ДЕЦА НИКОМЕ НЕ ГОВОРЕ О БАТИНАМА Рајићева: Боје се и стиде да пријаве шта се дешава у њиховим домовима
МАЛИШАНИ у Српској све чешће су мета насилника, било да се ради о насиљу у породици, вршњачком насиљу или сексуалном злостављању.

Фото: Shutterstock/Илустрација
Подаци МУП РС за првих седам месеци ове године су поражавајући - евиденетирана су 153 случаја насиља над 179 малолетних особа.
- Највећи број пријава односи се на кривична дела против живота и тела над децом - било је 30 оваквих случајева. Имали смо 29 случајева сексуалног злостављања и 36 кривичних дела насиља у породици у којима су жртве били најмлађи - навели су у МУП РС.
Да дечаци и девојчице све чешће трпе насиље, говоре и подаци из МУП од прошле године.
- За првих седам месеци 2021. године било је 135 кривичних дела која су извршена над 154 малолетне особе. У току 2021. године било је укупно 243 оваква случаја. Највећи број њих, 39, односио се на кривична дела против живота и тела. Било је 53 случаја сексуалног злостављања и 68 случајева насиља у породици - рекли су у МУП-у РС.
Свако насиље над дететом је траума са тешким и трајним последицама. Ипак, насиље које се дешава у породици, у свим његовим облицима, представља најтеже облике насиља уопште, јер на малишане оставља тешке физичке и психичке последице, навела је омбудсман за децу Српске Гордана Рајић.
- Подаци које смо добили истраживањем упозоравају и да су у 49 одсто случајева насиље у породици пријавиле институције, организације или удружења, у 25 одсто случајева су пријаве стигле од мајке, у 20 одсто случајева су то били остали субјекти, у четири одсто случајева насиље у породици пријавио је отац, док је у само два одсто случајева само дете пријавило насиље у породици. И ово, нажалост, потврђује, на шта годинама указујемо, да деца не пријављују насиље које трпе у породици, боје се и стиде да пријаве шта се дешава у њиховим домовима - истиче Рајићева.
Да је батинање деце у порасту, говоре и подаци саветодавне линије "плави телефон", која је од почетка ове године примила 16 пријава сумњи на насиље над децом и одраслима, што је три до четири пута више у односу на раније године. За првих пола године примили су 4.800 позива и 1.000 порука путем чет саветовања.
Први корак ка смањењу злостваљања детета направила је Влада РС усвајањем Стратегије за сузбијање насиља у породици 2020-2024, којом су утврђени визија, стратешки правци и програм мера.
ПСИХИЧКО злостављање
ПРЕМА подацима омбудсмана за децу Српске, у порасту је и психичко злостављање малишана.
- У 2019. евидентирано је 237 деце која су била жртве психичког насиља, док је у 2020. години, према подацима центара за социјални рад, њих 288 било жртва психичког насиља. Мора се имати у виду да је тешко правити границу између једног и другог облика насиља, односно један од облика увек укључује и друге облике насиља - казала је Гордана Рајић.
Препоручујемо

МОНСТРУОЗНО! Овај хоће да влада Србијом! Жене му криве кад их неко силује или пребије!
ВУК Нектаријевић, студент блокадер са Машинског факултета у Београду, који је тобож бициклом ишао у Стразбур, има у најмању руку проблематичне ставове.
20. 04. 2025. у 14:35

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОТВОРЕН ХРИСТОВ ГРОБ Ево шта су нашли: "Колена су ми клецала, нисам то очекивао - вековима је био затворен" (ВИДЕО)
"АПСОЛУТНО сам задивљен. "
19. 04. 2025. у 08:39
Коментари (0)