ОРИЋЕВИ УБИЈАЛИ И СТАРО И МЛАДО: Обележена 31. годишњица од масакра Срба у Скеланима код Сребренице
КОД Централног споменика за 305 погинулих српских цивила и војника у Скеланима код Сребренице јуче је служен парастос монструозно убијеним Србима у нападу 16. јануара 1993. године муслиманских војника које је предводио Насер Орић. Настављајући етничко чишћење средњег Подриња и уништавање свега што је српско, започето у априлу 1992, јаке муслиманске снаге од неколико хиљада војника из Сребренице, под командом Орића, напале су у зору српска села око Скелана.
Упале су у села пре сванућа, убијале и клале цивиле на спавању у њиховим кућама, пљачкајући и уништавајући све што су стигле. Тог дана убијено је 69 становника овог краја, а међу њима су била и деца. Рањено је 165 мештана, а од 30 заробљених, половина није преживела мучења у сребреничким казаматима, а четворо се воде као нестали.
Становници су тражили спас у повлачењу према граничном мосту ка Бајиној Башти у Србији, док су неки покушали да препливају Дрину. Мост на Дрини био је под сталном митраљеском и снајперском ватром и постао је српско стратиште, па је у покушају бекства на мосту настрадало највише цивила, као и у таласима хладне Дрине.
Најмлађа жртва био је петогодишњи Александар Димитријевић, а његов брат Радислав имао је 11 година. Са мајком Милицом покушали су избећи у Бајину Башту, али су код граничног моста погођени непријатељским куршумима. Гордана Секулић убијена је на мосту, а њена два сина су преживела и данас живе у Сребреници са оцем Мирком. Тада малолетни Цветко Ристић из Кушића остао је без целе породице, куће и имовине. Убијени су му родитељи, сестра, а братове посмртне остатке још није пронашао.
За бројне масовне злочине које су муслиманске снаге починиле над Србима нико није одговарао, а нису били обухваћени ни оптужницом против Насера Орића у процесу који се окончао његовим ослобађањем у Суду БиХ.
Црни јануар и у Кравици
ЗА два дана тог црног јануара 1993. године, на Божић у Кравици и 16. јануара у Скеланима Орићеве хорде зла убиле су 118 Срба од којих више од половине цивила и раниле чак 345 Срба.
Председник Скупштине Републичке организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Бранимир Којић оценио је да је покољ над Србима у Скеланима 1993. школски пример геноцида, што треба јасно и гласно на сваком месту да се каже, јер српски народ нема право да ћути о томе како не би доживео исту судбину.
- Ови злочини морају да ућу у уџбенике историје и да српска деца знају ко је ово учинио, због чега и да знају са ким живе, јер уколико то не науче могу у будућности очекивати поновне покоље, с обзиром на свакодневне позиве на рат из Федерације - нагласио је Којић.
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)