице у Крагујевцу, која је тада радила и топове, и звона. Будући да смо у то време били у рату са Турцима, много више пажње посвећивало се квалитету оружја него звона. Експонат ће бити и звоно из 1866, на њему је такође печат исте тополивнице. У функцији ће остати најмлађе звоно из 1904. и звоно из 1885, тешко тону и 200 килограма. Оно ће поред службе звоњења имати и службу динговања, чиме се црква увек дичила.
Поред замене звона, на звонику се такође поставља нови аутоматизовани систем за управљање њима, чиме се унапређује функционалност и чува традиција. Биће урађена нова конструкција носача звоника, платформа на којој ће убудуће мајстори моћи да раде на одржавању звона.
Све ове радове кроз пројекат финансира Општина Параћин у договору са Црквом, а изводе мајстори породице Кременовић из Белосаваца.
Већ позива на молитву
ОД два нова звона која чекају да се заврше радови у звонику па да буду подигнута, једно се налази у порти цркве и једино је ових дана у функцији, позива вернике на службу. Друго је привремено смештено унутар цркве.
- Звоно када пукне, оно се не поправља, не вари. Зато ће ова звона заменити два нефункционална стара, која ћемо и даље чувати - вели Братислав Ђорђевић, старешина Цркве Свете Тројице.

КРЕМЉ ОБЈАВИО УСЛОВЕ ЗА САСТАНАК ПУТИНА И ЗЕЛЕНСКОГ: Прво мора ово да се догоди!
СУСРЕТ украјинског председника Владимира Зеленског и председника Русије Владимира Путина је могућ уколико делегације Украјине и Русије постигну одређене договоре, изјавио је портпарол руског председника Дмитриј Песков у обраћању новинарима.
17. 05. 2025. у 11:48

АМЕРИЧКИ МЕДИЈИ ОТКРИВАЈУ: Русију ће на преговорима у Истанбулу представљати ова два званичника
ВИСОКИ бивши званичник Кремља, који је желео да остане анониман због осетљивости теме, рекао је да ће Русију на предстојећим преговорима у Истанбулу представљати министар спољних послова Сергеј Лавров и саветник председника за спољну политику, Јуриј Ушаков, објавио је лист Вашингтон пост.
14. 05. 2025. у 09:19

ОСВОЈИЛА ЕВРОСОНГ: Ко је Српкиња из Кладова Теодора Шпирић
ТЕОДОРА Шпирић је заправо веома искусна евровизијска такмичарка.
18. 05. 2025. у 09:01
Коментари (0)